سقوط بی‌سابقه ارزش سهام بورس دوبی

ارزش سهام در بازار بورس دوبی در امارات متحده عربی در پایان معاملات روز پنجشنبه، به شدت سقوط کرد به گونه‌ای که در سه سال گذشته بی‌سابقه گزارش شده است.
سقوط بی‌سابقه ارزش سهام بورس دوبی

ارزش سهام در بازار بورس دوبی در امارات متحده عربی در پایان معاملات روز پنجشنبه، به شدت سقوط کرد به گونه‌ای که در سه سال گذشته بی‌سابقه گزارش شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از رویترز؛ شاخص بازار بورس دوبی دو درصد کاهش یافت تا بی‌سابقه ترین افت را از سپتامبر (شهریور ۹۴) تجربه کند، این موضوع با سقوط سهام بخش املاک و مستغلات همراه بود به گونه‌ای که بزرگ‌ترین شرکت توسعه املاک در این امارت نشین حدود ۴٫۳ درصد کاهش یافت تا سهم این سرمایه‌گذاری به یک سوم ارزش آن در سال جاری تقلیل یابد.

بانک مرکزی امارات متحده عربی در گزارش روز سه‌شنبه‌اش اعلام کرد که قیمت املاک در دوبی در سه ماهه سوم سال جاری ۷٫۴ درصد کاهش یافته است که این میزان ۵٫۸ درصد نسبت به سه ماهه دوم سال جاری کاهش نشان می‌دهد.

سهام اتحادیه املاک و مستغلات دوبی نیز حدود ۹٫۹ درصد سقوط کرد، همچنان که سهام شرکت «سرمایه‌گذاری دبی» نیز ۶٫۸ درصد کاهش یافت.

از سوی دیگر، سهام «شرکت بنادر دبوی» که در بورس ناسداک خرید و فروش می‌شود، ۲٫۶ درصد کاهش یافت، این اقدام پس از آن صورت می‌گیرد که این شرکت اعلام کرد برای امضای قرراداد خرید مجموعه یونیفیدر به ارزش ۶۶۰ میلیون یورو نزدیک شده است.

شاخص بورس دوبی سرانجام با سقوط زیاد، به ۲ هزار و ۵۸۰ واحد رسید که از سپتامبر ۲۰۱۳ (شهریور/ مهرماه ۹) بی‌سابقه گزارش شده است.

شاخص اصلی بازار عربستان نیز در سایه کاهش سهام بانک‌ها و شرکت‌های پتروشیمی سعودی چهاردهم درصد کاهش نشان داد به گونه‌ای که سهام شرکت صنایع پایه عربستان سعودی (سابک) سه دهم درصد کاهش یافت، همچنان که سهام بانک «الراجحی» نیز هشت دهم درصد سیر نزولی یافت و به هفت هزار و ۸۴۹ واحد رسید.

بورس مصر نیز نسبت به مانند بورس امارات و عربستان با کاهش ۱٫۶ درصدی روبرو شد و ۲۵ سهم از مجموع ۳۰ سهم در فهرست سهام این بورس زیر فشار قواعد بانکی جدید روند نزولی یافت و به ۱۲ هزار و ۳۸۸ واحد رسید.

این درحالی است که شاخص بورس کشورهای کویت و قطر رشد یافت و به ترتیب به ۱۰ هزار و ۵۹۸ واحد و پنج هزار و ۴۳۵ واحد رسید.

 

منبع: ایرنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز