سهم ۷ درصدی تعاونی‌ها از اقتصاد کشور

سهم ۷ درصدی تعاونی‌ها از اقتصاد کشور

معاون برنامه‌ریزی اتاق تعاون ایران گفت: در قانون، سهم تعاونی‌ها از اقتصاد کشور ۲۵ درصد است؛ اما متاسفانه تعاونی حدود ۷ درصد از این سهم را به خودشان اختصاص داده‌اند.

معاون برنامه‌ریزی اتاق تعاون ایران گفت: در قانون، سهم تعاونی‌ها از اقتصاد کشور ۲۵ درصد است؛ اما متاسفانه تعاونی حدود ۷ درصد از این سهم را به خودشان اختصاص داده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز،، علی مطیع جهانی، در مصاحبه با رادیو گفتگو در خصوص جایگاه و کارکرد تعاونی‌ها در اقتصاد ایران، اظهار داشت: نقش مهم تعاون در فرآیند توسعه جوامع نیز باید معطوف به رشد اقتصادی آنها باشد که این امر با تاکید بر ویژگی‌های اقتصادی شرکت‌های تعاونی صورت می‌گیرد.

وی افزود: حوزه تعاون به عنوان رکن دوم اقتصاد کشور بر اساس ماده ۴۳ و ۴۴ قانون اساسی در اوایل سال ۹۰ به منظور تبیین سیاست‌های کلی اصل ۴۴ در خصوصی‌سازی بخش‌های دولتی تدوین شده است.

معاون برنامه‌ریزی اتاق تعاون ایران گفت: در حوزه جهانی در کشورهای مختلف آمار مشارکت تعاونی‌ها در اقتصاد بسیار بالاست و نزدیک به سه میلیون شرکت تعاونی با عضویت یک میلیارد و ۲۰۰ هزار نفر در جهان برای ۲۵۰ میلیون نفراشتغال ایجاد کرده‌اند.

مطیع جهانی ادامه داد: حدود ۱۲ درصد از کل جمعیت شاغل در جهان در بخش تعاون مشغول به کار هستند که این رقم قابل توجهی است و این امر بیان‌گر اعتقاد جهانی به حوزه تعاون برای رشد اقتصاد است.

وی بیان کرد: تا پایان ۶ ماهه سال ۹۶ حدود ۹۳ هزار تعاونی فعال با عضویت ۱۰ میلیون نفر داشتیم که اشتغالزایی در این بخش در همین مدت حدود یک میلیون ۶۰۰ هزار نفر در کشور بوده است.

مطیع جهانی توضیح داد: ما در کشور ۵۲ درصد تعاونی‌های تولیدی، ۱۷ درصد تعاونی ها توزیعی و ۳۱ درصد تعاونی‌های خدماتی داریم.

وی یادآور شد: در بیشتر رشته فعالیت‌های اقتصادی در سطح کشور مخصوصا در حوزه فعالیت‌های کشاورزی ۷ درصد از تولید شیر، ۱۸ درصد تولید گوشت، ۲۲ درصد از تولید مرغ، ۱۱ درصد تولید تخم مرغ، ۱۹ درصد تولیدات باغی، ۹۰ درصد امور صید و صیادی و حدود ۶ درصد از تولید عسل کشور مربوط به تعاونی‌ها می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی اتاق تعاون ایران تصریح کرد: در مباحث دانش‌بنیان نیز تا پایان مردادماه سال ۹۷، ۱۶۱ شرکت تعاونی دانش‌بنیان فعال در کشور داشته‌ایم که دو هزار ۲۸۷ نفر عضو این تعاونی‌ها هستند و میزان ۷ میلیارد ریال هم رقم سرمایه‌گذاری در این تعاونی‌ها بوده است.

مطیع جهانی تاکید کرد: در قانون سهم تعاونی‌ها از اقتصاد کشور ۲۵ درصد است اما متاسفانه تعاونی حدود ۷ درصد از این سهم را به خودشان اختصاص داده‌اند و این امر ناشی از این است که در کشور به روح تعاون و فرهنگ‌سازی در این زمینه توجه نشده است.

وی در پایان گفت: مشکل عمده تعاونی‌ها در تامین نقدینگی است اگر بتوانیم از طریق جذب سرمایه برای افزایش توان اقتصادی شرکت‌ها حمایت دولت را داشته باشیم قطعا می‌توانیم در حل معضلات اقتصادی جامعه موفق‌تر عمل کنیم.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند