سهم ۹۰ درصدی سوخت گاز در نیروگاه‌های برق

سهم ۹۰ درصدی سوخت گاز در نیروگاه‌های برق

یک مقام مسئول در شرکت برق حرارت اعلام کرد: امسال بیش از ۹۰ درصد سوخت مصرفی در نیروگاه‌های برق­ از گاز تامین شده است.

یک مقام مسئول در شرکت برق حرارت اعلام کرد: امسال بیش از ۹۰ درصد سوخت مصرفی در نیروگاه‌های برق­ از گاز تامین شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، عبدالرسول پیشاهنگ، معاون راهبردی تولید نیروی برق شرکت برق حرارت با اشاره به اینکه این رقم سال ۹۲، پنجاه و سه درصد گاز و مابقی سوخت مایع بوده است، افزود: استفاده از سوخت مایع مانند گازوئیل، تعمیرات نیروگاهی را دو برابر و استفاده ازسوخت مازوت تا سه برابر این رویه را افزایش می‌دهد بنابراین استفاده حداکثری از سوخت گاز هم به معنای حفظ محیط زیست و هم بهبود شرایط نیروگاهی است.

وی با اشاره به بومی‌سازی ۱۴۰۰ قطعه در نیروگاه‌های کشور گفت: ما موفق به بومی‌سازی قطعات شدیم که فقط یک یا دو کشور در جهان قادر به ساخت آن‌ها بوده اند و هم‌اکنون ایران سومین تولید کننده قطعات نیروگاهی با تکنولوژی پیشرفته در جهان است.

معاون راهبردی تولید نیروی برق شرکت برق حرارتی با بیان اینکه از سال ۹۰ تاکنون هیچ قطعه‌ای برای تعمیرات به خارج از کشور منتقل نشده است، ادامه داد: پره‌های مصرفی در نیروگاه‌های برق که باید دمایی از ۵۰۰ درجه سانتیگراد تا هزار و ۷۰ درجه سانتیگراد را تحمل کنند از قطعات دارای فناوری خاص و پیشرفته هستند که با کمک متخصصان داخلی تعمیرات آن‌ها نیز در کشور انجام می‌شود.

پیشاهنگ ورود قطعات دست دوم را به کشور ممنوع دانست و ادامه داد: هیچ یک از نیروگاه‌های خصوصی و دولتی فعال در کشور اجازه استفاده از قطعات دست دوم را ندارند، زیرا این قطعات دارای عمر مفیدی هستند بنابراین استفاده از قطعاتی که عمر مفید آن‌ها کاهش یافته و یا به پایان رسیده هم در تولید اخلال ایجاد می‌شود و هم امنیت کار با آسیب‌هایی همراه خواهد شد.

وی گفت: پس از پایان پیک تابستان سال ۹۷، نود و پنج هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی برای تعمیرات پیش بینی شد که تاکنون ۶۰ درصد این برنامه محقق شده و امیدواریم تا پیش از تابستان ۹۸ تعمیرات نیروگاهی به پایان رسیده و این مراکز برای تامین برق مورد نیاز پیک مصرف، آماده شود.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند