سقوط 92 درصدی سرمایه‌گذاری چین در آمریکا

سقوط 92 درصدی سرمایه‌گذاری چین در آمریکا

گزارشی که این هفته منتشر شد نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری مستقیم چین در آمریکای شمالی در نیمه اول سال جاری میلادی ۹۲ درصد کاهش یافته است.

گزارشی که این هفته منتشر شد نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری مستقیم چین در آمریکای شمالی در نیمه اول سال جاری میلادی ۹۲ درصد کاهش یافته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از سی‌ان‌بی‌سی؛ گزارشی که این هفته منتشر شد نشان می‌دهد چین ۹ برابر بیشتر از سرمایه‌گذاری خود در آمریکای شمالی، در اروپا سرمایه‌گذاری می‌کند.

طبق گزارش شرکت حقوقی چندملیتی بیکر مکنزی، در نیمه اول ۲۰۱۸ سرمایه‌گذاری خارجی مستقیم چین (اف‌دی‌آی) گرایش شدیدی به سوی اروپا داشته است و «اف‌دی‌آی» چین در آمریکای شمالی با سقوط سنگین ۹۲ درصدی مواجه شده است و از ۲۴ میلیارد دلار به ۲ میلیارد دلار رسیده است.

در ۶ ماه اول امسال کسب مالکیت‌ها جدید و ادغام شرکت ها توسط چین در اروپا، ۲۰ میلیارد دلار بوده است اما در آمریکای شمالی تنها ۲.۵ میلیارد دلار بوده است. سرمایه‌گذاری‌های تکمیل شده چین در اروپا ۶ برابر آمریکای شمالی بوده است و به ۱۲ میلیارد دلار در برابر ۲ میلیارد دلار در آمریکای شمالی رسیده است.

سیاست‌گذاری‌های تجاری اخیر آمریکا و چین، باعث این تغییر رویه بوده است. طبق این گزارش چینی‌ها به سرعت سرمایه‌های خود را از شرکت‌هایشان در آمریکای شمالی بیرون می‌کشند. در نیمه اول ۲۰۱۸ بیش از ۹.۶ میلیارد دلار سرمایه چینی از آمریکای شمالی خارج شد و ۵ میلیارد دلار دیگر هم در انتظار خروج است. اروپا هم با خروج سرمایه چین روبرو شد؛ ۱ میلیارد دلار از دارایی‌های چین فروخته شده است و ۷ میلیارد دلار دیگر در انتظار فروش است.

در میان کشورهای اروپایی، سوئد برترین مقصد سرمایه‌های چینی بوده است و در نیمه اول ۲۰۱۸ بیش از ۳.۶ میلیارد دلار سرمایه را از این کشور دریافت کرده است. به دنبال سوئد، انگلستان با ۱.۶ میلیارد دلار، آلمان با ۱.۵ میلیارد دلار و فرانسه با ۱.۴ میلیارد دلار در ره‌های بعدی قرار دارند.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند