هجوم به بازار شام در غیاب ایران

هجوم به بازار شام در غیاب ایران
با توصیه بشار اسد، شرکت‌های ایرانی در فرایند بازسازی سوریه در اولویت هستند اما فعالان اقتصادی نسبت به روند آهسته رفع مشکلات و موانع تجاری دو کشور هشدار می‌دهند.

به گزارش تجارت‌نیوز، با اینکه ایران مهم‌ترین حامی کشور سوریه در جنگ با داعش بود، اما هنوز روابط تجاری دو کشور در سطح مطلوبی نیست و بیم آن می‌رود که در فرآیند بازسازی این کشور که بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود، ایران سهم درخوری نداشته باشد.

فعالان اقتصادی نسبت به روند آهسته رفع مشکلات و موانع تجاری دو کشور هشدار می‌دهند و ضرورت تشکیل سریع‌تر اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه، بانک مشترک دو کشور و انعقاد پیمان پولی دوجانبه را یادآور می‌شوند.

بر اساس گزارشی که سال ۲۰۱۷ از سوی سازمان ملل منتشر شد، هزینه بازسازی سوریه ۳۸۸ میلیارد دلار است. به گفته مقامات سوریه، این کشور براثر جنگی که طی هشت سال گذشته پشت سر گذاشته عملاً به ۳۰ سال قبل بازگشته است.

زیر ا ساخت‌های اساسی همچون شبکه‌های آب و فاضلاب، نیروگاه‌های برق، بیمارستان‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها، واحدهای مسکونی و حتی در برخی نقاط چاه‌های نفت و گاز هم تخریب‌شده‌اند.

بنا بر اعلام سازمان ملل، فرآیند بازسازی سوریه درنهایت باید زمینه را برای بازگشت ۱۲ میلیون شهروند سوری به خانه‌هایشان فراهم کند؛ شهروندانی که نزدیک به یک‌میلیون نفر از آن‌ها به اروپا پناه برده، نزدیک به هشت میلیون نفر در کشورهای همسایه سوریه ازجمله ترکیه، اردن و لبنان آواره شده و باقیمانده آن‌ها نیز به مناطق امن‌تر در داخل سوریه فرار کرده‌اند.

ایران همانند مرحله جنگ داخلی سوریه ازجمله نخستین کشورهایی بود که آمادگی خود را برای مشارکت در فرآیند بازسازی سوریه اعلام کرد. بر اساس برخی گزارش‌ها که رسانه‌های خارجی منتشر کرده‌اند، ایران هشت میلیارد دلار در این زمینه اختصاص داده، درحالی‌که عربستان و ترکیه به‌عنوان رقبای ایران قصد دارند سرمایه‌گذاری‌های بیشتری در دوران بازسازی سوریه انجام دهند.

پیش از جنگ داخلی سوریه، ایران سرمایه‌گذاری‌های مهمی در حوزه نیروگاه‌های برق و همچنین صنایع خودرو در این کشور انجام داده بود. بااینکه عربستان و ترکیه مبالغ بالایی برای سرمایه‌گذاری در بازسازی سوریه در نظر گرفته‌اند، اما ترجیح دولت سوریه بر سرمایه‌گذاری‌های ایران است و این واقعیت، ایران را در سوریه بعد از جنگ نسبت به سایر کشورها در موقعیت مناسبی قرار داده است.

عدنان محمود، سفیر سوریه در ایران هم با مهم توصیف کردن توافق اقتصادی و تجاری برای دو کشور گفته است: طبق توصیه بشار اسد، باید به شرکت‌های ایرانی در فرآیند بازسازی سوریه اولویت داده شود.

بر اساس برخی اخبار، تقریباً ۱۸۰ شرکت ایرانی قصد دارند در سوریه کارخانه مصالح ساختمانی برای شرکت در بازسازی کشور پس از خرابی‌های جنگ بسازند. بااین‌حال، روند تصمیم‌گیری‌ها برای مشارکت ایران در بازسازی سوریه راضی‌کننده نیست.

منبع: روزنامه جام‌جم

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند