سیف ماندنی است، دست از طمع‌ورزی بردارید

سیف ماندنی است، دست از طمع‌ورزی بردارید

سیف‌اله یزدانی نوشت:جبهه جدید پیش روی سیف، متزلزل نشان دادن دوام وی در ریاست بانک مرکزی بود که مرور اخبار چهار سال گذشته نشان می‌دهد.

سیف اله یزدانی نوشت: جبهه جدید پیش روی سیف، متزلزل نشان دادن دوام وی در ریاست بانک مرکزی بود که مرور اخبار چهار سال گذشته نشان می‌دهد در 8 مقطع شایعه سازی و انتشار اخبار در محافل و رسانه‌ها به طور جدی مطرح شد.

به گزارش تجارت‌نیوز‌، سوم شهریور ماه 1392 هیات وزیران دولت یازدهم ولی‌الله سیف را به ریاست 5 ساله بانک مرکزی انتخاب کرد.

ولی‌الله سیف در شرایطی به ریاست بانک مرکزی انتخاب شدکه عملکرد ضعیف بانک مرکزی علاوه بر جهش 250 درصدی قیمت دلار مجموعه‌ای از بانک‌ها و مؤسسات مسئله دار را برای بازار پولی و بانکی کشور در دولت‌های نهم و دهم فراهم کرده بود و پیش‌بینی می‌شد با توجه به اولویت ساماندهی اقتصادی کشور و مذاکرات هسته‌ای بانک مرکزی در چندین جبهه با فعالیت پیچیده، پرحجم و تعیین‌کننده‌ای مواجه است.

ولی‌الله سیف که در یک رقابت تنگاتنگ با حریفان ذی نفوذی این مسئولیت را به دست آورده بود به غیر از مشکلات صدرالذکر با مشکل دیگری هم مواجه شدکه از یک سو محصول رقبای شکست خورده در تصدی ریاست بانک مرکزی به آن دامن می‌زدند و از سوی دیگر چالش‌هایی که در ابتدا بدان اشاره شد گروه‌های ذینفع را به گشودن این جبهه جدید ترغیب می‌کرد.

جبهه جدید پیش روی سیف، متزلزل نشان دادن دوام وی در ریاست بانک مرکزی بود که مرور اخبار چهار سال گذشته نشان می‌دهد در 8 مقطع شایعه‌سازی و انتشار اخبار در محافل و رسانه‌ها به طور جدی مطرح شده و امواجی را ایجاد کرده است که حتی رسانه‌های خادم و مستقل هم به عنوان سوژه قابل اعتنا به رصد کردن آن پرداختند.

در این خصوص به نظر می‌رسد ذینفعان متضرر در مؤسسات اعتباری غیر مجاز بیشترین، پیچیده‌ترین و متنوع‌ترین روش‌ها را برای ایجاد نا اطمینانی در مدیریت بازار پولی به کار گرفتند تا جایی که با تحریک اقشار آسیب‌دیده از عملکرد غلط مؤسسات پولی غیر مجاز شعار (مرگ بر سیف) عادی‌ترین شعار تجمعات و اقدامات خیابانی شده بود.

حمایت قاطع رئیس‌جمهور، قوه قضاییه و شورای عالی امنیت ملی از اقدامات بانک مرکزی و پشتیبانی مناسب از تصمیم‌گیری‌های مدیریت بازارپولی توانست بحران‌سازی‌های مربوط به مؤسسات غیر مجاز را زودتر از موعد به پایان برساند.

اما زخم خوردگان اقدامات اصلاحی بازار پولی این بار در فضای نرم‌تری به اقدامات خود ادامه دادند و در حالی‌که 9 ماه تا پایان دوره قانونی 5 ساله ریاست سیف بر بانک مرکزی باقی مانده است با بهره برداری از چهره مقبول دیگری شائبه تغییر را پراکندند.

فارغ از اینکه رئیس‌جمهور و مجمع بانک مرکزی چه ارزیابی خاصی از عملکرد سیف در بانک مرکزی دارند به نظر می‌رسد هیچ اتفاق بحرانی خاصی که دولت و رئیس‌جمهور را برای تجدید انتخاب یا جایگزینی سیف در فاصله 9 ماه مانده به پایان دوره 5 ساله ریاست وی وادار کند وجود ندارد.

بنابراین این نوع شایعه‌سازی‌ها بیش از آنکه دغدغه تغییر سیاست‌های پولی و بانکی کشور را داشته باشد، حربه‌ای است برای متزلزل کردن اراده همکاران سیف در بانک مرکزی و شکستن مقاومت مدیران این بانک در مقابل زیاده‌خواهی‌های اخلال‌گران بازار پولی.

در واقع تعبیری که این روزها معاونین، مدیران کل و کارشناسان بانک مرکزی به طور غیر‌مستقیم از کارگزاران و حامیان اخلال گران بازار پولی شنیده و یا خواهند شنید این مفهوم را القا خواهد کرد (سیف رفتنی است، رئیس بعدی با ما هماهنگ است، بهتر است برای خودتان مشکل نسازید).

بنابراین با تمام اختلاف‌نظرهای جدی که با سیف در خصوص سیاست‌های ارزی داریم در دفاع از منافع ملی و حمایت از سلامت بازار پولی اعلام می‌کنیم (سیف ماندنی است و سوداگران بازار پولی دست از طمع ورزی بردارند).

 

منبع: عصر اقتصاد

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند