سیاست‌های ارزی دولت تغییر می‌کند

سیاست‌های ارزی دولت تغییر می‌کند

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از تغییر سیاست‌های ارزی دولت برای تامین ارز مورد نیاز کالاها خبر داد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از تغییر سیاست‌های ارزی دولت برای تامین ارز مورد نیاز کالاها خبر داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، زهرا سعیدی مبارکه درباره نشست امروز (یکشنبه) کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی که با حضور سیف رئیس بانک مرکزی، شافعی رئیس اتاق بازرگانی، فاضلی رئیس اتاق اصناف و نمایندگان بخش خصوصی برگزارشد، اظهار داشت: اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس دغدغه‌های خود را در باره نابسامانی‌های بازار ارز و مسائل اقتصادی بیان کردند و رئیس بانک مرکزی نیز گزارشی از آخرین وضعیت بازار ارزی کشور ارائه کرد.

سعیدی مبارکه افزود: تغییر سیاست‌های ارزی یکی از اولویت‌ها و تاکیدات اعضای کمیسیون اقتصادی بود که در این راستا تاکید شد که بازار ثانویه ارز در روزهای آینده ایجاد شود.

معاملات ارز از طریق صرافی‌ها انجام شود

وی ادامه داد: مجلس در طرح دو فوریتی ساماندهی بازار ارز بر لزوم تقویت صرافی‌ها تاکید کرده بود و در این راستا تاکید شد که معاملات ارز از طریق صرافی‌ها انجام شود. همچنین اشکالات سامانه ارزی نیما برطرف شود تا شرایط برای کاهش نرخ‌های غیرمنطقی ارز فراهم شود.

نماینده مردم مبارکه در مجلس ادامه داد: نحوه اصلاح نظام بانکی، مدیریت نقدینگی و رسیدگی به مسائل ارزی از محورهای دیگر مورد بررسی در نشست امروز کمیسیون اقتصادی مجلس بود.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: مجلس و دولت توافق کردند که ارز مورد نیاز برای اولین گروه که شامل کالاهای ضروری و مواد اولیه به نحوی تامین شود تا مصرف‌کننده نهایی براساس نرخ ارز ترجیحی بتواند کالاهای مورد نیاز را خریداری کند.

سعیدی مبارکه افزود: ارز مورد نیاز کالاهای ضروری و مواد اولیه کارخانه‌ها از منابع ارزی حاصل از صادرات کالاهای غیرنفتی تامین خواهد شد.

وی گفت: ارز سومین گروه کالاها از طریق منابع ارزی حاصل از صادرات کالاهای غیرنفتی به صورت توافقی از طریق بازار الکترونیکی تامین می‌شود. همچنین کالاهای گروه چهارم نیز مربوط به کالاهای ممنوعه است.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند