موضوعات داغ:

سوخت تا پایان سال سهمیه‌بندی می‌شود

سوخت تا پایان سال سهمیه‌بندی می‌شود

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: سوخت تا پایان سال سهمیه‌بندی می‌شود.

قاسم ساعدی اظهار کرد: سهمیه‌بندی سوخت یکی از روش‌های موثر در مدیریت سوخت کشور است که ما براساس تجربیات گذشته و موضوع تحریم و کنترل و مدیریت سوخت کشور، سامانه سهمیه‌بندی و کارت سوخت در کشور تزریق شد و برحسب آنچه که مورد نیاز دولت و مردم بود، به‌نحو قابل‌قبولی مدیریت شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی ادامه داد: با توجه به قاچاق بی‌رویه‌ای که در اطراف مرزهای‌ کشور صورت می‌گیرد، متاسفانه هیچ راه دیگری به‌جز اینکه سهمیه‌بندی سوخت اجرایی شود و کارت‌های سوخت را فعال کنیم, چاره‌ای نداریم. البته باز هم رویه قاچاق با یک رویکرد جدید و با یک روش نو، باز هم وارد خواهد شد.

این نماینده مجلس اضافه کرد: بنابراین ستاد مبارزه با قاچاق کشور، نیروی انتظامی، نیروهای امنیتی، مرزداران و نهادهای نظارتی باید با این وضعیت، رویکردهای جدید در راه مبارزه با قاچاق کمر همت را ببندند. مبادی خروج سوخت باید به‌طور مناسب رصد شود و به‌طور شبانه‌روزی آن مبادی کنترل و مدیریت شود و حقیقاً قضیه قاچاق سوخت قضیه بسیار شومی برای کشور بوده و اگر در بحث قاچاق سوخت در حد معقول بود اصلا نیازی به سهمیه‌بندی نبود.

ساعدی تصریح کرد: ولی قاچاق سوخت سبب شده که دولت مجبور شود وارد این مرحله کار شده و مجلس هم برای خروج بلاتکلیفی دولت از این قضیه و فقدان راه دیگری وارد کار سهمیه بندی سوخت شده است و چاره‌ای غیر از اینکه سوخت را سهمیه‌بندی کند تا قاچاق را به‌حداقل برساند چاره‌ای ندارد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: قاچاق مسئله‌ای است که حتی با کارت‌های سوخت هم نمی‌توان آن‌را به صفر رساند مگر اینکه نهادهای متصدی امر باید خیلی محکم بایستند، خیلی محکم برنامه‌ریزی کنند و به‌جدّ آن ابزارهای مورد نیاز نهادهای نظارتی و نهادهای کنترل و مبارزه با قاچاق هم باید از طرف دولت تأمین شود.

وی ادامه داد: اکنون به ناچار هیچ راهی غیر از سهمیه‌بندی سوخت که بتواند مسئله سوخت را مدیریت کند, نداریم چون ما درحال تحریم هستیم و این تحریم باعث می‌شود که منابع داخلی‌مان را برای تامین نیازهای داخلی مدیریت کنیم.

این نماینده مجلس اضافه کرد: برحسب آنچه که آمارها می‌گویند اکنون ۱۵ تا ۲۰ میلیون لیتر سوخت در کشور در روز قاچاق می‌شود. این عدد آمار بسیار بالا و هولناکی است و این به مسئله سوخت کشور ضربه وارد می‌کند.

ساعدی با بیان اینکه زمان مشخصی برای اجرایی شدن سهمیه‌بندی سوخت در نظر گرفته نشده است, تصریح کرد: فعلا اجرای سهمیه‌بندی سوخت در حال مطالعه است. اکنون این موضوع در کمیسیون انرژی، مرکز پژوهش‌های مجلس و کارشناسان دولت در وزارت نفت و در بدنه دولت، تیم‌های متخصص و مرتبط با این قضیه در حال بررسی است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: باید همه زوایا و زیر و روی این مسئله چکش‌کاری شود تا یک نظر واحد مبتنی بر یک‌سری شاخص‌های تعیین شده باشد که بتواند نیازهای داخلی کشور و همه اقشار مردم و همه نیازمندی‌های مردم را هم تامین کند و هم‌ اینکه در رابطه با سوخت کنترل‌ شده‌تر باید باشد و در حال مطالعه است ولی وقت و زمان مشخصی که بگوییم در چه روزی، در چه زمانی یا در چه ماهی این سامانه فعال می‌شود و وارد عرصه می‌شود تاحالا تصمیم نهایی گرفته نشده است. اما در مجموع با دنبال کردن این روند ممکن است در یکی دو ماه دیگر این امر اجرا شود.

 

منبع: آنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند