معاون نظارتی بانک مرکزی:

سپرده‌گذاران ثامن نگران نباشند

سپرده‌گذاران ثامن نگران نباشند

بانک‌ها و موسسات اعتباری که تحت نظارت بانک مرکزی فعالیت می‌کنند، از سلامت نسبی و کافی برخوردار هستند. هیچ‌گونه نگرانی درخصوص سپرده‌گذاری در بانک‌ها و موسسات اعتباری مجاز کشور وجود ندارد.

معاون نظارتی بانک مرکزی با بيان اينكه به‌تازگی در فضای مجازی مباحثی درخصوص موسسه ثامن عنوان شده است، گفت: در این خصوص باید یادآورشد که این موسسه از سال‌های قبل درخواست خود را برای اخذ مجوز از بانک مرکزی ارایه کرده بود، و در این باره اقداماتی نظیر سپرده‌نویسی در بورس و پرداخت سپرده قانونی به بانک مرکزی را انجام داده بود.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، فرشاد حيدري ریشه مطالب انتشاریافته در فضای مجازي درباره بانک‌ها و موسسات اعتباری طی روزهای اخیر را، در شایعات دانست و گفت: بانک‌ها و موسسات اعتباری که تحت نظارت بانک مرکزی فعالیت می‌کنند، از سلامت نسبی و کافی برخوردار هستند. از این‌رو جای هیچ‌گونه نگرانی برای هم‌وطنان درخصوص سپرده‌گذاری در بانک‌ها و موسسات اعتباری مجاز کشور وجود ندارد.

معاون نظارتی بانک مرکزی با بیان اینکه شایعاتی درخصوص برخی بانک‌هاي مجاز نیز در فضای مجازی منتشر می‌شود، گفت: این پیام‌ها و محتواهای تولیدشده عموما متعلق به سال‌های پیش، یا برای مثال مرتبط با صف فروش سکه در سال‌های ۱۳۹۰ بوده است؛ اما در شرایط فعلی با انتشار مجدد این پیام‌ها با عناوینی چون «خروج سپرده‌ها از بانک‌ها و موسسات»، نیت خاصی را دنبال می‌کنند که هم‌وطنان ما به‌خوبی نسبت به مقاصد این افراد آگاه هستند.

بر این اساس مردم عزیز اطمینان داشته باشند که شبکه بانکی ایمن است، و با نظارت بانک مرکزی هیچ خلل و خدشه‌ای به سپرده‌های مردم نزد بانک‌ها و موسسات دارای مجوز، وارد نمی‌شود.

حیدری درخصوص مذاکرات بین چند موسسه و برخی بانک‌ها برای روند سامان‌دهی گفت: درخواست صدور مجوز و ادغام بستگی به طی مراحل قانونی آن دارد. در این راه ممکن است دو موسسه یا بانک با یکدیگر مذاکراتی داشته باشند، که امکان دارد منجر به حصول نتیجه شود. البته درحال حاضر مذاکراتی بین چند موسسه درحال انجام است که بانک مرکزی در این‌باره خبر موثق و قطعی را به هم‌وطنان اعلام خواهد کرد.

این مقام مسئول بانک مرکزی خواستار تفکیک موسسات مجاز از غیرمجاز، ازسوی مردم و سپرده‌گذاران شد و تصریح کرد: برخورد بانک مرکزی با موسسات غیرمجاز، به‌مانند گذشته بسیار سخت خواهد بود. کمااینکه اين بانک توانسته است، تاکنون ۱۳۴ تعاونی غیرمجاز را ادغام و یا منحل کند و در این راه تلاش کرده است حقوق سپرده‌گذاران در حد کفایت دارایی‌های این موسسات حفظ شود.

لذا موضوع بانک‌ها و موسسات اعتباری مجاز از موسسات غیرمجاز جداست، و نباید افکارعمومی این دو موضوع را با یکدیگر اشتباه بگیرد. بر این اساس برخورد با غیرمجازها با همکاری بانک مرکزی و مراجع قضایی با استحکام هرچه تمام‌تر ادامه خواهد یافت.

امیدواریم بتوانیم در سال ۱۳۹۶ موضوع غیرمجازها را در بازار پولی کشور سامان‌دهی کنیم و از سال آینده شاهد حضور هیچ موسسه غیرمجازی در این بازار نباشیم.

حیدری موسسه «مهر اقتصاد» را نيز در شرف دریافت مجوز از بانک مرکزی خواند و گفت: درحال حاضر این موسسه اقداماتی را برای اخذ مجوز انجام داده ‌است، البته در این‌باره تصمیم‌گیری برعهده شورای پول و اعتبار است. بر این اساس آنچه شورای پول و اعتبار تصمیم خواهد گرفت، متعاقبا بانک مرکزی اجرا خواهد کرد.

معاون نظارتی بانک مرکزی با بیان اینکه مذاکراتی میان موسسه اعتباری کوثر و صاحبان سهام موسسه ثامن و مهراقتصاد انجام شده است، تصریح کرد: مواردی از سوی مدیران این موسسات مطرح شده که لزوما ممکن است با نظرات سهام‌داران آن‌ها یکسان نباشد. اما با این حال توافقات اولیه‌ای در این‌باره انجام شده است.

چنانچه در نهایت تشخیص بانک مرکزی بر ادغام باشد، بانکي قوی‌تر و با ثبات مالي بیشتر بنا به مصلحت شکل خواهد گرفت. در هرحال اولویت نخست ما در بانک مرکزی، حفظ حقوق سپرده‌گذاران و صیانت از منافع مردم است. درصورتی‌که احساس کنیم هر ادغامی به این مهم خللی وارد می‌کند، از آن جلوگیری خواهیم کرد.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند