شرکت‌های بین‌المللی در میانه بحران دیپلماتیک قطر گیر افتادند

با به تاخیر افتادن ارسال محموله‌ها و طولانی شدن زمان سفرها، شرکت‌های بین‌المللی در میانه بحران دیپلماتیک به وجود آمده میان قطر و همسایگانش گیر افتاده و مجبور شده‌اند به فکر طراحی راه حل‌های احتمالی برای شرایط عمیق‌تر شدن این بحران بیافتند.
شرکت‌های بین‌المللی در میانه بحران دیپلماتیک قطر گیر افتادند

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از رویترز، دشمنی میان قدرت‌های عربی می‌تواند دستاوردهای منطقه حاشیه خلیج فارس در مطرح کردن خود به عنوان یک منطقه حامی کسب‌ کار و تجارت را تضعیف کند و این نگرانی را افزایش دهد که شرکت‌ها مجبورند در این بحران پدیدآمده، طرف یکی از دو طرف دعوا را بگیرند.

عربستان، امارات، بحرین و مصر در روز پنجم ژوئن ضمن متهم کردن قطر به تامین مالی تروریسم تمامی روابط دیپلماتیک و ارتباطات حمل‌ونقل هوایی، زمینی و دریایی خود با دوحه را قطر کردند.

بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی از پیمانکاران پروژه‌های عمرانی گرفته تا موسسات حقوقی و بانک‌ها دفتری مرکزی در دوبی دارند و از آنجا به کل منطقه حاشیه خلیج فارس از جمله قطر خدمت‌رسانی می‌کنند.

یک مدیر تجاری در یک شرکت خدمات عمرانی اروپایی که دارای یک دفتر منطقه ای در امارات است، گفت: «قطر بازار باارزشی برای ماست و ما می‌خواهیم کار را در اینجا ادامه دهیم، اما ادامه کار دارد دشوار می‌شود و اگر هیچ بهبودی در اوضاع شاهد نباشیم، ناگزیر خواهیم شد استراتژیمان را (در قطر) مورد بازنگری قرار دهیم.»

وی که به دلیل حساسیت موضوع نخواست نامش فاش شود افزود، شرکت ممکن است ناگزیر شود ارائه پیشنهاد برای قراردادهای جدید در قطر را متوقف کند یا اینکه در صورت تشدید تحریم‌ها، کلیه فعالیت‌های خود در این کشور تعطیل کند.

بانک‌های جهانی هم در این وضعیت گرفتار شده‌اند. برخی از بانک‌های جهانی همچون بانک‌های اماراتی، سعودی و بحرینی در حال کاهش دادن فعالیت‌های جدید خود در قطر هستند، در حالی که برخی دیگر از بانک‌ها از جمله چند بانک معدود آسیایی، اروپایی و آمریکایی همچنان به پروژه‌های قطر تامین مالی ارائه می‌کنند.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید