مهمانان برجامی ایران چه سرنوشتی پیدا کردند؟

مهمانان برجامی ایران چه سرنوشتی پیدا کردند؟

طی پنج ماه گذشته که آمریکا از توافق هسته‌ای خارج شده، 30.6 درصد از شرکت‌های خارجی که به ایران آمده بودند، اعلام کرده‌اند که ایران را ترک می‌کنند، 8.1 درصد شرکت‌ها به فعالیت خود در این کشور ادامه می‌دهند و 61.2 درصد آنها هنوز تصمیمی در این زمینه اتخاذ نکرده‌اند.

بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها موسوم به FDD، اخیرا گزارشی را منتشر کرده که در آن به معرفی سرمایه‌گذاری‌های خارجی انجام‌شده در ایران پس از برجام پرداخته است. این گزارش فهرستی از ۲۳۲ شرکت خارجی تهیه کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، ۶۷ شرکت از ۲۳۲ شرکت فوق، در فهرست فورچون جهانی ۵۰۰ (Fortune Global 500) قرار دارند. فورچون جهانی ۵۰۰ فهرستی از ۵۰۰ شرکت بین‌المللی از صنایع مختلف را شامل می‌شود که به صورت سالانه توسط مجله فورچون رتبه‌بندی و منتشر می‌شود.

طی پنج ماه گذشته که ایالات متحده آمریکا از برجام خارج شده، ۳۱ شرکت اروپایی و آسیایی که در فهرست فورچون جهانی بودند اعلام کردند که بازار ایران را ترک خواهند کرد.

در میان شرکت‌هایی که این بنیاد مورد بررسی قرار داده، ۷۱ شرکت قصد دارند از ایران خارج شوند، ۱۹ شرکت به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهند و ۱۴۲ شرکت دیگر یا تصمیمی در این مورد نگرفته‌اند یا هنوز تصمیم خود را اعلام نکرده‌اند.

در لینک‌های زیر می‌توانید سرانجام شرکت‌هایی که پس از برجام به ایران آمده بودند را مطالعه کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند