سفره‌های آب زیرزمینی مازندران در حال شور شدن

سفره‌های آب زیرزمینی مازندران در حال شور شدن

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان مازندران گفت: طی ۱۰ سال اخیر کیفیت آب‌ها تغییر کرده و شوری، سفره‌های آب زیر زمینی مازندران را تهدید می‌کند.

ابراهیم یخکشی در سومین نشست علمی تخصصی بررسی مسائل آب در مازندران با اشاره به چالش‌های زیست‌محیطی استان اظهار کرد: منابع آلاینده، فاضلاب شهری، پسماند، پساب صنایع، دپوی زباله، تغییر رژیم جریان رودخانه‌ها و هدررفت آب در شبکه‌های آب شرب از چالش‌های زیست‌محیطی موجود در استان است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی مدیریت نامناسب مصرف آب در استان اشاره کرد و گفت: هدررفت آب مصرفی کشاورزی، حوادث، خشکسالی، تمایل به کشت دوم برنج، تلفات و هدر رفت شبکه‌های آب شرب و صنعت موضوعات دیگری در مدیریت نامناسب مصرف است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان مازندران با اشاره به اینکه به دلیل قیمت پایین، استفاده از آب شرب برای مصرف کشاورزی زیاد است، خاطرنشان کرد: با توجه به وجود ۱۶۰ رودخانه بزرگ در استان، ایجاد سیلاب‌های مخرب و تراکم جمعیت زیاد، توسعه منابع آب و مهار آب‌های سطحی باید به‌طور جدی در دستور کار قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه برنامه‌های بهبود محیط زیست، مدیریت رودخانه و سیلاب و توسعه ظرفیت‌های گردشگری آبی، برنامه مدیریت اجتماعی و فرهنگ‌سازی مدیریت مصرف، ساماندهی مصارف، اصلاح قوانین و اقتصاد آب باید به‌طور جدی مورد بررسی قرار بگیرد، ادامه داد: قیمت مبادله آب در بازار محلی و آب کشاورزی از ۴۰۰ تا ۷۰۰ تومان است که این مقدار نرخ پایینی در کشاورزی محسوب می‌شود.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان مازندران، بهره‌وری آب کشاورزی و مدیریت بحران آب را یک امر ضروری دانست و یادآور شد: طرح مناسب برای پروژه‌های اجتماعی، همراه کردن مردم است تا از وضع موجود به مطلوب برسیم، در بحث ساختار نیز آموزش و پرورش، تلویزیون، رسانه‌ها، اداره فرهنگ و ارشاد و محیط زیست باید پای ثابت کارگروه باشند.

یخکشی با اشاره به اینکه در حوزه بهره‌وری آب باید پروژه‌هایی را که در کارگروه مطرح می‌شود و دارای خروجی است در اولویت قرار داد تا اثربخش بودن این همایش‌ها مشخص شود.

وی با بیان اینکه آب و غذا موضوعات مهمی هستند که تنها به یک دستگاه مربوط نمی‌شوند، تاکید کرد: در بخش مدیریت آب کشاورزی باید مشکل معیشتی کشاورزان حل شود تا بتوانیم جلوی حفر چاه‌های غیرمجاز کشاورزی را بگیریم و منابع آب زیرزمینی را کنترل کنیم.

وی با اشاره به اینکه قیمت‌های آب باید منطقی شود، خاطرنشان کرد: با وجود اعلام کمبود آب در برخی استان‌ها هنوز کشت برنج انجام می‌شود، بنابراین با افزایش قیمت آب، مردم دیگر تمایل به این نوع کشت نخواهند داشت.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند