پیشنهاد بانک‌ها برای جلوگیری از خروج سپرده‌ها

پیشنهاد بانک‌ها برای جلوگیری از خروج سپرده‌ها

همزمان با ماه‌شمار شدن پرداخت سود سپرده‌های‌ بانکی، برخی نگرانی‌ها از احتمال خروج منابع از بانک‌ها و ورود به بازار‌های مختلف وجود دارد. از این رو بانک‌ها پیشنهاد راه‌اندازی سپرده‌های‌۳، ۶ و ۹ ماهه را ارائه داده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، درست از اول بهمن ماه بود که با مصوبه شورای پول و اعتبار بانک‌ها موظف شدند سود بانکی را بر اساس حداقل مانده در ماه محاسبه و به مشتریان خود پرداخت کنند.

این اتفاق در حالی بود که طی چند سال اخیر شبکه بانکی کشور اقدام به پرداخت نرخ سود بانکی به صورت روز شمار می‌کردند و بسیاری از کارشناسان اقتصادی این رویکرد را عاملی برای افزایش سطح نقدینگی در کشور می‌دانستند، اما با ماه‌شمار شدن پرداخت سود  بانکی، بانک مرکزی یک گام محکم در مسیر اصلاح نظام بانکی و کنترل و اصلاح نرخ سود سپرده‌ها برداشت؛ چراکه هرچند این تصمیم می‌تواند به ضرر سپرده‌گذار باشد، اما برای سیستم بانکی اقدامی مؤثر بوده که باعث کاهش هزینه‌های بانک‌ها، بهبود تراز مالی و کنترل سرعت نقدینگی خواهد شد.

گفتنی است، بر اساس تغییرات جدیدی که با ماه‌شمار شدن پرداخت سود سپرده روی داده تا پیش از این حداقل مانده در هر روز به عنوان مبنای محاسبه سود قرار می‌گرفت، اما با شیوه جدید، حداقل مانده حساب در ماه به عنوان مبنای محاسبه سود خواهد بود؛ به طوری‌که اگر موجودی فردی در طول ماه ۱۰ میلیون تومان و تنها در یک روز از ماه، ۲ میلیون تومان باشد، در پایان ماه، رقم ۲ میلیون تومان مبنای محاسبه سود خواهد بود.

این در حالی بود که در زمان روز‌شمار‌بودن سود سپرده‌ها، برخی افراد سودجو و دلال، در ابتدای روز پول خود را از بانک برداشت می‌کردند و پس از خرید و فروش در بازار، در انتهای روز آن را به بانک برمی‌گرداندند.

خطری که منابع بانک‌ها را تهدید می‌کند

با این حال پس از تغییر نحوه محاسبه سود سپرده‌های کوتاه مدت از روزشمار به ماه‌شمار، این نگرانی در بین کارشناسان اقتصادی به وجود آمد که شاید برخی منابع توسط سپرده‌گذاران از بانک‌ها خارج و به بازار‌های حساسی همچون بازار ارز، طلا و مسکن وارد شوند.

این نگرانی باعث‌شده که بانک‌ها اقدامات خود را برای نگهداشتن این منابع در داخل بانک‌ها شدت بخشند و به دنبال احیای سپرده‌گذاری، سه ماهه، شش ماهه و ۹ ماهه در شبکه بانکی باشند؛ شیوه‌ای که چند سالی است در شبکه بانکی کشور منسوخ شده و تنها اتکای بانک‌ها به سپرده‌های کوتاه‌مدت روز‌شمار و بلند‌مدت یک ساله بود.

حال اگر این پیشنهاد مورد موافقت شورای پول و اعتبار قرار بگیرد و بانک مرکزی آن را به شبکه بانکی کشور ابلاغ کند، مردم اشتیاق بیشتری برای نگهداری پول خود در بانک‌ها در قالب سپرده‌های جدید خواهند داشت؛ چراکه امکان دسترسی آن‌ها به پول خود در سپرده‌های کوتاه مدت سه، شش و ۹ ماهه بیشتر خواهد بود.

سپرده‌های کوتاه‌مدت خطری برای بازار ندارند

در این‌باره محمدرضا جمشیدی، دبیر کانون بانک‌ها و مؤسسات اعتباری خصوصی در خصوص تغییر محاسبه سود علی‌الحساب سپرده‌های کوتاه‌مدت از روزشمار به ماه‌شمار اظهار کرد: با این تغییر از این پس، کمترین مانده حساب در ماه به عنوان ملاک محاسبه سود سپرده قرار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه رقم‌هایی که در این سپرده‌های کوتاه‌مدت است، رقم‌های پایینی است، گفت: مردم درآمدی دارند که از آن هزینه روزانه را خرج می‌کنیم و یک مبلغی به عنوان پس‌انداز در حساب ما می‌ماند، اگر این پس‌انداز رقم قابل‌توجهی از نظر هر شخص باشد، شخص می‌خواهد از آن‌ها درآمد ایجاد کند که راه‌حل آن سپرده‌گذاری بلندمدت است.

دبیر کانون بانک‌ها و مؤسسات اعتباری خصوصی افزود: پول‌هایی که در حساب مردم است و از آن هزینه زندگی خود را تأمین می‌کنند، قابلیت این را ندارند که وارد بازار ارز شوند، بنابراین این مانده‌ها چندان قابلیت جابه‌جایی و انتقال ندارند.

جمشیدی با بیان اینکه در جلسه پیشین شورای کانون بانک‌های خصوصی احتمال خروج منابع بانکی ناشی از این تصمیم مطرح شد، تصریح کرد: قرار بر این شد که ما از بانک مرکزی بخواهیم که سپرده‌های سه ماهه، شش ماهه و ۹ ماهه نیز همانطور که در گذشته وجود داشت، ایجاد شود.

به گفته وی، این موضوع از سوی بانک‌های خصوصی با بانک‌های دولتی نیز مطرح شده و آن‌ها نیز نظر مساعدی در این خصوص دارند و قرار شده که در جلسه‌ای با رئیس‌کل بانک مرکزی این موضوع عنوان شود.

دبیر کانون بانک‌ها و مؤسسات اعتباری خصوصی با بیان اینکه این سپرده‌ها، سیاستی برای جذب سپرده‌های خرد مردم است، اظهار کرد: ممکن است فردی پولی را در اختیار داشته باشد و بخواهد چهار ماه بعد آن را در موردی مصرف کند و در این مدت نیز از آن درآمد کسب کند، در این صورت اگر فرد سپرده یک ساله بگذارد و زودتر بردارد، سود آن شکسته شده و در عمل چیز زیادی نصیب فرد نمی‌شود.

جمشیدی با بیان اینکه سپرده‌گذاران با تغییر نحوه محاسبه سود سپرده‌ها، سود کمتری می‌گیرند، گفت: این در حالی است که اگر همه بانک‌ها این موضوع را رعایت کنند، در نهایت سود این موضوع به خود سپرده‌گذاران برمی‌گردد.

وی اضافه کرد: در نگاه نخست، این قانون هزینه پرداخت سود را کم می‌کند، اما هرچقدر از این بابت سود انباشته شود، در پایان سال مالی باید دوباره بین سپرده‌گذاران تقسیم شود که تاکنون عملاً این اتفاق انجام نشده؛ چراکه بانک‌ها عملاً سودی از محل تفاوت نرخ سود سپرده و تسهیلات نمی‌بردند.

به گفته دبیر کانون بانک‌ها و مؤسسات اعتباری خصوصی تمامی سودی که از محل این سپرده‌ها ایجاد می‌شود باید در میان سپرده‌گذاران تقسیم شود، به جز ۳ درصد از آن که به عنوان حق‌الوکاله از سوی بانک برداشته می‌شود، بنابراین هرچقدر سود از این محل بیشتر باشد، در پایان سال به خود سپرده‌گذار برمی‌گردد.

جمشیدی یادآور شد که این موضوع هم برای سپرده‌های کوتاه‌مدت و هم برای بلندمدت انجام خواهد شد.

منبع:روزنامه جوان

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند