مذاکره برای جذب ۱۰ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری خارجی در صنعت آب و برق

مذاکره برای جذب ۱۰ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری خارجی در صنعت آب و برق

سرپرست وزارت نیرو گفت: هم‌اکنون در عرصه سرمایه‌گذاری خارجی حوزه آب و برق حدود ۱۰ میلیارد یورو طرح‌های در حال مذاکره بین شرکت‌های بخش خصوصی ایرانی و خارجی وجود دارد.

ستار محمودی در حاشیه سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی آب و تاسیسات آب و فاضلاب در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امروزه می‌توانیم ادعا کنیم که در میان کشورهای در حال توسعه خاورمیانه، ایران جایگاه فنی بسیار بالایی را دارد که می‌تواند به کشورهای همسایه خود کمک برساند، با آنها همکاری داشته باشد و با مشارکت کشورهای توسعه‌یافته صنعتی همچون مناطق اروپایی راه را به بازارهای مشترک نیز باز کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی افزود: امروزه در عرصه‌های آب و برق نگرانی به دلیل اختلال و نوسان در این صنعت به دلیل تهدیدات خارجی وجود ندارد چرا که زیرساخت‌های خوبی در کشور وجود دارد که نه تنها قابل اتکا هستند بلکه امکان صادرات آنها نیز وجود دارد.

سرپرست وزارت نیرو تصریح کرد: در هر بخشی با توجه به رشد دانش و تکنولوژی بایستی به روز بود. بنابراین صنعت آب و فاضلاب نیز بایستی در مرز دانش حرکت کند که لازمه تحقق این امر رقابت بخش داخلی و خارجی است و در این نمایشگاه نیز صنعتگران داخلی و خارجی به خوبی تجربیات خود را تبادل می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه بازار، کیفیت و رقابت اقتصادی را با هم می‌پذیرد، بیان کرد: کسانی در بازارهای منطقه‌ای پیروز هستند که هم کیفیت و هم قیمت متعادل داشته باشند، بنابراین نمایشگاه فرصت بسیار مناسبی برای کارفرمایان است تا اجناس و اقلام برتر، با کیفیت و اقتصادی تر را انتخاب کنند.

محمودی بر لزوم حرکت در مسیر دانش روز تاکید کرد و گفت: مباحث فنی و رشد تکنولوژی کشور در جایگاه خوبی نهادینه شده است. آنچه باعث رشد و توسعه سرعت ظرفیت‌های ایجاد پروژه‌ها و ساخت تجهیزات در داخل می‌شود، تامین سرمایه است. ما در این نمایشگاه و در خارج از آن درصددیم چالش سرمایه را با مشارکت بخش داخلی و خارجی کاهش دهیم.

سرپرست وزارت نیرو افزود: هم‌اکنون در عرصه سرمایه‌گذاری خارجی حوزه آب و برق حدود 10 میلیارد یورو طرح‌های در حال مذاکره بین شرکت‌های بخش خصوصی ایرانی و خارجی وجود دارد و در زمینه‌های داخلی نیز نزدیک به هشت هزار مگاوات با سرمایه‌گذاران داخلی در حال مذاکره هستیم که حدود دو هزار مگاوات آن از طریق صندوق توسعه ملی در حال پیگیری است.

وی با بیان اینکه در دوره‌های قبلی نمایشگاه عمدتا شرکت‌های آسیایی در این رویداد بین‌المللی حضور پیدا می‌کردند، گفت: در این دوره علاوه بر کشورهای آسیایی رشد بسیار خوبی را در شرکت‌های حوزه اروپایی شاهد هستیم که از میان 20 کشور حاضر در این دوره نیمی از کشورها مربوط به مناطق اروپایی یا آمریکای شمالی هستند.

محمودی با تاکید بر اینکه 95 درصد تجهیزات صنعت آب و فاضلاب ساخت داخل کشور است، تصریح کرد: برای واردات کالاهای که در داخل کشور ساخته می‌شود مقررات و ضوابط قانونی وجود دارد و ورودی در زمینه کالاهای خارجی انجام نخواهد شد و ترجیح نخست بر استفاده از کالای ساخت داخل با کمک شرکت‌های داخلی است.

سرپرست وزارت نیرو با بیان اینکه «در حال حاضر شهری دچار تنش آبی نیست»، گفت: هم‌اکنون فعالیت‌های تعمیر، نگهداری و مرمت تاسیسات آب و برق کشور آغاز شده است.

وی افزود: 12 هزار مگاوات از نیروگاه‌ها را نیز به تعمیرات برده‌ایم و هر هفته نیز بین دو تا شش هزار مگاوات نیز برای تعمیرات معرفی می‌شوند، بنابراین هم‌اکنون در پی آن هستیم زمینه‌های تعمیر و نگهداری تاسیسات را برای سال آینده آماده کنیم.

 

منبع: تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند