سبقت درآمدی غول‌های تجاری از تولید ناخالص داخلی کشورهای بزرگ

سبقت درآمدی غول‌های تجاری از تولید ناخالص داخلی کشورهای بزرگ

آمارها نشان می‌دهد درآمد شرکت‌های غول جهان در سال ۲۰۱۷ میلادی از تولید ناخالص داخلی برخی کشورهای بزرگ سبقت گرفته است.

درآمد سالانه بعضی از شرکت‌های پرسود جهان از تولید ناخالص برخی از کشورها بیشتر است که در ذیل به برخی از آنها می پردازیم.

به گزارش تجارت‌نیوز،شرکت وال مارت آمریکا که یک خرده فروش است در سال گذشته میلادی ۴۸۶ میلیارد دلار درآمد داشت که این رقم بیش از تولید ناخالص داخلی ششمین اقتصاد بزرگ اروپا یعنی بلژیک با تولید ناخالص داخلی ۴۶۸ میلیارد دلار است و اکنون وال مارت دارای بیست و چهارمین تولید ناخالص داخلی بزرگ جهان را در اختیار دارد.

درآمد شرکت خودروسازی فولکس واگن آلمان بیشتر از تولید ناخالص داخلی شیلی است. فولکس واگن در سال ۲۰۱۷ میلادی ۲۷۶ میلیارد دلار کسب درآمد کرد؛ در حالیکه تولید ناخالص داخلی شیلی در سال ۲۰۱۶ میلادی ۲۵۰ میلیارد دلار ثبت شده و به عنوان یکی از کشورهای باثبات در منطقه آمریکای جنوبی شناخته می‌شود. شرکت فولکس واگن چهل و سومین تولید ناخالص داخلی بزرگ در جهان را دارد.

شرکت اپل، غول فناوری آمریکا در سال ۲۰۱۷ میلادی درآمدی معادل ۲۲۹ میلیارد دلار داشت که از تولید ناخالص داخلی پرتغال در سال ۲۰۱۶ میلادی که ۲۰۵ میلیارد دلار بود، بیشتر است و اگر شرکت اپل یک کشور بود دارای چهل و هفتمین تولید ناخالص داخلی بزرگ جهان بود.

آمازون در سال گذشته میلادی تقریبا ۱۱۸ میلیارد دلار درآمد داشت و درآمد آن از تولید ناخالص داخلی کویت با رقم ۱۱۱ میلیارد دلار بیشتر است و ثروت جف بزوس رئیس این شرکت در ماه جاری میلادی ۱۵۰ میلیارد دلار افزایش پیدا کرد.

آلفابت، شرکت مادر گوگل در سال ۲۰۱۷ میلادی با کسب درآمد ۱۱۱ میلیارد دلار از تولید ناخالص داخلی پورتوریکو با رقم ۱۰۵ میلیارد دلار پیش افتاد و دارای پنجاهونهمین تولید ناخالص داخلی جهان را به خود اختصاص می‌دهد.

کارشناسان اقتصادی بر این باور هستند که علت اصلی چنین رشدی در شرکت‌ها به جهانی شدن بر می گردد؛ ضمن اینکه آمارها نشان می‌دهد که حقوق مدیران عامل در ۵۰ سال اخیر بطرز قابل توجهی افزایش پیدا کرده و شکاف عمیقی بین آنها و کارمندان در دریافتی‌ها به جای گذاشته است.

بر پایه این گزارش دریافتی، مدیر عامل وال مارت در سال ۲۰۱۷ میلادی در مجموع ۲۲.۸ میلیون دلار بود؛ در حالیکه این رقم برای کارمندان این شرکت بطور متوسط ۱۹ هزار و ۱۷۷ دلار ثبت شده است.

 

منبع:راشاتودی

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند