سهام پلی‌پروپیلن جم در بورس استانبول عرضه می‌­شود

براي نخستين بار سهام شركت ايراني پلی‌پروپیلن جم در تالار بورس استانبول عرضه خواهد شد.

سهام پلی‌پروپیلن جم در بورس استانبول عرضه می‌­شود

مصطفی زه­تابیان، مدیر تامین مالی شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری (هلدینگ انرژی) با اعلام این مطلب افزود: پذیرش متقابل سهام  «شرکت پلی‌پروپیلن جم» در بورس اوراق بهادار تهران و بورس استانبول، توسعه عملیات بازار سرمایه کشور در سطح بین‌الملل را تسریع می­‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی ادامه داد: فرآیند پذیرش متقابل سهام شرکت پلی‌پروپیلن جم در بورس اوراق بهادار تهران و بورس استانبول با تعامل سهامداران شرکت، بورس اوراق بهادار تهران و بورس استانبول در جریان بوده و پذیرش توام سهام این شرکت می‌تواند به عنوان پیشران در عملیاتی کردن پذیرش سهام و سرمایه‌گذاری در بازارهای بین‌المللی عمل کند.

وی تاکید کرد: بورس اوراق بهادار تهران و بورس استانبول پس از برجام، با هدف توسعه روابط فی‌مابین تفاهم‌نامه مشترک همکاری منعقد کرده‌اند و لذا فرصت مناسبی برای عملیاتی ساختن پذیرش متقابل سهام شرکت‌ها در دو بورس فراهم شده است.

مصطفی زه‌تابیان با بیان اینکه بورس استانبول سال ۲۰۱۵ را با متوسط ارزش بازاری برابر با ۲۲۴ میلیارد دلار به پایان رساند، افزود کشور ترکیه از رتبه ۴ درمیان بازارهای نوظهور از نظر ارزش معامله بازار سهام برخوردار است. همچنین در سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۵، متوسط سهم سرمایه‌گذاران خارجی در ترکیب سرمایه بازار ۶۴ درصد بوده است.

وی ادامه داد: نسبت P/E برای کل بازار بورس استانبول در پایان سال ۲۰۱۵ معادل ۵/۱۴ مرتبه و در سال ۲۰۱۶ برابر ۵/۱۰ بوده است. علاوه بر موارد مذکور، مزایایی نیز برای پذیرش ثانویه در بورس استانبول قابل تعریف است که میزان اندک حق پذیرش دریافتی (برای شرکت‌های خارجی مورد پذیرش، حق درج سالانه نصف حق درج سالانه شرکت‌های داخلی است)، استفاده از سیستم معاملاتی نزدک برای امکان معامله از سرتاسر جهان از ابتدای سال ۲۰۱۳ میلادی و فراهم‌سازی زیرساخت‌های فناوری مناسب توسط دولت از جمله این مزایا هستند.

مدیر تامین مالی شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری همچنین گفت: سهامداران عمده شرکت پلی‌­پروپیلن جم، شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری، شرکت‌های پتروشمیران و پتروشیمی جم هستند که فرآیند پذیرش متقابل سهام این شرکت در بورس استانبول را، به عنوان نخستین شرکت ایرانی پذیرش‌شده در یک بورس خارجی، پیش می‌برند.

وی اظهار داشت: شرکت پلی‌پروپیلن جم از جمله شرکت‌های پربازده در پورتفوی شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری است که با سرمایه‌ای بالغ بر ۲۰۰۰ میلیارد ریال، به عنوان یکی از شرکت‌های توانمند در صنعت پتروشیمی، از دی ماه ۱۳۹۵ در بورس اوراق بهادار تهران پذیرش شده و مراحل نهایی درج نماد و سپس عرضه سهام آن در جریان است.

مصطفی زه‌تابیان افزایش مطلوبیت سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری مستقیم و در نتیجه دسترسی شرکت به منابع ارزی ارزان­‌قیمت را از جمله مزایای پذیرش متقابل سهام شرکت پلی‌پروپیلن جم برشمرد و افزود: پذیرش متقابل سهام ابزاری برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی است، با این تفاوت که با پذیرش سهام مورد معامله در بورس خارجی، ریسک‌های سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران خارجی به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد.

او ادامه داد: همچنین سایر شرکت‌های بورسی با عملیاتی‌سازی زیرساخت‌های اجرایی لازم میان بورس اوراق بهادار تهران و بورس استانبول از امکانات ایجاد شده برخوردار می‌شوند.

وی اظهار داشت: به این ترتیب تامین مالی شرکت مذکور و سایر شرکت‌های داخلی از طریق انتشار انواع اوراق بهادار اسلامی نیز در سطح بین‌الملل تسهیل شده و از سوی دیگر هزینه تامین مالی از طریق بازارهای بین‌المللی و افزایش اعتبار و مقبولیت شرکت‌ها نزد اعتباردهندگان را منجر می‌شود.

زه‌تابیان در پایان ابراز امیدواری کرد: محقق شدن این مهم سهم بسزایی در توسعه بازار سرمایه کشور داشته باشد و عرضه عمومی سهام شرکت پلی‌پروپیلن جم در بورس استانبول، بتواند راهگشای برخورداری سایر شرکت‌­های ایرانی از مزایای پذیرش در بورس‌های خارجی باشد.

 

منبع: بازتاب


این مطلب را به اشتراک بگذارید