کد خبر: 232338

سهم کدام دولت از رشد پایه پولی بیشتر است؟

طی سالهای ۱۳۷۶ تا ۱۳۹۶ بیشترین رشد پایه پولی مربوط به دوران فعالیت دولت نهم بوده است. طی سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۸ پایه پولی ۱۷۳ درصد رشد کرده است.

سرویس بانک و بیمه -

فریبا تاجدینی: پایه پولی منابعی است که توسط بانک مرکزی منتشر شده و در چرخه اقتصاد در اختیار بانک‌های تجاری قرار می‌گیرد به گونه ای که بانک‌ها می‌توانند با استفاده از این منابع و از طریق خلق پول بانکی به گسترش حجم پول بپردازند. هر چه این نسبت بزرگ‌ تر باشد میزان نقدینگی و به تبع آن تورم بیشتر است.

به گزارش تجارت‌نیوز، نوسانات پایه پولی می‌تواند متغیرهای اقتصادی را تحت تاثیر قرار دهد. اقتصاد ایران نیز مصون از این نوسانات نبوده، طبق آمار دو دهه اخیر پایه پولی شاهد رشدی ۴ هزار درصدی بوده است.

در سال ۱۳۷۶ پایه پولی از ۵ هزار میلیارد تومان به ۲۰۱ هزار میلیارد تومان در دی ماه ۱۳۹۶ رسیده است.

ترسیم روند پایه پولی در دوران فعالیت دولت‌های مختلف طی سال‌های ۱۳۷۶ تا ۱۳۹۶ نشان می‌دهد بیشترین رشد پایه پولی در دولت نهم رخ داده است، به طوری که پایه پولی در سال آغازین این دولت از ۲۲ هزار میلیارد تومان به رقم ۶۰ هزار میلیارد تومان در سال پایانی این دولت رسید، یعنی این دولت رشدی معادل ۱۷۳ درصدی را در حوزه پایه پولی پدید آورد.

میزان رشد پایه پولی در دولت هفتم ۸۵ درصد، در دولت هشتم ۱۲۶ درصد، در دولت دهم ۹۶ درصد و در دولت یازدهم حدود ۷۰ درصد بوده است.

اقتصاد ایران طی ۲۰ ساله اخیر بیشترین تورم را در دولت دهم شاهد بوده ، به طوری که در این دوران تورم تا ۳۴٫۷ درصد هم  افزایش یافت، که می‌توان گفت حجم بالای پایه پولی در دولت نهم در به وجود آمدن تورم ۳۴٫۷ درصدی موثر بوده است.

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.13)
1343.5
1.7
مثقال طلا (%0.08)
736100
600
سکه امامی (%0)
1829000
دلار (%0)
4200
یورو (%0)
6775
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.