سیاست پولی بانک‌های مرکزی آسیا از فدرال رزور جا می‌ماند

سیاست پولی بانک‌های مرکزی آسیا از فدرال رزور جا می‌ماند

کارشناسان اقتصادی بانک «اچ‌اس‌بی‌سی» اعلام کردند که سیاست پولی بانک‌های مرکزی آسیا برای بالا بردن نرخ بهره در ۲ سال آینده محدود و ناچیز خواهد بود.

بررسی‌های اخیر بر روی خط مشی بانک‌های مرکزی کشورهای آسیایی از سوی کارشناسان بانک «اچ اس بی سی» نشان می‌دهد که در سال جدید میلادی سیاست پولی آن‌ها از سیاست فدرال روز آمریکا عقب بیافتد.

به گزارش تجارت‌نیوز، این در حالی است که فدرال رزرو آمریکا قصد دارد نرخ بهره بانکی را در سال ۲۰۱۸ میلادی برای چند بار افزایش دهد؛ اما افزایش نرخ بهره بانکی در میان بانک‌های مرکزی آسیایی در دو سال آینده محدود و ناچیز خواهد.

بر همین اساس، بانک مرکزی کره جنوبی در ماه نوامبر سال ۲۰۱۷ میلادی نرخ بهره را برای اولین بار در بیش از ۶ سال اخیر به ۱.۵۰ درصد افزایش داد و بعنوان اولین بانک مرکزی اصلی آسیایی اقدام به بالابردن نرخ بهره از سال ۲۰۱۴ میلادی به بعد کرد؛ حال آنکه انتظار می‌رود بانک‌های مرکزی مالزی، فیلیپین، استرالیا و نیوزلند هم در اوایل سال جاری میلادی افزایش نرخ بهره را در دستور کار خود قرار دهند.

همچنین رییس بانک مرکزی کره جنوبی در روز یکشنبه گفت: زمانی که فشارهای تورمی ضعیف باقی مانده‌اند، سیاست پولی باید متناسب با آن باشد. از سویی دیگر انتظار می‌رود بانک مرکزی سنگاپور هم به دلیل رشد ضعیف اقتصادی این کشور در سه ماه پایانی سال ۲۰۱۷ میلادی، سیاست خود بر پایه نرخ ارز را سفت و سخت‌تر کند.

بر پایه این گزارش، اگرچه ممکن است افزایش نرخ بهره بانکی در میان کشورهای آسیایی در سال جاری میلادی به دنبال بالا رفتن نرخ بهره در آمریکا محقق شود، اما به طور کلی با توجه به روند اقتصادی و نرخ تورم آسیا این رویه در مقایسه با سیاست پولی فدرال رزرو، عقب خواهد افتاد.

 

منبع: بانک برتر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند