سهم 90 درصدی حمل‌ونقل دریایی در تجارت خارجی ایران

سهم 90 درصدی حمل‌ونقل دریایی در تجارت خارجی ایران

معاون سازمان بنادر و دریانوردی شمار دریانوردان ایرانی را 125 هزار نفر و سهم حمل‌ونقل دریایی از کل صادرات و واردات کشور را 90 درصد اعلام کرد.

معاون سازمان بنادر و دریانوردی شمار دریانوردان ایرانی را 125 هزار نفر و سهم حمل‌ونقل دریایی از کل صادرات و واردات کشور را 90 درصد اعلام کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، «هادی حق‌شناس» عصر شنبه در آیین گرامیداشت روز جهانی دریانوردی گفت: در صنعت حمل‌ونقل دریایی جهان یک میلیون و 600 هزار نفر دریانورد به کار مشغولند و شمار دریانوردان ایران نیز به 125 هزار نفر رسیده است.

حق‌شناس اضافه کرد: از این بین، فقط 15 هزار نفر دریانورد دور از ساحل به کار مشغولند.

به گفته وی، جمعیت دریانورد ایران نسبت به جمعیت آن بسیار کم است که شاید دلیل آن به وابستگی شدید خانوادگی ایرانیان برمی‌گردد؛ در حالی‌که در شرایط وجود نرخ دو رقمی بیکاری در کشور، می‌توان با تربیت دریانوردان ایرانی در دانشگاه‌ها، آنان را برای کار کردن روی کشتی‌های تجاری جهان آماده کنیم.

معاون سازمان بنادر و دریانوردی یادآوری کرد: 56 مرکز آموزشی در سراسر کشور در این زمینه فعال است.

حق‌شناس گفت: در دنیا 80 درصد واردات و صادرات از طریق دریا انجام می‌شود و این رقم در ایران به 90 درصد رسیده است.

وی توجه به افزایش رفاه دریانوردان و خانواده‌های آنان را خواستار شد.

آثار نامطلوب سفرهای دور دریایی بر دریانوردان

وزیر راه و شهرسازی نیز در پیامی به این آیین، تاکید کرد «انجام سفرهای دور دریایی در مسیرهای طولانی بر دریانوردان آثاری نامطلوب می‌گذارد و معمولا سلامت جسمانی و روانی دریانوردان در مقایسه با کارکنان خشکی در معرض صدمات و زوال قرار دارد».

«عباس آخوندی» افزود: دریانوردان ایران با وجود همه محدودیت‌ها و سختی‌ها همچنان روی کشتی‌های بزرگ و کوچک چرخ حیات توسعه کشور را به حرکت درمی‌آورند.

وی یادآوری کرد: سازمان بین‌المللی دریانوردی سال 2018 را سال حمایت از رفاه و سلامت دریانوردان تعیین کرده است و همه شرکت‌های فعال در این عرصه باید شرایط مناسبی را برای تامین رفاه حال دریانوردان فراهم کنند.

دبیرکل سازمان بین‌المللی دریانوردی شهریورماه به تهران می‌آید

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در ادامه آیین گرامیداشت روز جهانی دریانورد گفت: باید با ایجاد شرایط مناسب کار به سلامت روحی دریانوردان بیشتر توجه کنیم.

«محمد راستاد» افزود: سازمان بین‌المللی دریانوردی تاکید می‌کند دریانوردان نباید در عرشه کشتی‌های تجاری احساس خطر کنند؛ بلکه با توجه به سختی‌های کار باید بهداشت، تغذیه، پرداخت به‌موقع حقوق و تامین نیازهای انسانی آنان بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

راستاد اعلام کرد: امسال از دبیرکل سازمان بین‌المللی دریانوردی عنوان عالی‌ترین مقام دریایی جهان دعوت شده است به مناسبت هفتادمین سالگرد تاسیس این سازمان در آیینی به میزبانی جمهوری اسلامی ایران حضور یابد.

به گفته وی، این مراسم اواسط شهریورماه برگزار می‌شود.

در پایان این آیین از خدمات 41 نفر از دریانوردان ایرانی و سازمان‌های فعال در این بخش با اهدای لوح، قدردانی شد.

بیست‌وپنجم ژوئن به عنوان روز جهانی دریانورد تعیین شده و سازمان بین المللی دریانوردی امسال را «حمایت از رفاه و سلامت دریانوردان» نامگذاری کرده است.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند