سرمایه‌گذاری میلیاردی در بنادر کشور

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان این‌که تا کنون ۹ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بنادر کشور صورت گرفته است از پیش‌بینی سرمایه‌گذاری 3 هزار میلیاردی در بنادر خبر داد.

سرمایه‌گذاری میلیاردی در بنادر کشور

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان این‌که تا کنون ۹ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بنادر کشور صورت گرفته است از پیش‌بینی سرمایه‌گذاری ۳ هزار میلیاردی در بنادر خبر داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمد راستاد، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در اولین پانل همایش بین‌المللی حمل‌‌ونقل و لجستیک با عنوان نقش بخش خصوصی و دولتی در ایجاد مراکز لجستیک اظهار داشت: با توجه به این‌که بنادر مدرن امروزی، صرفا به‌ جای این‌که تغییردهنده مد حمل‌‌ونقل باشند، حلقه‌های زنجیره یکپارچه جهانی لجستیک هستند.

وی افزود: به‌ عنوان مراکز لجستیک نیاز است سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی و دولتی انجام شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی، با بیان این‌که مصداق تفکیک سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و دولتی در بنادر کشور به صورتی است که زیرساخت‌های بندری و حوضچه‌های آرامش، موج‌شکن‌ها و اسکله توسط بخش دولتی انجام می‌شود، گفت: در مقابل، روبناها، تجهیزات و پس‌کرانه‌ها برای توسعه مراکز لجستیکی و توزیع و فعالیت‌های در برگیرنده ارزش‌افزوده، توسط بخش خصوصی قابل تامین است.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی این مدل از مدیریت بنادر را مدیریت صاحب‌خانه‌ای عنوان کرد و گفت: این مدل رویکرد ما برای مشارکت بخش خصوصی در زمینه سرمایه‌گذاری و ایجاد مراکز لجستیکی در بنادر است که به‌ عنوان ‌مثال، ترمینال کانتینری در فاز ۳ بندر شهیدرجایی توسط بخش خصوصی انجام می‌شود.

راستاد یادآور شد: تا کنون ۹ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بنادر کشور صورت گرفته است و ۳ هزار میلیارد تومان دیگر نیز پیش رو قرار دارد. همچنین علاوه بر آن، امکان جذب بیشتر سرمایه تحت عنوان برنامه‌های توسعه‌ای بنادر نیز وجود دارد.

 

منبع: مهر


این مطلب را به اشتراک بگذارید