کد خبر: 134756

مدیرکل پزشکی قانونی گلستان:

سوختگی و نارسایی تنفسی مهم‌ترین دلایل مرگ معدنچیان زمستان یورت بود

مدیرکل پزشکی قانونی استان گلستان گفت: سوختگی شدید و عوارض آن، آسیب‌دیدگی جمجمه و نارسایی تنفسی ناشی از قرار گرفتن در فضای محبوس معدن، از مهم‌ترین دلایل مرگ معدنچیان زمستان یورت شهرستان آزادشهر بود.

سرویس کسب‌وکار -

به گزارش تجارت‌نیوز، حسین‌ زارعی روز یکشنبه در مروری بر اقدامات پزشکی قانونی در حادثه انفجار معدن یورت افزود: سازمان پزشکی قانونی کشور مرجع رسیدگی به مرگ‌های غیرطبیعی و تعیین علت فوت و صدور جواز دفن، ضمن تشخیص هویت در این نوع از مرگ‌ها است.

وی ادامه داد: در بیشتر حوادث دسته‌جمعی، بلایا و سوانحی که رخ می‌دهد، پزشکی قانونی ضمن بررسی اجساد به‌جای‌مانده با اقدامات و آزمایش‌های تخصصی و کارشناسی هویت آنها را تعیین و اجساد را به بستگان تحویل می‌دهد.

مدیرکل پزشکی قانونی گلستان گفت: یکی از حوادثی که به تازگی پزشکی قانونی نسبت به شناسایی اجساد آن اقدام کرد حادثه انفجار معدن یورت استان گلستان بود که در روز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ماه رخ داد و در این حادثه دلخراش ۴۳ تن از هموطنان جان خود را از دست دادند.

دکتر زارعی در خصوص اقدامات صورت گرفته در این حادثه اظهار کرد: پس از وقوع حادثه تیم ستاد بحران پزشکی قانونی استان تشکیل و برای بررسی و معاینه اجساد به محل وقوع حادثه اعزام شد.

وی افزود: پس از گذشت ۱۲ ساعت از حادثه در نیمه‌شب چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت، پیکر ۲۲ جان‌باخته در اختیار پزشکی قانونی قرار گرفت و با وجود امکانات محدود معاینه اولیه تمامی پیکرها تا بامداد ۱۴ اردیبهشت به انجام رسید و در ادامه پس از اخذ شرح حال از خانواده و معاینه نهایی و احراز هویت و مشاهده اولیای دم و هماهنگی با ستاد سازمانی در خصوص علت فوت جواز دفن صادر شد.

به گفته زارعی؛ در مرحله بعد ۱۳ پیکر و پس از آن ۷ جان باخته دیگر به پزشکی قانونی منتقل شدند که با وجود شرایط نامناسب؛ پس از انجام ۲ نوبت معاینه کامل و اخذ شرح حال از خانواده‌ها هویت ۱۵ تن محرز و جواز دفن به نام آنان صادر شد.

وی تاکید کرد: نمونه خون متوفیان نوبت دوم در خصوص وجود گاز مونوکسید کربن بررسی شد که نتیجه همه آنها مثبت بود.

مدیرکل پزشکی قانونی گلستان یادآور شد: در نوبت دوم خانواده‌های مفقودین فراخوان شدند و نمونه‌های لازم از افراد مورد نظر مطابق با دستورالعمل و هماهنگی با واحد ژنتیک پزشکی قانونی مشهد گرفته شد.

زارعی ادامه داد: به دلیل عدم احراز هویت ۵ تن باقی‌مانده نمونه‌ها برای بررسی از نظر DNA به پزشکی قانونی مشهد ارسال شد و پس از حدود ۲ روز هویت تمامی پیکرها با آزمایش‌های انجام شده مشخص و جواز دفن آنها صادر شد.

وی در خصوص شناسایی آخرین پیکر کشف شده در این انفجار نیز گفت: جان‌باخته شماره ۴۳ نیز در روز ۲۳ اردیبهشت از معدن خارج شد که پس از انجام معاینه و نیز تایید انگشت‌نگاری هویت وی محرز شد.

معدن زغال‌سنگ زمستان یورت شهرستان آزادشهر واقع در شرق استان گلستان مقارن ظهر چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت منفجر شد و بر اثر آن علاوه بر ۴۳ کشته افزون بر ۷۳ نفر مصدوم شدند.

 

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.01)
1335.5
0.1
مثقال طلا (%0.64)
740500
4700
سکه امامی (%0.33)
1835000
6000
دلار (%0)
4200
یورو (%1.25)
6860
85
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.