هامونی خبر داد:

سرخابی‌ها تا پایان 98 خصوصی می‌شوند؟

سرخابی‌ها تا پایان 98 خصوصی می‌شوند؟

مدیرعامل شرکت فرابورس ایران درباره خصوصی‌سازی باشگاه پرسپولیس و استقلال تا پایان سال ٩٨ گفت: این موضوع بستگی به همت مسئولان دارد؛ در این مسیر اقدامات زیاد و زمان بری وجود دارد اما در صورت انجام پیگیری‌های لازم می‌توان امیدوار به خصوصی سازی این باشگاه‌ها در کوتاهترین زمان ممکن بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، امیر هامونی مدیرعامل شرکت فرابورس ایران به آخرین وضعیت عرضه سهام باشگاه استقلال و پرسپولیس در بازار سرمایه اشاره و بیان کرد: جلسه‌های متعددی در این زمینه از سوی اتاق بازرگانی برگزار شد و مجلس هم پیگیری‌های لازم در این مورد را در دستور کار خود قرار داده بود.

مذاکرات رسمی به شکل رایزنی در آمد

هامونی با تاکید بر آنکه مذاکراتی که اخیرا در خصوص این دو باشگاه انجام می‌شود تنها در حد رایزنی است، اظهار کرد: در سال ٩٧ و ٩٨ هیچ درخواست رسمی مبنی بر عرضه سهام این دو باشگاه به فرابورس ارائه نشده و همین امر موجب عدم پیگیری ما برای انجام مراحل لازم شد.

مدیر عامل شرکت فرابورس ایران با بیان اینکه پنج سال گذشته به دلیل ارائه درخواست رسمی از سوی این باشگاه ها، شرکت فرابورس ضمن ورود به این موضوع پیگیری های لازم را انجام داد، خاطرنشان کرد: اوایل جلسه‌ها به صورت منظم با حضور وزیر ورزش و جوانان و معاونین وزیر برگزار می شد اما شاید به رغم مذاکراتی که صورت گرفته بود، صلاح بر عدم عرضه سهام آنها به فرابورس بوده است.

توجه ویژه عرضه سهام سرخابی‌ها به بازار سرمایه

هامونی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا خصوصی سازی این دو باشگاه تا پایان سال ٩٨ انجام می‌شود؟ گفت: در صورت ارائه درخواست رسمی به شرکت فرابورس با تمام انرژی به این موضوع ورود خواهیم کرد.

مدیرعامل شرکت فرابورس ایران به ایجاد حاشیه‌هایی که در راستای خصوصی سازی دو باشگاه بزرگ پرسپولیس و استقلال ایجاد می‌شود اشاره و تاکید کرد: عرضه سهام این دو باشگاه به بورس دارای یک سری ملاحظات خاص است که باید توجه ویژه ای به آنها شود.

توسعه بنگاه‌های اقتصادی در گرو خصوصی‌سازی

به گفته وی، دوره قبل که این اقدام به سرانجام نرسید به دلیل جلوگیری از حاشیه‌ها بود اما نباید این نکته را فراموش کرد که خصوصی سازی کمکی در جهت توسعه بنگاه‌ها است.

هامونی افزود: شرکت‌هایی که در ابتدا دولتی بودند و در نهایت خصوصی شدند، شرکت هایی بودند که برنامه خاصی برای عملکرد خود نداشتند اما خصوصی سازی تاثیر بسیاری را در بهره وری این شرکت ها گذاشت.

مدیرعامل شرکت فرابورس ایران با بیان اینکه قانون خصوصی سازی در کشور به عنوان یک انقلاب تلقی می شود، گفت: در حوزه اقتصاد به خصوص بازار سرمایه شرکت ها با این اقدام به رشد خوبی دست یافتند.

شرکت‌های خصوصی دلیل رشد بازار سرمایه

وی گفت: اگر خصوصی سازی شکل نمی گرفت، اکنون بازار سرمایه با ارزش چند صد هزار میلیارد تومانی وجود نداشت زیرا تا قبل از خصوصی سازی شرکت ها، ارزش بازار سرمایه تنها ٣٠ هزار میلیارد تومان بود.

هامونی معتقد است که شرکت های دولتی بعد از خصوصی سازی باعث رشد بازار سرمایه شدند.

مدیر عامل شرکت فرابورس ایران با بیان اینکه باشگاه ورزشی از این قاعده مستثنی نیست، گفت: در ابتدا باید بررسی شود که صورت مالی این باشگاه ها شفاف است یا خیر؟ سودده هستند یا زیان ده و بعد در مورد ورود آنها به بازار سرمایه تصمیم گیری کرد.

وی تاکید کرد: در صورتی که این باشگاه ها زیان ده هم باشند ما راهکار بازار سوم را به آنها ارائه می دهیم که عرضه به صورت عمده و یکجا انجام می شود.

هامونی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا دو باشگاه پرسپولیس و استقلال تا پایان سال ٩٨ خصوصی می شوند یا خیر؟ گفت: این موضوع بستگی به همت مسئولان دارد؛ در این مسیر اقدامات زیاد و زمان بری وجود دارد اما در صورت انجام پیگیری های لازم می توان امیدوار به خصوصی سازی این باشگاه ها در کوتاهترین زمان ممکن بود.

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند