سه‌گانه‌های معامله پلیمرها و محصولات شیمیایی

سه‌گانه‌های معامله پلیمرها و محصولات شیمیایی

عقب‌نشینی حجم معامله پلیمرها و محصولات شیمیایی در بورس کالا و نیز افت حجم معاملات در بازار آزاد محصولات پتروشیمی را می‌توان سه‌گانه بازار در هفته گذشته به شمار آورد.

با وجود رشد قیمت‌های پایه در بورس کالا، بهای بسیاری از پلیمرها در بازار آزاد رشد چندانی را تجربه نکرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، این وضعیت نشان می‌دهد بازار محصولات پتروشیمی به سمت یک عقب‌نشینی جدید متمایل شده و این به معنی آن است که حجم تولید نیز در صنایع پایین دستی محدود خواهد شد.

از سوی دیگر رشد مجدد قیمت دلار این نگرانی را ایجاد کرد که باز هم باید منتظر رشد قیمت‌های جدیدی باشیم و همین تقاضای موجود را هم محدود خواهد ساخت.

این موارد در کل چهره روشنی از دورنمای بازار پلیمرها و حتی محصولات شیمیایی را ترسیم نمی‌کند مخصوصا در وضعیتی که به روزهای پایانی سال نزدیک شده‌ایم و برخی از صنایع مصرف کننده این مواد اولیه قصد دارند تا حجم فروش خود را به صورت فصلی تقویت کنند.

فعالان بازار اعتقاد دارند که در صورت ادامه این وضعیت قیمت‌های تمام شده کالاها افزایش می‌یابد که نکته مثبتی برای کل بازار نیست.

در هرحال بازار محصولات پتروشیمی هم با ابهام از دورنمای قیمتی رو به رو بوده و هم با کاهش حجم معاملات دست‌وپنجه نرم می‌کند که می‌تواند ابهام از عملکرد بازار را برجسته‌تر از قبل ترسیم کند.

در هفته گذشته ححجم معاملات پلیمرها در بورس کالا به 47 هزار و 400 تن رسید که کمترین حجم معاملاتی از اواسط مهرماه تاکنون است.

این شرایط درحالی رخ داد که حجم عرضه‌ها افزایش یافته بود و شرایط مناسبی از لحاظ تنوع عرضه‌ها نیز به ثبت رسید.

کاهش جدی تقاضا و کم رمقی واسطه‌گری و سفته‌بازی و حتی عقب‌نشینی خریداران واقعی در آمارهای معاملاتی هفته قبل مستتر است اگرچه رشد قیمت دلار و انتظار برای اعلام قیمت‌های پایه جدید هم شاید بتواند در آینده این بازار نقش‌آفرینی کند.

قیمت‌های موجود در بورس و بازار بالاست و همین واقعیت جذابیت چندانی را برای معامله گری فراهم نمی‌کند.

در بازار محصولات شیمیایی هم شرایط به نسبت مشابه بازار پلیمرها تجربه شد و حجم معاملات با 13 درصد کاهش به نسبت هفته قبل از آن به نزدیکی 19 هزار و 200 تن رسید که کمترین رقم معاملات در 4 هفته اخیر بود.

در این بازار نیز شاهد رشد حجم عرضه‌ها بودیم اگرچه تقاضا بیش از 18 درصد کاهش یافت.

ثبت معاملاتی کمتر از 50 هزار تن در بازار پلیمرها و همچنین داد و ستد کمتر از 20 هزار تن در بازار محصولات شیمیایی خود از لحاظ روانی به منزله رکوردی جدید محسوب می‌شود که در هر دو این بازارها چنین رویکردی در هفته قبل تجربه شد.

به نظر می‌رسد تاکنون بازار به قیمت‌های بالای فعلی البته با اهرم قیمت دلار در بازار آزاد و نرخ‌های جهانی روی خوش نشان نداده است و کم رمقی نسبی معاملات را می‌توان یکی از خروجی‌های آن برشمرد.

شاید نزدیکی به روزهای پایانی سال و ورود تقاضای فصلی برای برخی از گریدهای پلیمری و ترکیبات شیمیایی بتواند به ضعف نسبی در بازار پایان دهد.

 

منبع: نیپنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند