کد خبر: 161244

سخنان تکان‌دهنده مایکل واکر درباره اقتصاد ایران

مایکل واکر (Michael Walker) اقتصاددانِ کانادایی و بنیان‌گذار موسسه فریزر (Fraser Institute) است. این موسسه یکی از اصلی‌ترین اندیشکده‌های جهان در زمینه بررسی درجه آزادی اقتصادی کشورها است. واکر برای حدود پنج دهه در این زمینه، به کشورهای مختلف مشاوره داده است.

این اقتصاددان کانادایی به دعوت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران به ایران سفر کرده بود. وی در گفتگوی خود با تجارت‌نیوز می‌گوید ایران بزرگ‌ترین دولت را در جهان دارد و باید پیش از آنکه دیر شود، از تجربه دیگر کشورها درس بگیرد.

او حضور پر رنگِ دولت در جای‌جای اقتصاد ایران را «تحریم داخلیِ» اقتصاد ایران می‌داند و معتقد است اگر جلوی این حضور گرفته نشود، فرار مغزها از ایران شدت خواهد گرفت.

4 دیدگاه
 1. 0  3

  معلوم نیست چرا اینجا نظری ثبت شده نیست!!! به هر حال بعنوان کسی که در کانادا زندگی میکنم و واقعیتهای اقتصادی و اجتماعی اینجا را میبینم ، اگر این ۵ پارامتر را ملاک قرار داده این فرد باید گفت بهتر است رتبه بندی این سازمان مافیایی معکوس تلقی شده و همه آنچه گفت دقیقن نکاتی محسوب شوند که برای نجات اقتصاد ایران نباید انجام گردد.
  • 1   0

   اینکه دولت ایران بی اندازه بزرگ شده که جای هیچ بحثی نیست – مطمئنا کارهایی که مایکل واکر گفته رو نباید کلا رد کرد .
 2. 1  0

  با سلام و تشکر از دست اندرکاران تجارت نیوز. مصاحبه ای بسیار عالی و در برگیرنده کلیه مطالب کلیدی مشکلات اقتصادی ایران بود. این موارد و سایر موارد مرتبط بارها توسط سایر دست اندرکاران بی غرض و حرفه ای بیان شده است ولی هیچ اراده ای جهت حرکت به سمت و سوی حل این معضلات نمی باشد. موفق باشد
 3. 0  0

  در دیوان سالاری دولت ایران آنچه باعث شده دولت بزرگ شود ساختارنویسی رانتی در سازمانها است که نتیجه اولیه و بارز آن بزرگ شدن ستاد در مقایسه با صف هر سازمان است. از آنجایی که معمولا کل امور مالی و اداری و سازمانی و برنامه ریزی در اختیارستاد هر سازمان است این بخش در هر سازمان و نهاد دولتی با تعریف جایگاههای شغلی متعدد و متنوع هم تعداد مشاغل ستادی را بالاتر برده و هم بار مالی غیر مولد بسیار زیادی به بودجه سالانه دولت تحمیل کرده است. البته شاید در برخی دستگاههای دولتی ستاد ها اضافه نیرو داشته باشند ولی به لحاظ نسبی بسیار کمتر از صف است.
  راهکار این است که باید طی سه تا پنج سال آتی با عدم استخدام نیروهای ستادی جدید و بازنشسته کردن نیروهای فعلی ستادی میزان نیروهای ستادی در هر دستگاه بین یک سوم تا دو سوم نیروهای موجود کاهش یابد. به نحوی که میانگین نیروهای ستادی در کل دولت در پنج سال آینده نصف نیروهای فعلی باشد. همراه با این می توان در چیدمان و بهرهوری نیروهای صف نیز در هر سازمان بازبینی کرد.
  والا با نشستن و انتقاد کاری دست نمی شود.

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.