سیاست‌های جدید ارزی اجرایی شود

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: دولت سیاست‌های جدید ارزی را ابلاغ کرده است و این مهم باید به طور دقیق و کامل اجرا شود چرا که نیاز امروز کشور، وجود برنامه جامع علمی و کارشناسی و اجرای آن است.
سیاست‌های جدید ارزی اجرایی شود

محمدرضا پورابراهیمی روز دوشنبه در نشست خبری ضمن تبریک روز و هفته خبرنگار افزود: باید به سمت سیاستی غیر از نرخ واحد ارزی برویم و اینکه افراد هر میزان ارز وارد کشور کنند رویه درستی نبوده و نیست.

به گزارش تجارت‌نیوز، نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بازار نابسامان ارز نتیجه سیاست‌های دشمن است، افزود: با تدبیر هوشمندانه مقام معظم رهبری در هماهنگی قوا در شورای عالی هماهنگی قوا، می توان مشکلات اقتصادی امروز کشور را رفع کرد.

پورابراهیمی عنوان کرد: مقام معظم رهبری در نخستین نشست محورهای اصلی اقتصادی کشور را تبیین کردند و بنا شد مجلس و دستگاه قضا در کنار دولت به حل مشکلات اقتصادی کمک کنند.

وی با اشاره به اینکه نخستین بار در کشور است که مقام معظم رهبری در این شورا تمامی ارکان حکومتی را در کنار دولت قرار می‌دهند، تصریح کرد: محدودیت واردات و بسته ارزی به تایید این شورا رسیده است و با پیگیری انجام شده دولت به مشکلات اقتصادی فائق خواهد آمد.

وی بیان کرد: بازار غیررسمی ارز رها شده است و دولت باید آن را در دست خود بگیرد و اگر مابقی ارز کالای اساسی را وارد بازار کند می‌تواند بازار را کنترل کند.

پورابراهیمی گفت: بخشی از مشکلات اقتصادی امروز کشور ناشی از تحریم‌های خارجی و قسمتی مباحث داخلی بوده است.

وی افزود: برای اداره کشور باید با رویکرد متفاوت موضوعات اقتصادی را پیگیری کرد و تمامی تمهیدات و زیرساخت‌ها در مواجهه با عوامل درونی و بیرونی فراهم شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: ایران با وجود تمامی مشکلات و مسائل درونی و بیرونی از موقعیتی خاص برخوردار است که باید با حمایت مردم، تلاش مسئولان، موقعیت شناسی و مواجهه با دشمن از این شرایط اقتصادی گذر کند.

وی گفت: ایران از ظرفیت خوب اقتصادی برخوردار است و به لحاظ رتبه اقتصادی از دید صندوق بین‌المللی پول رتبه ۱۸ دنیا را دارد لذا می‌توان در این کشور با تبیین موضوعات و راهکارها و اطلاع‌رسانی بر مشکلات کشور فائق آمد.

پورابراهیمی با بیان اینکه خلاء اطلاع رسانی به مردم وجود دارد، افزود: باید مردم را بطور جامع و کامل در تمامی بخش‌ها مشارکت داد که از این راه می‌توان همانند جنگ تحمیلی از این مسیر در راستای پشتیبانی مردم از نظام استفاده کرد و مسئولان و مردم در راستای این ماموریت باید بیشتر تلاش کنند.

وی تصریح کرد: وضعیت تحریم‌های امروز نسبت به سال ۹۱ از جهت سرسختی آمریکا، حجم برنامه ریزی علیه جمهوری اسلامی و جدا شدن بسیاری از کشورهای تحریم‌کننده خاص است.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: کشورها در سال ۹۱ در حوزه تحریم‌های اقتصادی تصمیم اتحادیه اروپا و سازمان ملل را ملاک می‌دانستند و امروز هیچ نهاد بین المللی ایران را تحریم نکرده است و اکنون کشورهای جنوب شرق آسیا رسما در مقابله با اقدام یک جانبه آمریکا مقابل این کشور می‌ایستند.

وی با بیان اینکه جنگ اقتصادی آمریکا و چین شکل گرفته است، افزود: آمریکا تحریم‌هایی علیه کشورهای روسیه و ترکیه اعمال کرده است که این اقدامات آمریکایی‌ها به ایران فرصت داده از ظرفیت منطقه ای استفاده کند و زمینه اتحاد و وفاق اقتصادی منطقه را فراهم کرده است.

پورابراهیمی ادامه داد: با روش های هوشمندانه می توان مسیر تحریم‌ها را پشت سر گذاشت اما این تحریم‌ها بخش کوچکی از مشکلات را شکل می‌دهند.

وی مشکلات سوء مدیریت و وجود تخلف و فساد سیستم‌ها را عامل اصلی مشکلات اقتصادی امروز کشور دانست و گفت: شفاف سازی و مواجهه با مفاسد اقتصادی برای جلوگیری از تخلفات این حوزه بسیار ضروری است.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: برای واردات خودروهای لوکس تمام مدارک وارداتی به گمرک جعلی بوده است لذا باید سامانه گمرک، با سامانه وزارت صنعت، معدن و تجارت یکی شود و اگر این لینک ارتباطی بود اسناد جعلی مشخص می‌شد.

پورابراهیمی گفت: ۸۰ درصد مطالبه مردم باید پیشگیری از جرایم از طریق احداث زیرساخت‌های شفافیت باشد و اینک فضای برخورد عاجل با متخلفات اقتصادی فراهم است.

 

منبع: ایرنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید