شاعران از واژه‌های محدود در اشعارشان استفاده می‌کنند

شاعران از واژه‌های محدود در اشعارشان استفاده می‌کنند

شاعر و پژوهشگر ملی گفت: متاسفانه امروز دچار واژه‌های محدود و اندک در شعر هستیم که شاعران در اسارت آن قرار دارند.

محمدرضا سنگری شامگاه گذشته در آیین اختتامیه سومین دوره سوگواره ملی میعادگاه عاشورایی دانشجویان که به همت جهاددانشگاهی و به میزبانی سالن همایش حسینیه اعظم زنجان برگزار شد، افزود: غالب ائمه‌اطهار (ع) دارای دیوان اشعار هستند که لازم است شاعران با مراجعه به این دیوان‌ها با مفاهیم آن آشنا شده و در سرودن اشعار خود از این نکات بهره ببرند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی اظهار کرد: از حضرت فاطمه زهرا (س) ۶۶ شعر سپید بر جای مانده است که این اشعار با همان زیبایی‌هایی که امروز در شعر سپید وجود دارد، است.

لالایی‌هایی که حضرت زهرا (س) و مرثیه‌سرایی‌های ایشان دارای کلمات و واژه‌های ارزشمند و قابل تاملی هستند. این بانوی بزرگوار با قرائت خطبه غدیر، جریان‌سازی کرده‌اند که لازم است این ابعاد مورد توجه شاعران قرار گیرد.

این پژوهشگر یادآور شد: لازم است شاعران از کلمات تکراری همچون ضریح، کبوتر و … فاصله گرفته و به ابعاد دیگر شخصیتی ائمه‌اطهار (ع) در سرودن اشعار بپردازند.

در بسیاری از اوقات، شاعران اطلاعات عشق را ابراز می‌کنند نه تجربه عاشقی را؛ در حالی که واژه عشق را باید زیست و فهمید.

سنگری خاطرنشان کرد: بسیاری از اوقات، اشعار شاعران همانند یکدیگر است که لازم است کمی اشعار متفاوت باشد و از کلمات بیشتر و دایره لغات وسیع‌تر در شعر استفاده کنند.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند