گزارش تجارت‌نیوز از یک کسب‌و‌کار با هزینه راه‌اندازی هنگفت:

مراکز فیزیوتراپی ماهانه ۶۰ میلیون سود به جیب می‌زنند

هر مركز روزانه به‌صورت متوسط 50 مراجع دارد كه به‌صورت ميانگين 200 هزار تومان هزينه می‌کنند كه مجموع اين مبلغ 10 ميليون تومان می‌شود. اگر 80 درصد از اين مبلغ را هزينه كلي در نظر بگيريم يك کلینیک می‌تواند ماهيانه 50 تا 60 ميليون سود خالص داشته باشد.

مراکز فیزیوتراپی ماهانه ۶۰ میلیون سود به جیب می‌زنند

فهیمه اکبری صحت: یکی از مراکز مهم و سودده راه‌اندازی کلینیک فیزیوتراپی است. با توجه به رشد روزافزون خدمات پزشکی و پزشکی بازساختی در کشور مشکلات بسیاری از بیماران رو به بهبود است و البته مشتریان این کلینیک‌ها گاهی ورزشکاران هم هستند اما عمده مشتریان آسیب‌دیدگان سوانح جاده‌ای، سالمندان و آسیب‌دیدگان حوادث غیرمترقبه هستند.

به گزارش تجارت‌نیوز، با توجه به جامعه آماری بالای این افراد در سال‌های اخیر کلینیک‌های خصوصی فیزیوتراپی با ارائه خدمات و کیفیت بهتر راه‌اندازی شده است؛ اما برای داشتن یک کسب‌وکار خصوصی بدون شک مقدمات و ملزوماتی موردنیاز است که باید فراهم شود. شاید مهم‌ترین ملزومات راه‌اندازی یک کلینیک فیزیوتراپی تجهیزات و مجوزهای لازم باشد.

پس از دریافت مجوز باید ملزومات راه‌اندازی مرکز تهیه شود. در این مرحله کلی اصلی و مهم میزان سرمایه اولیه و چگونگی تخصیص منابع حرف اول را می‌زند

طبق آیین‌نامه و ضوابط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مرکز فیزیوتراپی به محلی اطلاق می‌شود که برای انجام فعالیت‌های فیزیوتراپی دایر شده و فعالیت روزانه دارد. برای دریافت مجوز این مرکز اقدام‌کننده باید متخصص طب فیزیکی و توان‌بخشی باشد. از سوی دیگر وجود چند فیزیوتراپیست و همکاری با این مرکز یک الزام به شمار می‌رود.

تاسیس مرکز فیزیوتراپی منوط به کسب موافقت اصولی (پروانه تاسیس) از کمیسیون قانونی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بوده که با رعایت قوانین مصوب و مفاد این آیین‌نامه اقدام به بررسی و صدور پروانه بهره‌برداری خواهند کرد.همچنین مهم‌ترین شرایط افراد متقاضی راه‌اندازی کلینیک فیزیوتراپی عبارتند از داشتن تابعیت ایرانی، عدم اعتیاد به مواد مخدر، نداشتن سوءپیشینه، داشتن تخصص طب فیزیکی و توان‌بخشی، داشتن ph.D فیزیوتراپی است.

پروانه تاسیس موسسات فیزیوتراپی بر اساس نظام سطح‌بندی خدمات بهداشتی، درمانی صادر می‌شود. در حال حاضر شاخص جمعیتی برای مرکز ۳۰ هزار نفر است. برای شروع فعالیت و اخذ پروانه بهره‌برداری، معرفی حداقل ۵۰% کادر فنی (مسئول فنی و کادر فیزیوتراپ) از دانش‌آموختگان گروه پزشکی و وابسته جویای کار مورد تائید دانشگاه که در مراکز دولتی و خصوصی هیچ نوع اشتغال مداوم نداشته باشند برای تمامی نوبت‌های کاری ضروری است. راه‌اندازی کلینیک آن‌چنان‌که به نظر می‌رسد آسان هم نیست.

در جریان دریافت مجوز باید اسامی و لیست کارکنان مرکز اعلام و از سوی کمیته تایید شوند. شرایط افراد ذی‌صلاح برای فعالیت در یک مرکز فیزیوتراپی عبارتند از مسئول فنی مرکز (مطابق ضوابط این آیین‌نامه)، ph.D در رشته فیزیوتراپی، کارشناس ارشد فیزیوتراپی، کارشناس و کاردان فیزیوتراپی، کاردان و کارشناس مدارک پزشکی و یا پرستاری برای پذیرش بیمار، مسئول فنی مراکز فیزیوتراپی باید دارای مدرک تخصص طب فیزیکی و توان‌بخشی یا مدارک فیزیوتراپی باشد.

پس از دریافت مجوز باید ملزومات راه‌اندازی مرکز تهیه شود. در این مرحله کلی اصلی و مهم میزان سرمایه اولیه و چگونگی تخصیص منابع حرف اول را می‌زند.

سرمایه اولیه: بررسی میزان سرمایه اولیه برای راه‌اندازی کسب‌وکار؟ این سرمایه در چه بخش‌هایی هزینه می‌شود؟ تجهیزات موردنیاز این کسب‌وکار چه میزان از سرمایه را از آن خود می‌کنند؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد که هزینه خرید یا اجاره ملک بیشتر سرمایه اولیه کسب‌وکارها را به خود اختصاص می‌دهد اما مراکز پزشکی، درمانی و خدمات درمانی به دلیل بالا بودن هزینه و قیمت تمام‌شده دستگاه‌ها از این موضوع مستثنا هستند. یک مرکز فیزیوتراپی ازنظر فضای کار باید در یک محیط کاملا اداری باشد. کلینیک بدون شک به یک فضا با حداقل ده اتاق نیاز دارد تا بخش‌های مختلف درمانی به راحتی پیش برود.

به عبارتی یک فضای ۲۰۰ تا ۳۰۰ متری یا یک ساختمان دوطبقه، هر کدام به وسعت ۱۵۰ متر به بالا برای مرکز نیاز است. برای اجاره چنین فضایی باید حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون ودیعه و ماهانه ۱۵ میلیون به بالا اجاره پرداخت کرد.

البته اگر این مرکز در شمال شهر تهران راه‌اندازی شود، باید اجاره‌ای بالاتر از ۳۰ میلیون تومان را برای آن در نظر گرفت؛ اما تجهیزات و ملزومات مورد نیاز یک کلینیک فیزیوتراپی با توجه به مشکلات مختلف مراجعان بسیار گران‌قیمت و سرسام‌آور است.برای تجهیز یک کلینیک باید چند دستگاه تهیه کند که عبارتند از: کرایو cryo6 زیمر هر یک به قیمت ۲۸ تا ۳۰ میلیون تومان (به طور متوسط هر کلینیک باید دو تا سه دستگاه داشته باشد.) لیزر پرتوان ۷ وات با ترالی یکپارچه Opton Pro زیمر به قیمت ۴۵ تا ۴۸ میلیون تومان (یک دستگاه برای یک کلینیک متوسط کافی است).

شاک ویو رادیال بالستیک enpuls زیمر به قیمت ۳۵ تا ۴۰ میلیون تومان (دو دستگاه برای یک کلینیک موردنیاز است.) CPM زانو و لگن به قیمت ۸ تا ۱۰ میلیون تومان، لیزر ۵۰۰ میلی‌وات به قیمت ۸ و نیم تا ۱۰ میلیون تومان (هر کلینیک به طور متوسط به دو دستگاه نیاز دارد).

دستگاه فیزیوتراپی ۲ کاناله ۱۲۵ هرتز به قیمت ۴۰۰ هزار تومان (یک کلینیک به بیش از ۵ دستگاه نیاز دارد). پله ۴ تیکه کاردرمانی به قیمت ۵۰۰ هزار تومان (هر کلینیک به بیش از ۳ دستگاه نیاز دارد). دستگاه تحریک الکتریکی ماهیچه به قیمت ۱ میلیون ۵۰۰ هزار تومان (هر کلینیک حدود پنج دستگاه نیاز دارد).

دیاتومی US، IR، UV، raction، استیمولاتوز، IF، favadic، Tens، IDC، پله، پارالل شولد روپل، یولی، فریم، صندلی کوالار، وزنه‌های مربوطه، دوچرخه ثابت و غیره.

شهرهای کوچک می‌تواند فرصت مناسبی را برای افرادی که سرمایه کمتری دارند ایجاد کند اما بر اساس قوانین راه‌اندازی کلینیک در شهرهای کوچک ممنوع است. مراکز فیزیوتراپی را بر اساس شاخص‌های جمعیتی صادر کنند.

از دیگر تجهیزات موردنیاز کلینیک هستند که برای تهیه آن‌ها حدود ۵۰ میلیون تومان سرمایه مورد نیاز است. یک بررسی ساده نشان می‌دهد که تجهیز اولیه مرکز حدود ۲۰۰ میلیون تومان سرمایه نیاز دارد. پس از تخصیص سرمایه اولیه باید مراحل بررسی موفقیت را پشت سر گذاشت. بدون شک شناخت چالش‌ها و ریسک‌ها می‌تواند حرکت در مسیر موفقیت را تسریع کند.

چالش‌ها و ریسک‌ها: کسب‌وکار با چه چالش‌ها و مشکلاتی روبه‌رو است؟ صاحب کسب‌وکار چه ریسک‌هایی را باید به جان بخرد؟ این ریسک‌ها چگونه برطرف می‌شود؟

شاید مهم‌ترین مشکل و چالش اصلی یک کلینیک ممنوعیت تاسیس در شهرهای کوچک باشد. در حالی که شهرهای بزرگ در مرز اشباع قرار دارند اما در شهرهای کوچک خبری از یک مرکز فیزیوتراپی نیست. همین امر باعث می‌شود تا هر کسی توانایی راه‌اندازی مرکز را نداشته باشد. از آنجایی که در شهرهای بزرگ مانند تهران، مشهد، تبریز و… سرمایه بسیار زیادی برای اجاره، ودیعه و یا خرید ملک نیاز است.

بالا بودن سرمایه اولیه موردنیاز و قوانین سخت‌گیرانه مهم‌ترین مشکلات و چالش‌های راه‌اندازی یک مرکز فیزیوتراپی است که آینده شغلی ۷۰۰۰ فیزیوتراپیست در کشور را به خطر می‌اندازد.

شهرهای کوچک می‌توانند فرصت مناسبی را برای افرادی که سرمایه کمتری دارند، ایجاد کنند اما بر اساس قوانین، راه‌اندازی کلینیک در شهرهای کوچک ممنوع است. مجوز تاسیس مراکز فیزیوتراپی را بر اساس شاخص‌های جمعیتی صادر می‌کنند؛ به عبارت دیگر با توجه به جمعیت کشور و جمعیت فارغ‌التحصیلان رشته فیزیوتراپی در ایران، شاخص‌های جمعیتی برای اجازه تاسیس کلینیک فیزیوتراپی در نظر گرفته می‌شود.

در آیین‌نامه تاسیس مراکز فیزیوتراپی که به دوره دوم دولت اصلاحات بازمی‌گردد، تاکید شده که با توجه به اطلاعات جمعیتی در آن زمان به ازای هر ۳۰ هزار نفر جمعیت مجوز یک کلینیک فیزیوتراپی داده می‌شود.

در حالی که رشد جمعیتی و سبک زندگی در سال‌های اخیر بسیار تغییر کرده است، این شاخص جمعیتی با افزایش تعداد فیزیوتراپیست‌ها باید کاهش یابد. با توجه به اینکه از آن تاریخ تاکنون جمعیت فیزیوتراپیست‌های ایران بیش از سه برابر شده است.نکته اصلی اینجاست که معمولا ممنوعیت ایجاد موسسات جدید در مناطق درآمدزا بوده که دارای مریض فراوان است و به نوعی باعث ایجاد انحصار شده است، همچنین بر اساس ماده ۴۵ فصل نهم قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی هر گونه ایجاد انحصار ممنوع است و رقابت در زمینه‌های مختلف باید توسط دولت تسهیل شود.

راه‌اندازی مراکز درمانی در شهرهای کوچک نه‌تنها در پایین آمدن سرمایه اولیه تاثیر به‌سزایی دارد، بلکه می‌تواند زمینه رقابت سالم را مهیا کند. جزئیات فراوان و آیین‌نامه‌های پیچیده تاسیس مراکز فیزیوتراپی باعث شده که تاسیس یک کلینیک بین شش ماه تا یک سال و گاهی بیشتر به طول بیانجامد و در این مدت فرد موسس هزینه‌های بالایی را متقبل شود.

از طرفی قوانین قدیمی و زائد در زمینه تجهیزات و فضاهای درمانی مورد نیاز موسسات فیزیوتراپی باعث شده که افراد هزینه‌های بالایی برای تاسیس این مراکز متقبل شوند.

در حالی که در کشورهای پیشرفته دنیا بسیاری از این قوانین دست‌وپاگیر حذف‌شده و تاسیس کلینیک‌های فیزیوتراپی را آسان و کم‌هزینه کرده است. نکته مهم این است که برخی از دانشگاه‌های علوم پزشکی با استفاده از اختیارات خود به پیچیدگی این مقررات افزوده‌اند و موانع تاسیس مراکز درمانی را به‌صورت دلخواه افزایش داده‌اند، به طوری که در هر دانشگاه علوم پزشکی شرایط خاصی برای تاسیس مراکز درمانی وجود دارد.

بررسی اجمالی شرایط موجود نشان می‌دهد که بالا بودن سرمایه اولیه موردنیاز و قوانین سخت‌گیرانه مهم‌ترین مشکلات و چالش‌های راه‌اندازی یک مرکز فیزیوتراپی است که آینده شغلی ۷۰۰۰ فیزیوتراپیست در کشور را به خطر می‌اندازد.

برای برطرف کردن این چالش تنها بازبینی قوانین و تطبیق آن با شرایط جدید راهگشا است. برای مثال به جای اینکه به ازای هر ۳۰ هزار نفر به ۱۰ هزار نفر مجوز کلینیک فیزیوتراپی ارائه شود، شهرهای کوچک حداقل یک مرکز در دل خود جای می‌دهند.

پس از شناخت چالش‌ها و ریسک‌های یک کسب‌وکار باید بررسی کرد که میزان سرمایه اولیه چه بازدهی دارد و چگونه بر اشتغال‌زایی تاثیر می‌گذارد.

میزان اشتغال‌زایی این کسب‌و‌کار چقدر است؟ این کسب‌و‌کار برای چند نفر و چگونه اشتغال‌زایی می‌کند؟ حاشیه سود آن چقدر است؟

یک کلینیک ساده با کم‌ترین امکانات باز هم متقاضیان زیادی به خود می‌بیند. صف‌های طولانی متقاضیان از یک سو و نبود امکانات در تمامی مراکز از سوی دیگر نشان از ظرفیت بالای این کسب‌وکار در شهرهای مختلف دارد. در کمترین حالت یک مرکز فیزیوتراپی برای چهار نفر اشتغال‌زایی می‌کند؛ اما یک مرکز متوسط با امکانات مناسب حدود ۲۰ تا ۳۰ نفر را مشغول کار می‌کند.

هر مرکز با سه تا چهار متخصص، هشت تا ده فیزیوتراپیست، حدود ده بهیار و پرستار، دو تا سه نیروی خدماتی می‌تواند مرکزی برای ارائه خدمات و اشتغال‌زایی برای اقشار مختلف باشد.

ازآنجایی‌که تجهیزات فیزیوتراپی با قیمتی بسیار بالا در بازار عرضه می‌شود، هزینه درمان هم در این مراکز بسیار زیاد است. جدول زیر بخشی از تعرفه خدمات فیزیوتراپی در بخش خصوصی را نشان می‌دهد:

خدمات فیزیوتراپی قیمت به تومان
دیاترمی ۱۷۰۰۰
لیزرهای کم‌توان و CPM ۲۵۰۰۰
درای نیدلینگ بدون تحریک الکتریکی ۳۰۰۰۰
اعمال درمانی روتین فیزیوتراپی ۴۰۰۰۰
کینزیوتیپ ۵۰۰۰۰
هیدروتراپی و هیدروماساژ ۷۰۰۰۰
آموزش بیوفیدبک برای عضلات کف لگن، اسفنکتر ادراری یا مقعدی ۱۷۰۰۰۰
تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (rTMS) ۱۴۰۰۰۰
آموزش بیوفیدبک با هر روشی ۱۴۰۰۰۰

این هزینه‌ها بیشتر به دلیل بالا بودن دستمزد فیزیوتراپ‌ها و بهیاران و پرستاران مرکز است. از آنجایی‌که خطر اشعه ماورای بنفش و همچنین نگهداری از بیمارانی که نیاز به فیزیوتراپی دارند، شرایط سخت به شمار می‌رود، در نتیجه حقوق و دستمزد این افراد هم بالا است.

به طور متوسط هر متخصص طب فیزیکی و توان‌بخشی برای هر ویزیت آزاد حدود ۶۰ هزار تومان دستمزد دریافت می‌کند. هر مرکز حدود ۵۰ تا ۶۰ بیمار به‌صورت روزانه دارد که با یک حساب سرانگشتی روزانه ۳ میلیون تومان فقط باید دستمزد متخصص پرداخت شود.

همچنین فیزیوتراپیست‌ها ۱۰ درصد از هزینه‌های درمان بیمار را دریافت می‌کنند اما پرستاران و بهیاران به‌صورت مصوبه و قوانین وزارت بهداشت حقوق دریافت می‌کنند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که هر جلسه فیزیوتراپی حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان برای هر بیمار هزینه دارد.

از این میزان حدود ۵۰ درصد حقوق و دستمزد متخصص و فیزیوتراپیست است و ۱۰ تا ۱۵ درصد هم هزینه‌های جانبی است. هر مرکز روزانه به صورت متوسط ۵۰ مراجع دارد که به طور میانگین ۲۰۰ هزار تومان هزینه می‌کنند که مجموع این مبلغ ۱۰ میلیون تومان می‌شود. اگر ۸۰ درصد از این مبلغ هزینه کلی مانند حقوق و دستمزد، اجاره، تعمیر و نگهداری تجهیزات، خرید تجهیزات و ملزومات در نظر بگیریم، یک کلینیک می‌تواند ماهیانه ۵۰ تا ۶۰ میلیون سود خالص داشته باشد.  به این صورت یک کلنیک در یک سال فعالیت خود می­‌تواند سرمایه اولیه را بازگردانده و به سوددهی برسد.در پی انتشار گزارش فوق، انجمن فیزیوتراپی ایران جوابیه‌ای را منتشر کرده است. متن جوابیه و توضیحات تجارت‌نیوز را در مطلب زیر بخوانید:


این مطلب را به اشتراک بگذارید