شرایط اقتصادی ایران آماده جذب سرمایه‌گذاری خارجی است

شرایط اقتصادی ایران آماده جذب سرمایه‌گذاری خارجی است

قائم‌مقام بانک مرکزی گفت: ایران آمادگی لازم را برای بسط و گسترش همکاری‌های بانکی با فلیپین دارد.

اکبر کمیجانی در دیدار با سفیر فیلیپین و هیات سرمایه گذاری مشترک از کشورهای فیلیپین و چین با اشاره به بهبود شرایط اقتصادی ایران طی چند سال اخیر، گفت: اقتصاد ایران همزمان با روی کار آمدن دولت جدید و در روزهای آغازین دولت یازدهم به دلیل وضع تحریم های ناعادلانه، با محدودیت هایی در سطح بین‌المللی روبرو بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، با آغاز مذاکرات با کشورهای ۵+۱ انتظارات در فضای اقتصادی رو به منطقی شدن گذاشت.

کمیجانی با اشاره به دستیابی به بالاترین رشد اقتصادی در سال ۱۳۹۵ افزود: با دستیابی به توافق برجام در سال ۱۳۹۵، دولت و بانک مرکزی توانست اثرات سیاست‌های اقتصادی خود را طی چهار سال قبل از آن، در رشد اقتصادی کشور مشاهده کند.

به بیان دیگر یکی از نتایج توافق برجام، افزایش رشد اقتصادی و دستیابی به رشد حدود ۱۲.۵ درصد می باشد که البته بخش عمده این رشد حاصل از درآمد نفت بوده است. در مجموع، علاوه بر رشد بخش نفت و گاز، سایر بخشهای اقتصادی نیز دارای رشد مثبت بوده‌اند.

این مقام مسئول بانک مرکزی با بیان اینکه اقتصاد ایران پیش از دستیابی به توافق برجام از دستاوردهای این مذاکرات بهره مند شده بود، گفت: در این راستا تورم از نزدیک به سطح ۴۰ درصد در ماه‌های آغاز به کار دولت یازدهم به سطح تک رقمی و در حدود ۹ درصد در دو سال گذشته رسیده است.

قائم‌مقام بانک مرکزی با بیان اینکه در دوران پسابرجام، اقتصاد ایران از رکود فاصله گرفته است، اظهار کرد: خوشبختانه با اجرایی شدن برجام، اقتصاد کشورمان از رکود و رشد منفی اقتصادی سال‌های آغاز به کار دولت یازدهم فاصله گرفته است و در این مدت شاخص های اقتصادی مانند رشد اقتصادی، تورم و تراز پرداخت‌های کشور در شرایط مطلوب و مناسبی قرار دارند.

کمیجانی با بیان اینکه شرایط اقتصادی کشور از آمادگی کافی برای سرمایه‌گذاری خارجی برخوردار است، عنوان کرد: یکی از اصلی‌ترین سیاست‌های اقتصادی ایران، برقراری ارتباط و گسترش همکاری ها با کشورهای آسیایی به ویژه کشورهای جنوب شرقی آسیا بوده است.

در همین راستا و طی سالیان اخیر ایران و کشورهای جنوب شرقی آسیا مانند چین، کره جنوبی، مالزی، فیلیپین، ‌اندونزی و … از سطح همکاری‌های مطلوبی با یکدیگر برخوردار بودند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: گسترش روابط بانکی، پیش‌نیاز همکاری‌های اقتصادی و تجاری است و در این باره از آمادگی لازم برای بسط و گسترش همکاری‌ها میان بانک‌های ایران و نیز بانک‌های مرکزی طرفین برخورداریم.

همچنین در این جلسه، خوزه دونیشیا نماینده ویژه رئیس‌جمهوری فیلیپین و رئیس هیات سرمایه‌گذاری، تحولات اخیر در منطقه ایران و به ویژه در حوزه‌های اقتصادی و سیاسی را از موجبات همکاری‌ها میان دو طرف دانست و گفت: ما مطمئن هستیم که ایران می‌تواند شریک تجاری مهمی برای ما باشد و دولت فیلیپین از آمادگی کافی برای گسترش روابط بانکی با ایران برخوردار است.

وی در ادامه افزود:‌ در حال حاضر فیلیپین و چین به‌دنبال گسترش همکاری‌ها و روابط تجاری مشترک با ایران به ویژه در حوزه پتروشیمی هستند.

خاطرنشان می شود، هیات فیلیپین و چینی به ریاست نماینده ویژه رایس جمهوری فیلیپین و رئیس هیات سرمایه‌گذاری، صبح روز دوشنبه با قائم‌مقام بانک مرکزی دیدار و درخصوص سرمایه‌گذاری فعالان تجاری این کشورها در ایران به ویژه در حوزه پتروشیمی بحث و گفت‌و‌گو کردند.

 

منبع: ایلنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند