سرمایه‌گذاری خارجی در فضای پسابرجام رشد کرد

سرمایه‌گذاری خارجی در فضای پسابرجام رشد کرد

سخنگوی دولت در نشست خبری خود از رشد سرمایه‌گذاری خارجی در دوران پسابرجام خبر داد و قرارداد‌های توتال فرانسه و اگزیم بانک کره جنوبی را شاهد سخن خود گرفت.

محمدباقر نوبخت، درباره آخرین مصوبات هیات دولت گزارشی را بیان کرد و گفت: ضمن اینکه بدخواهی های دولت آمریکا سرجای خود است، ولی درباره گشایشهای بانکی پس از برجام ما توانستیم ۵ میلیارد دلار در عرصه میادین نفتی سرمایه‌گذاری خارجی داشته باشیم که باعث قرارداد توتال شد.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی دولت، او در ادامه گفت: همچنین ۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی توسط کره ای‌ها انجام شد و قراردادهای دیگری در عرصه درمانی و پروژه های آبرسانی صورت گرفت و مصوبات دیروز شورای اقتصاد برای این بود که کارهای اداری و جاری جهت برخورداری از این اعتبارات انجام شود.

نوبخت با اشاره به اینکه برای جذب ۲۰۳ میلیون یورو برای بیمارستان ۷۲۳ تخت خوابی تبریز مجوز صادر شده است، گفت: برای بیمارستان نمازی شیراز مبلغ ۴۰۶ میلیون و ۵۵۰ هزار یورو و برای بیمارستان شهید رجایی تهران هم ۴۱۵ میلیون یورو، «ازیم بانک» کره جنوبی سرمایه تقبل کرده است. مجموع سرمایه‌گذاری خارجی برای این بیمارستانها ۱ میلیارد یورو است.

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه شکل سرمایه‌گذاری بیمارستانها، مشارکتی است، گفت: همچنین مصوب شد درآمد این بیمارستانها، به اضافه بخشی از کمک دولت، به بازگشت این سرمایه‌گذاری خارجی اختصاص بیابد.

او با اشاره به مصوبه دیروز شورای اقتصاد گفت: در بهمن سال ۹۵ آقای رئیس جمهور برای چندمین بار به استان خوزستان سفر کردند. در این سفر به سازمان برنامه و بودجه دستور داده شد مشکلات آب، فاضلاب و ریزگردهای این استان رفع شود. در فروردین امسال هیات دولت مصوب کرد ۹۵۰۰ میلیارد تومان برای تامین آب و فاضلاب استان خوزستان صرف شود. ۱۵۰۰ میلیارد تومان هم برای بازسازی شبکه برق اختصاص یافت. قرار شد بخشی از این بودجه از صندوق توسعه ملی و سرمایه‌گذاری خارجی تامین شود. بانکهای اروپایی اعلام آمادگی کردند و دیروز در هیات دولت تصویب شد ۲۰۰ میلیون و ۱۴۰ هزار یورو برای آبرسانی به دشت ایذه و باغملک تسهیلات خارجی استفاده شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه گفت: دولت تقبل کرد در بودجه سنواتی، بازپرداخت این سرمایه‌گذاری خارجی را پیش بینی کند. همچنین مجوز دریافت اعتبارات خارجی برای طرحهای آبرسانی به آبادان، خرمشهر و بندر ماهشهر هم صادر شده است که هفته آینده در شورای اقتصاد به تصویب خواهد رسید.

11 هزار و 500 میلیارد تومان خرید گندم

نوبخت گزارش جدیدی از خرید تضمینی گندم ارائه کرد و گفت: تاکنون در مجموع ۸ میلیون و ۸۳۴ تن گندم به ارزش ۱۱ هزار و ۵۴۶ میلیارد تومان خریداری شد. تا این تاریخ ۷ هزار و ۵۸۰ میلیارد تومان به کشاورزان پرداخت شده و بیش از ۳۹۰۰ میلیارد تومان هم در دست پرداخت است.

سخنگوی دولت همچنین گزارشی از روند ارائه تسهیلات به واحدهای متوسط و کوچک ارائه کرد و گفت: در مجموع از ابتدای طرح تاکنون به ۲۵ هزار و ۵۱۸ واحد تولیدی ۱۷ هزار و ۹۳۳ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده که امسال ۷۲۰ واحد تولیدی در سراسر کشور مبلغ ۷۸۵ میلیارد تومان دریافت کرده اند.

او با بیان اینکه سازمان برنامه و بودجه به روند پرداخت این تسهیلات و میزان اشتغالزایی بودجه ها نظارت دارد، گفت: اگر این اتفاق نیفتد، با رشد منفی اشتغال مواجه خواهیم بود. در سه ماه اول امسال بالغ بر ۹۲۰ هزار نفر جدید وارد بازار کار شدند که برای ۷۱۷ هزار نفر ایجاد اشتغال شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گزارشی هم درباره نوسازی تاکسی های فرسوده اعلام کرد و گفت: تاکنون ۵۴ هزار و ۶۱۷ تاکسی نوسازی شده است.

محدودیت بودجه جاری

سخنگوی دولت درباره وضعیت بودجه کشور گفت: سرمایه‌گذاری خارجی در کشور نشان می دهد جهش خوبی در راستای جذب بودجه در کشور صورت گرفته است ولی بانکهای بزرگ خارجی انتظار دارند وضعیت شبکه بانکی کشور ما هم در داد و ستد بانکی لحاظ شود.

او در ادامه گفت: تهدیداتی نیز همیشه از سوی کشورهای خارجی به خصوص آمریکا وجود دارد ولی این تهدیدات هرگز اقدامات دولت را قفل نکرده است.

وی در ادامه گفت: قبل از برجام ما حداکثر می توانستیم ۱ میلیون بشکه نفت بفروشیم و پول آن هم قابل وارد کردن به کشور نبود. الان هر قدر بخواهیم نفت می فروشیم و پولش را هم آسان به کشور می آوریم و استفاده می کنیم. صنعتهای خودرو، پتروشیمی، حمل و نقل هوایی و مانند آن هم دچار گشایشهای فراوانی شده اند. ممکن است با این وجود برخی بانکها با ما کار نکنند. ولی این مسایل چندان اهمیتی ندارد.

نوبخت در ادامه گفت: بودجه در ماده ۲۸ قانون برنامه ششم، با ۸ مصداق، محدود شده است. این افزایش بهره‌وری است. به دستگاه‌ها اجازه می‌دهیم از بودجه جاری صرفه‌جویی کرده و به منابع عمرانی اختصاص دهند ولی کسی حقوق را نمی تواند محدود کند. با این حال می دانیم صرفه‌جویی باعث می شود دوران انتقاد به سازمان برنامه و بودجه آغاز شود. باید سهم نفت کاهش و سهم مالیات افزایش یابد. اجرای این کارها با سازمان برنامه و بودجه است.

او با اشاره به اینکه ممکن است از فردا برخی جلوی سازمان برنامه و بودجه تجمع کنند، گفت: باید قبول کرد از یک جایی اصلاح اقتصادی صورت گیرد. این کار در بلند مدت باعث امتیاز مثبت برای کشور می شود.

ریشه کنی فقر در برنامه دولت

خبرنگاری درباره ریشه کنی فقر در دولت دوازدهم سئوال کرد. نوبخت در این باره توضیح داد: مسئله، ریشه کنی فقرِ مطلق بوده که در دسترس است. این نیاز به برنامه دارد و سازمان برنامه و بودجه موظف به آن شده است. من مشاور ویژه ای برای پیگیری توازن منطقه ای و عدالت اجتماعی تعیین کرده‌ام.

او در ادامه گفت: دانش و اراده این کار در دولت است و همچنین تعهد شخص اول قوه مجریه در این کار باعث می شود توانایی تیم اقتصادی و اجتماعی دولت مضاعف شود. این از اسناد افتخارآمیز کشور است که در پایان دولت دوازدهم فقرِ مطلق ریشه کن شود.

تعدیل درآمد بخش آموزش

سئوالی درباره افزایش حقوق معلمان و استادان دانشگاه طرح شد. سخنگوی دولت در این باره گفت: بر همه ما فرض است تکریم معلمان و استادان را به جا بیاوریم. اقداماتی نیز در این راستا در دولت یازدهم انجام شد و متوسط حقوق فرهنگیان بیش از دوبرابر شد. البته شان و منزلت جایگاه معلمان بیش از این است و باید توان ما را هم در نظر گرفت.

او در ادامه گفت: بخشی از جوانان ما در زمینه امور عمرانی فعال هستند ولی متاسفانه به‌ موقع حقوق خود را دریافت نمی‌کنند. آنها هم در جاده‌ها و عرصه‌های عمومی برای رفاه مردم تلاش می کنند. باید در نظر داشت این که حقوق فرهنگیان بیش از دو برابر شده، نشان از رویکرد دولت است. سال گذشته ۲۷۰۰ میلیارد تومان در آذرماه، پاداش بازنشستگی دادیم و ۳۴۰۰ میلیارد تومان هم در اردیبهشت پرداخت شد. همچنین ۳۶۰۰ میلیارد تومان برای هم‌طرازی حقوق معلمان بازنشسته افزایش یافت. قطعا عزیزان، دولت را درک می کنند که باید به کارهای دیگر کشور از جمله امور عمرانی هم رسیدگی شود.

پرداخت یارانه از خزانه

نوبخت درباره پرداخت بخشی از کسری یارانه نقدی از خزانه گفت: هر سال حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان از خزانه برای کسری پرداخت یارانه نقدی برداشت می‌شود. ۸ هزار میلیارد تومان شرکت گاز، ۲ هزار میلیارد تومان توانیر باید بدهد که قرار شد دیگر ندهد. ۲۴ هزار میلیارد تومان شرکت پخش و پالایش بدهد که جمع اینها ۳۲ هزار میلیارد تومان می شود و کسری آن برای پرداخت ۴۳ هزار میلیارد تومان یارانه نقدی، حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان می‌شود.

او در ادامه گفت: در راه پرداخت این وجوه، برخی سازمانها از جمله سازمان مالیات و یک دوازدهم سود سهام خزانه، سهم قانونی خود را برمی دارند. سازمان هدفمندی یارانه از دادن این وجوه قانع نمی شود و می گوید شرکتهای موظف، باید هزینه‌های تقبل کرده خود را بپردازند. دو شرکت پخش و پالایش و گاز ۶ هزار میلیارد تومان تاکنون از سهم خود را نداده‌اند. سازمان هدفمندی از آنها طلبکار است. به همین دلیل ما نگران نیستیم.

افزایش 20 درصدی حقوق بازنشستگان

نوبخت در واکنش به انتقادات بازنشستگان نیروهای مسلح گفت: سال گذشته دست کم ۲۰ درصد به حقوق بازنشستگان اضافه شد. همچنین دولت خود را مکلف کرده همسان سازی در حقوق بازنشستگان را در طول برنامه انجام دهد. همچنین ۳۴۰۰ میلیارد تومان سال گذشته برای همسان سازی حقوق بازنشستگان اختصاص یافت. البته همه بازنشستگان انتظار دارند در مدت کوتاهی، این کار صورت گیرد ولی در توان دولت نیست. برای سال آینده هم در بودجه لحاظ می شود که بُرش دیگری از همسان سازی اجرایی شود.

او در ادامه گفت: ممکن است دولت‌های قبل به موقع تعهدات خود را در این باره انجام نداده باشند ولی باید فرصت داد تا در یک دوره زمانی معقول، همسان‌سازی حقوق بازنشستگان انجام گیرد. عزیزان بدانند ما پدری هستیم با پول محدود که خانواده گسترده ای دارد. اگر توقعات انجام نمی شود، دلیل بر بی‌مهری پدر نیست، منابع محدود است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند