موضوعات داغ:

سفیر آمریکا بار دیگر فلسطینی‌ها را عصبانی کرد

سفیر آمریکا بار دیگر فلسطینی‌ها را عصبانی کرد

وزارت اطلاع‌رسانی فلسطین اظهارات سفیر آمریکا در اسرائیل را محکوم کرد که گفته بود شهرک‌نشینان یهودی در کرانه باختری منازل خود را خالی نخواهند کرد.

وزارت اطلاع‌رسانی فلسطین در بیانیه‌ای اعلام کرد، یاوه‌گویی‌های دیوید فریدمن، سفیر آمریکا در اسرائیل مبنی بر اینکه یهودیان شهرک‌های کرانه باختری در منازل خود می‌مانند و آنها را تخلیه نمی‌کنند را خروج از عرف دیپلماتیک خواند.

به گزارش تجارت‌نیوز، طبق این بیانیه، اظهارات متعدد فریدمن در حمایت از افراط‌گری و استعمار این سوالات را مطرح می‌کند که آیا این سخنان از جانب خودش است یا از جانب وزارت خارجه آمریکا و این مساله نیاز دارد که دولت آمریکا پیرامون ماهیت سخنان وی که اوضاع را متشنج می‌کند، شفاف‌سازی کند.

پیشتر سفیر آمریکا در اسرائیل اعلام کرده بود، تخلیه شهرک‌ها در کرانه باختری از شهروندان یهودی ممکن است موجب بروز جنگ داخلی در اسرائیل ‌شود.

فریدمن سپتامبر ۲۰۱۷ نیز تصریح کرده بود که رژیم اشغال‌گر صهیونیستی تنها دو درصد از مساحت کرانه باختری را تحت اشغال خود دارد، اظهاراتی که خشم فلسطینیان را برانگیخت و او را به دفاع از سیاست‌های اشغالگر اسرائیل، تکثیر اراضی این رژیم و قانونی کردن آن متهم کردند.

وزارت خارجه آمریکا نیز اظهارات مذکور فریدمن را توجیه کرد.

جامعه بین‌الملل شهرک‌سازی را مانع بزرگی دربرابر صلح دانسته و این طرح را به رسمیت نمی‌شناسد، اما فریدمن شهرک‌سازی‌ها را بخشی از اسرائیل قلمداد می‌کند.

 

منبع: اسکای نیوز

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند