چراغ همیشه سبز شبکه شتاب برای سایت‌های قمار!

چراغ همیشه سبز شبکه شتاب برای سایت‌های قمار!

انتقال پول از کارت بانکی به حساب‌های سایت‌های شرط‌بندی و فروش فیلتر انجام می‌شود و این سایت‌ها باید دسترسی‌ به درگاه شاپرک داشته باشند.

به گزارش تجارت‌نیوز، تا امروز حتما اسم سایت‌های بتفا، بت‌بال، بت‌چی و چند ده سایت قماربازی را شنیده‌اید که به طور مشخص پیش‌بینی فوتبال، قمار و بازی‌های کازینویی را تبلیغ می‌کنند. فعالیت و تبلیغ سایت‌های قمار در کشورهای اسلامی به‌طور کامل غیرقانونی است.

در ایران هم این سایت‌ها با نظارت پلیس فتا فیلتر شده‌اند. مسئولان با فیلتر کردن کار خود را انجام داده‌اند و ورود به این سایت‌ها با فیلترشکن نشانه کم‌کاری مسئولان نیست. از سوی دیگر سایت‌های فروش نرم‌افزارهای فیلترشکن و وی‌پی‌ان نیز فیلتر شده‌اند. با این حال نکته جالب و شک‌برانگیز، امکان پرداخت و برداشت پول در این سایت‌های قمار و شرط‌بندی و فروش وی‌پی‌ان از طریق کارت‌های عضو شبکه شتاب است.

در صفحه پرداخت خیلی از این سایت‌ها لوگوی بانک‌های تحت نظارت بانک مرکزی مثل بانک ملت به چشم می‌خورد. این ماجرا هم ایرادی ندارد چون استفاده غیرقانونی یک سایت غیرقانونی از لوگوی بانک‌هاست.

طبق آمار حدودی که مشرق‌نیوز در روزهای آغازین اردیبهشت سال ۹۷ منتشر کرده است، تعداد سایت‌های قماربازی فعال و پرمخاطب حدود ۴۰۰ سایت است که گردش مالی روزانه‌ای تا یک میلیارد تومان دارند. این آمار البته بعد از بحران اقتصادی، گرانی دلار، بیکاری مردم و تمایل روزافزون افراد به استفاده از این سایت‌ها، مخصوصا بعد از جام جهانی حتما چندبرابر شده است. گردش مالی فیلترینگ نیز در کشور حدود ۶۰۰ میلیارد تومان در سال است.

به نقل از اعتماد آنلاین، ابوالحسن فیروزآبادی، رئیس مرکز ملی فضای مجازی در دی ماه ۹۶ گفته تنها ۳ درصد از ترافیک کشور با استفاده از فیلترشکن مصرف می‌شود و عدد بالا با در نظر گرفتن این ۳ درصد به دست آمده است.

انتقال پول از کارت بانکی به حساب‌های سایت‌های شرط‌بندی و فروش فیلتر از طریق pspها انجام می‌شود. این درگاه به سایت‌های غیرقانونی اختصاص نمی‌یابد و سایت‌هایی که می‌خواهند هرگونه پرداختی در آنها انجام شود، باید نماد اعتماد الکترونیک و دسترسی‌های مربوطه از درگاه شاپرک یا زرین‌پال داشته باشند. افراد با دریافت مجوز، سایت فروش الکترونیکی شارژ یا مثلا کتاب خود را مسدود می‌کنند و آی‌پی خود را برای استفاده در اختیار سایت‌های غیرقانونی قرار می‌دهند.

سامانه شاپرک اواخر سال گذشته در سایت رسمی خود اعلام کرد: رصد، شناسایی و مسدودسازی درگاه پذیرندگان متخلف یکی از اقدامات همیشگی شاپرک است که بدون هیچ اغماضی همواره در جریان است.

حال مردم از خود می‌پرسند وقتی دستفروشی با برخورد قاطع ماموران شهرداری روبه‌رو می‌شود، یه ضعف قانونی، تکنیکی برای جلوگیری از انتقال این پول‌های کثیف وجود دارد. شاید گردش مالی جذاب این بازار، اراده‌ها را کمی ضعیف کرده است.

منبع: روزنامه هفت صبح

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند