رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات:

ساماندهی بازار محصولات دخانی به‌زودی به سرانجام می‌رسد

ساماندهی بازار محصولات دخانی به‌زودی به سرانجام می‌رسد

رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور در نشست با مدیران واحدهای تولیدکننده سیگارت بر ساماندهی بازار محصولات دخانی تاکید کرد.

عطاالله معروفخانی در این جلسه با اشاره به افزایش قیمت برخی برندهای سیگارت گفت : هرچند سیگارت جزو کالاهای ضروری محسوب نمی شود اما باید تمهیداتی اندیشیده شود تا قشر مصرف کننده با مشکلات بیشتری روبرو نشود.

به گزارش تجارت‌نیوز،معروفخانی اظهار امیدواری کرد: با ساماندهی و کنترل نظام مند محصولات دخانی از طریق سامانه جامع تجارت ، روش منطقی برای کنترل ، تولید و توزیع این محصولات فراهم شود و تعیین قیمت در اختیار واسطه نباشد.

معروفخانی خاطرنشان کرد: پس از از موبایل ، کالاهای دخانی دومین محصول ثبت شده در سامانه جامع تجارت خواهد بود که در آینده نزدیک بطور کلی توزیع از عاملین کشوری و استانی تا خرده فروشان با شناسه و کد رهگیری کنترل خواهد شد.

وی در ادامه گفت: ۱۴درصد کاهش تولید برخی واحد ها در سه ماهه اول سال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته وجود داشته که این کاهش تولید موجب نوسانات قیمت و افزایش قاچاق احتمالی شده است.

وی همچنین با بیان برآورد مصرف سیگارت در کشور یادآورشد: که بزودی با تدابیر اندیشیده شده و افزایش تولید این این حبابهای کاذب از بین رفته و قیمت‌ها کاهش پیدا خواهد کرد .

محصولات دخانی در اولویت آخرتخصیص ارز

در ادامه این نشست ، رئیس انجمن تولید کنندگان و واردکنندگان محصولات دخانی با بیان شرایط نامساعد حاکم بر بازار سیگارت گفت : در بخش صنعت ، محصولات دخانی در اولویت آخر تخصیص ارز دولتی قرار گرفته اند و این امر باعث افزایش نرخ سیگارت مجاز شده است.

تاجدار اضافه کرد : مشکلات پروسه ثبت سفارش کالا و مطالبه سپرده‌های ۱۰ تا ۳۵ درصدی توسط بانک‌های عامل همچنین افزایش حجم مالیات ، عوارض معضلات گسترده‌ای فراهم کرده است که تنها با همکاری و مدیریت مسئولان می‌تواند کاهش یابد.

وی با تاکید بر ایجاد عاملیت رسمی برای مغازه‌ها افزود : عاملیت رسمی باعث عرضه و توزیع مستقیم محصولات دخانی می‌شود ، از التهاب بازار می‌کاهد و در دراز مدت موجبات تناسب عرضه و تقاضای این محصول را فراهم می‌سازد.

 

منبع:وزارت صنعت

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند