سیاست‌های صادرات ایران با بازاریابی نوین دنیا همگام نیست

سیاست‌های صادرات کشاورزی ایران نتوانسته همگام با روش‌های نوین بازاریابی دنیا حرکت کند.   بهاءالدین نجفی – عضو هیات علمی دانشگاه شیراز – در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: بازارگرایی یا ارزیابی سلیقه مصرف‌کنندگان بازارهای هدف، کمتر مورد توجه تولیدکنندگان بخش کشاورزی بوده است.   وی با بیان این‌که سیستم

سیاست‌های صادرات کشاورزی ایران نتوانسته همگام با روش‌های نوین بازاریابی دنیا حرکت کند.

 

بهاءالدین نجفی – عضو هیات علمی دانشگاه شیراز – در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: بازارگرایی یا ارزیابی سلیقه مصرف‌کنندگان بازارهای هدف، کمتر مورد توجه تولیدکنندگان بخش کشاورزی بوده است.

 

وی با بیان این‌که سیستم بازاریابی سنتی و اتخاذ روش‌های صادراتی بر اساس مازاد تولید نمی‌تواند ما را به توفیق برساند، گفت: تشکیل تعاونی‌های بازاریابی بر اساس روش‌های تولیدگرایی و بازارگرایی می‌تواند به صادرات کشاورزی کمک کند.

 

نجفی با اشاره به پیشینه کشور در صادرات محصولاتی چون زعفران، خرما و پسته خاطرنشان کرد: در صادرات این محصولات حرف اول را در دنیا می‌زدیم اما به مرور به دلایلی همچون نبود شناخت از ترجیحات مصرف‌کنندگان و نبود استراتژی درازمدت در صادرات این محصولات با افت مواجه شدیم.

 

وی با بیان این‌که در سال‌های اخیر پتانسیل صادرات برخی محصولات باغی در کشور ایجاد شده است، گفت: برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس، هند، اسپانیا و … با خرید محصولات باغی ما و بسته‌بندی مجدد آن، سود ناشی از ارزش افزوده این محصولات را کسب می‌کنند.

 

این کارشناس کشاورزی برندسازی را از مولفه‌های مهم در صادرات کشاورزی دانست و گفت: باید برندهایی که مخصوص کشور ما است را دوباره در جهان احیا و بازارهای از دست رفته را بدست آوریم.

 

نجفی ایجاد صنایع تبدیلی، فرآوری و بسته‌بندی در داخل کشور را برای ایجاد ارزش افزوده محصولات کشاورزی ضروری عنوان کرد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند