سفته‌بازان در انتظار موج دوم افزایش قیمت دلار

سفته‌بازان در انتظار موج دوم افزایش قیمت دلار

روز شنبه، قیمت دلار افت دیگری را تجربه کرد ولی سکه با تغییر مسیر به کانال یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بازگشت.

در اولین روز هفته، صرافی‌های منتخب بازارساز ارزی ساعت ۳ بعدازظهر دلار را ۴ هزار و ۴۷۵ تومان قیمت زدند که ۱۵ تومان کمتر از قیمت بسته شده روز پنج‌شنبه بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار در حالی روز اول هفته نهمین کاهش متوالی را تجربه کرد که به نظر می‌رسد سفته‌بازان ارزی از ادامه روند نزولی نه تنها اضطراب چندانی ندارند، بلکه حتی از این افت استقبال می‌کنند.

به گفته یکی از بازیگران باتجربه بازار، از نظر سفته‌بازان، قیمت دلار در اسفندماه بیشتر تحت فشار عرضه قرار دارد و فضای زیادی برای نوسان‌گیری فراهم نیست؛ با این حال، این دسته تصور می‌کنند که قیمت این ارز با شروع سال جدید با رشد تقاضا و به‌دنبال آن افزایش قیمت مواجه خواهد شد.

در چنین شرایطی، سفته‌بازان ترجیح می‌دهند که در انتهای سال با کمترین قیمت ممکن اقدام به خرید کنند و خود را برای افزایش سال آینده آماده کنند.

به اعتقاد یکی دیگر از تحلیلگران بازار، اگر قیمت دلار برخلاف انتظار نوسان‌گیران در سال‌جاری تغییر مسیر بدهد، آنها وارد بازار خواهند شد و منتظر افت بیشتر قیمت نخواهند ماند.

در واقع، نوسان‌گیران در حالی که منتظر افت بیشتر قیمت هستند، آمادگی آن را دارند که با تغییر مسیر قیمت‌ها نیز وارد بازار شوند.

در چنین شرایطی، به نظر می‌رسد برقراری ثبات در بازار یکی از عواملی است که می‌تواند انتظارات نوسانی سفته‌بازان را کاهش دهد.

در کنار این برقراری ارتباط متناسب با بازار برای تنظیم انتظارات نیز می‌تواند نقشی تعیین‌کننده در ذهنیات معامله‌گران نسبت به بازار داشته باشد.

در شرایطی که روز شنبه فشارها بر قیمت دلار حفظ شد، سکه تمام بهار آزادی بر روند نزولی خط پایان کشید و راه افزایش قیمت را برای خود باز کرد.

در اولین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی ۲۷ هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و با عبور از مرز یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به قیمت یک میلیون و ۵۱۵ هزار تومان رسید.

به گفته فعالان، اعلام خبر اتمام حراج سکه مهم‌ترین عاملی بود که این فلز گرانبها را در مسیر صعودی قرار داد. البته در ساعات انتهایی روز، خبر پایان حراج سکه تکذیب شد.

 

منبع: اقتصادنیوز

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند