سیاست‌های جدید ارزی، چرخ صادرات را به حرکت در‌می‌آورد

سیاست‌های جدید ارزی، چرخ صادرات را به حرکت در‌می‌آورد

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: بسته سیاست ارزی جدید دولت، نواقص بسته قبلی را پوشش داده است و چرخ صادرات را به حرکت در‌می‌آورد.

در ماه‌های نخستین امسال که بسته سیاست‌های ارزی دولت ابلاغ شده بود، بیشتر فعالان اقتصادی معتقد بودند که این سیاست‌ها نیاز به چکش کاری دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به عقیده آنان، در شرایط بروز نوسان‌های شدید بازار، دولت ناچار بود تصمیماتی جدی بگیرد و از این جهت اقدام دولت را مثبت ارزیابی می‌کردند اما معتقد بودند شتابزدگی در تدوین سیاست‌ها، سبب ایجاد نواقصی در فعالیت‌های اقتصادی شده است.

در آن شرایط ، برخی صادرکنندگان مدعی شده بودند که عملا «کرکره صادرات را پایین کشیده‌اند».

«عباس آرگون» عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: به دنبال وجود اشکالاتی در سیاست‌های ارزی قبلی، عملا روند صادرات بخش خصوصی کُند شده بود که با صدور سیاست‌های ارزی جدید، آن چالش‌ها برطرف شده و چرخ صادرات به حرکت درآمد.

وی ادامه داد: سیاست‌های جدید ارزی نسبت به سیاست‌های گذشته تغییر رویکردی مثبت داشته است؛ به عنوان نمونه کشف قیمت ارز به بازار آزاد سپرده شده و ادامه سرکوب دستوری نرخ‌ها متوقف شد.

آرگون اضافه کرد: در بسته جدید، امکان آزاد کردن نرخ ارز وجود داشت و می‌شد حتی کالاهای اساسی را نیز با ارز آزاد وارد کشور کرد و فشار وارد شده به نیازمندان را با استفاده از برخی ابزارها جبران کرد.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران افزود: اگرچه این اقدام دولت، مقداری با تاخیر انجام شد اما اینکه دولت به اشتباهات پی برد و آن را اصلاح کرد، اقدامی مثبت ارزیابی می‌شود.

وی یادآور شد: فعالان بخش خصوصی در چند ماه اخیر نواقص سیاست‌های ارزی را گوشزد می‌کرد و همواره تاکید داشت که سیاست‌های قبلی «رانت» ایجاد کرده است.

آرگون افزود: در چند ماه اخیر برخی افراد کالاهای مورد نیاز مردم را با ارز یارانه ای و ارزان قیمت خریداری و پس از واردات، آن کالاها را با نرخ ارز آزاد در بازار عرضه می‌کردند.

وی تاکید کرد: البته یک موضوع در بسته جدید مورد توجه قرار نگرفته و دیده نشده است و آن اینکه دولت باید مشخص کند که تعهدات ارزی شرکت‌ها در قالب یوزانس و اعتبارات اسنادی (ال.سی) قرار است با چه ارزی تسویه شود.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند