شرکت مرسک فعالیت در ایران را خاتمه می‎دهد

گروه کشتیرانی مولر-مرسک، یکی دیگر از شرکت‌هایی است که به فهرست شرکت‌های اروپایی‌ای پیوسته که خود را برای توقف همکاری‌های تجاری خود با ایران آماده می‌کنند.

شرکت مرسک فعالیت در ایران را خاتمه می‎دهد

مواضع اتخاذ شده از سوی این شرکت‌ها تردیدهایی را در این باره ایجاد می‌کند که آیا رهبران اروپایی می‌توانند برجام را زنده نگه دارند یا نه.

به گزارش تجارت‌نیوز، اقدام شرکت مرسک یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که شرکت فرانسوی توتال و دیگر شرکت‌های اروپایی این سیگنال را ارسال کردند که در آستانه اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران ممکن است از ایران خارج شوند.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه گفته، اتحادیه اروپا باید از شرکت‌های اروپایی طرف معامله با ایران در برابر تحریم‌های آمریکا محافظت نماید. اما ماکرون همچنین گفته که این حق را برای شرکت‌های بزرگ به رسمیت می‌شناسد که بخواهند از منافع تجاری‌شان حفاظت نمایند.

وی افزود: شرکت‌های بین المللی ای که منافعی در بسیاری از کشورها دارند، انتخاب‌های خود را بر اساس منافعشان انجام می‌دهند. آن‌ها باید همچنان این آزادی را داشته باشند.

تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر خروج از توافق هسته‌ای ایران بدان معناست که شرکت‌های اروپایی‌ای که در ایران سرمایه گذاری کرده‌اند، با آغاز اجرای تحریم‌ها علیه تهران در معرض ریسک قرار خواهند گرفت.

سورن اسکو، مدیر شرکت مرسک در این باره گفت: با توجه به اینکه قرار است تحریم‌های آمریکا به اجرا درآید، اگر ما در آمریکا هم فعالیت تجاری داشته باشیم، نمی‌توانیم در ایران فعالیت کنیم. اتفاقا فعالیت تجاری ما در آمریکا ابعاد وسیعی هم دارد.

اسکو افزود: من اطلاعی از زمان بندی دقیق ندارم، اما اطمینان دارم که ما نیز قصد داریم فعالیت‌هایمان (در ایران) را خاتمه دهیم.

شرکت ام اس سی، دومین شرکت بزرگ حمل و نقل کانتینری جهان پس از مرسک هم این هفته اعلام کرد، ثبت سفارشات جدید برای ایران را متوقف خواهد کرد.

اسکو گفت، افزایش قیمت‌ها بعد از خروج آمریکا از برجام، به دلیل بالا بردن هزینه سوخت کشتی‌ها به صنعت حمل و نقل کانتینری آسیب زده است.

 

منبع: تسنیم


این مطلب را به اشتراک بگذارید