انارکی بیان کرد:

ساماندهی صرافی‌های غیرمجاز راهکاری برای تثبیت بازار ارز

ساماندهی صرافی‌های غیرمجاز راهکاری برای تثبیت بازار ارز

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت ساماندهی صرافی‌ها و جلوگیری از فعالیت صرافی‌های غیرمجاز گفت که تک نرخی کردن و تثبیت قیمت ارز از نوسانات در این بازار جلوگیری خواهد کرد.

احمد انارکی محمدی اظهار کرد: آقای سیف (رئیس کل بانک مرکزی) سال گذشته در کمیسیون اقتصادی مجلس گفتند که بخشی از نوسان بازار ارز مربوط به آغاز سال نوی میلادی است و گفتند که در بهمن‌ماه قیمت کاهش پیدا می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی افزود: ما می‌دانستیم اگر بازار ارز کنترل نشود و به پایان سال نزدیک شویم، دوباره این اوضاع پیش می‌آید. کمیسیون اقتصادی چندین مرحله با وزیر اقتصاد و آقای سیف جلساتی را برگزار کرد و ‌آنها قول کنترل بازار را دادند اما متاسفانه شب عید این نوسانات دوباره اتفاق افتاد و قیمت دلار به بالای پنج هزار تومان رسید.

انارکی محمدی با بیان اینکه «نوسان بازار ارز تبعات تورم‌زایی به دنبال دارد» یادآور شد: مهمترین موضوع در حال حاضر تثبیت قیمت ارز است. آقای روحانی هم از ابتدا بر این موضوع تاکید داشت و دولت اول ایشان هم در این زمینه موفق بود. به هر حال ارز دست دولت است و دولت می تواند بازار را تنظیم کند.

نماینده مردم رفسنجان در مجلس ادامه داد: دولت و مجلس باید پای کار بیایند و قیمت واقعی ارز را مشخص کنند بعد از آن تثبیت و تک نرخی شدن می تواند از نوسانات در بازار ارز جلوگیری کند تا این نوسان یک حد مجاز داشته باشد. راهکار دیگر سپرده‌گذاری ارزی و دادن سود است. در حال حاضر مردم دلارهایشان را در خانه نگه می‌دارند و ما نیاز به اعتمادسازی داریم که این دلارها در بانک‌ها سپرده‌گذاری شوند.

انارکی محمدی با اشاره به وجود ۳۰۰ صرافی مجاز در کشور یادآور شد: چندین برابر این صرافی‌ها، صرافی غیرمجاز و زیرپله‌ای داریم که ساماندهی آنها می‌تواند بر وضعیت بازار ارز اثرگذار باشد. ضمن اینکه در توزیع ارز هم باید دقت بیشتری شود.

وی گفت: همین صف کشیدن جلوی صرافی‌ها از نظر روانی برای مردم ولع ایجاد می‌کند. نمی‌توان توزیع ارز را به چند صرافی معدود سپرد و عرضه آن‌را منوط به داشتن شناسنامه، بلیط و ویزا کرد بلکه ارز باید در همه صرافی‌های مجاز در دسترس قرار گیرد تا تقاضای کاذب ایجاد نشود.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: این کمیسیون هفته آینده در اولین جلسات خود بررسی وضعیت بازار ارز و نظارت بر بازار را در دستور کار خواهد داشت.

 

منبع:ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند