معاون اقتصادی بانک مرکزی

سال پایه تورم از سال 90 به 95 تغییر می‌کند

سال پایه تورم از سال 90 به 95 تغییر می‌کند

معاونت اقتصادی بانک مرکزی در مراسم افتتاح هم‌اندیشی آموزشی آمار اقتصادی، اعلام کرد که شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی از مردادماه سال جاری بر اساس سال پایه ۱۳۹۵ منتشر خواهد شد.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، علیرضا مقتدایی معاون اقتصادی این بانک، در مراسم افتتاحیه سی و‌ نهمین هم‌اندیشی آموزشی آمار اقتصادی که در نوشهر برگزار شد، از تلاش‌های بی‌وقفه کارکنان حوزه آمار اقتصادی بانک مرکزی قدردانی کرد و افزود: خانواده آمار اقتصادی بانک مرکزی، همواره با صمیمیت و همگرایی میان اعضای خود توانسته است نظم و انضباط را در عرصه تولید آمار اقتصادی ایجاد کند. آمارگیران بانک مرکزی با پشتکار و همت مضاعف و احساس تعهد به ارزش‌های بانک مرکزی، در راستای ارتقای کمی و کیفی فعالیت‌های خود قدم برداشته‌اند.

وی افزود: امروزه در محافل و نشست‌های گوناگون از آمارهای تولیدی بانک مرکزی استفاده می‌شود و بر همین اساس آمارگیران بانک مرکزی می‌توانند اثر تلاش و کوشش‌های خود را در جامعه مشاهده کنند و با خرسندی، احساس موثر بودن در جامعه داشته باشند.

مقتدایی با اشاره به اقدامات مدیریت کل آمارهای اقتصادی بانک مرکزی در زمینه نظام‌های نوین جمع‌آوری و پردازش اطلاعات گفت: در سال گذشته بانک مرکزی موفق به توسعه ابزارهای سامانه جامع آمارهای اقتصادی شد. در این خصوص، با همکاری شرکت خدمات انفورماتیک و با هدف انتشار اثر بخش اطلاعات با استفاده از توانمندی‌های هوش تجاری مطالعاتی صورت گرفت. همچنین پروژه اخذ اطلاعات آفلاین در طرح بررسی بودجه خانوار و مرحله آزمایشی طرح آفلاین اشتغال و بیکاری نهایی شد و ابزار محاسبه تورم در وب سایت بانک مرکزی طراحی و پیاده‌سازی گردید.

وی در ادامه برخی از اقدامات در حوزه تولید آمار شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی را برشمرد و گفت: گزارشات متعددی از سوی بانک مرکزی در حوزه شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی (تورم) تهیه و منتشر می‌شود. در این خصوص، نهادهای مهمی چون ستاد تنظیم بازار و هیئت تعیین و تثبیت قیمت‌ها از این آمارها استفاده می‌کنند. همچنین شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی از مردادماه سال جاری بر اساس سال پایه ۱۳۹۵ منتشر خواهد شد.

مقتدایی با بیان اینکه بانک مرکزی در سه گروه صنعت، خدمات و کشاورزی، گزارش شاخص بهای تولیدکننده تهیه می‌کند گفت: در بررسی‌های صورت گرفته برای تغییر سال پایه ۱۳۹۵، مقرر شد گروه ساختمان و گروه واسطه‌گری نیز به شاخص بهای تولیدکننده افزوده شود که پیش‌بینی می‌شود این مهم در سال ۱۳۹۷ به اجرا برسد.
وی بانک مرکزی و حوزه آمارهای اقتصادی آن را تنها تولیدکننده آمارهای حوزه سرمایه‌گذاری بخش ساختمان در کشور عنوان کرد و افزود: در سال گذشته دو بررسی موازی در این زمینه که یکی بر اساس سال پایه ۹۰ و دیگری بر اساس سال پایه ۹۵ بود، انجام گرفت که نتایج آن به زودی تقدیم خواهد شد.

مدیرکل آمارهای اقتصادی بانک مرکزی با اشاره به اینکه قدمت تهیه آمارهای اقتصادی برای مقایسه عملکرد کشورها به بعد از جنگ جهانی دوم برمی‌گردد، افزود: نگاه به شاخص‌های اقتصادی در سطح اگریگیت و تجمیع داده‌ها و تولید شاخص‌هایی چون نرخ تورم، نرخ رشد بیشتر کاربرد مقایسه عملکرد اقتصاد را دارد. اما در نگاه جدید به آمارهای اقتصادی، از دید سیاست‌گذار توجه به داده‌های خرد رو به افزایش است که البته این رویکرد پس از بحران سال ۲۰۰۸ در دنیا تشدید شده است. به عبارت دیگر سیاست‌گذار اقتصادی با استفاده از تحلیل داده‌های خرد می تواند ابزار بسیار مناسبی را در جهت نیل به اهداف خود در اختیار بگیرد.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند