تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

خوشا شیراز و سهم بی‌مثالش

رشد نرخ دلار و نرخ جهانی اوره عوامل مهمی بر سودآوری قیمت سهام شرکت صادرات محور و اوره ساز پتروشیمی شیراز دارد؛ بزرگ‌ترین نقطه ضعف این سهم، بدهی ارزی بالای آن است که در صورت اعمال قانون رفع موانع تولید سودی مثال‌زدنی انتظار سهام‌دارانش را خواهد کشید.

خوشا شیراز و سهم بی‌مثالش

پانیذ نوربخش: شرکت پتروشیمی شیراز به لحاظ سرمایه ۵۱۰ میلیارد تومانی دومین اوره ساز بزرگ کشور محسوب می‌شود. نسبت P به E این شرکت ۴۹٫۷۵ واحد است. در حالی که متوسط P به E سایر هم‌گروهی‌هایش در محصولات شیمیایی ۶٫۳۳ واحد است. ظرفیت تولید اوره این شرکت ۱٫۸ میلیون تن است و بخش اعظم اوره تولید شده آن صادر می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، بخش عمده دارایی‌های جاری پتروشیمی شیراز دریافتنی‌های تجاری و موجودی مواد و کالا است. این دو مورد به تنهایی ۷۹ درصد کل دارایی‌های جاری شرکت را در سال جاری به خود اختصاص داده‌اند.

در سوی دیگر عمده بدهی‌های شرکت در دو بخش تسهیلات مالی و پرداختنی‌های غیرتجاری خلاصه شده‌ که مبلغ آن‌ها در ۶ ماهه ابتدایی سال جاری به یک هزار و ۴۳۶ میلیارد تومان رسیده است و مجموعا ۸۱ درصد بدهی‌های جاری شرکت را تشکیل می‌دهند.

این شرکت در ۶ ماهه ابتدایی سال جاری ۷۳۱ میلیارد تومان فروش داشته است که نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۶۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد. پتروشیمی شیراز پیش‌بینی می‌کند مبلغ فروش تا پایان سال جاری به یک هزار و ۵۸۲ میلیارد تومان برسد.

یکی از موانع بزرگی که سد راه سودآوری بالای پتروشیمی شیراز قرار گرفته، هزینه مالی بسیار بالای این شرکت است. از آنجایی که هزینه مالی پتروشیمی شیراز در گزارش بودجه ۶ ماهه سال جاری ۱۶۱ میلیارد تومان پیش‌بینی شده، سود خالص شرکت به ۲۷ میلیارد رسیده در حالی که سود عملیاتی‌اش ۳۷۰ میلیارد تومان است.

با توجه به بدهی ارزی بالایی که شرکت پتروشیمی شیراز دارد، در صورت اعمال قانون رفع موانع تولید در مورد این شرکت، سوددهی بسیار بالایی عاید سهام‎‌دارانش خواهد شد.

نامساوی بدهی و دارایی پتروشیمی شیراز

 

ترکیب سهام‌داران عمده

سهام‌داراندرصد
گسترش نفت و گاز پارسیان۵۱٫۶۷
مدبران اقتصاد۳۰٫۶۳
هامون سپاهان۲٫۵۴
گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان۲٫۲۰
بانک تجارت۱٫۷۶
صندوق بازنشستگی کشوری۱٫۵۵

 

اعضای هیات مدیره

ردیفشرکتنام نماینده عضو حقوقیسمت
۱مدبران اقتصادهوشنگ ایزدینایب رییس هیات مدیره
۲گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیانیوسف مسافر ماسولهعضو هیات مدیره
۳هامون سپاهانعبدالرحیم همایون پورعضو هیات مدیره
۴گسترش نفت و گاز پارسیانعباس حصاری آرانیرییس هیات مدیره
۵بازرگانی و تجارت هامون سپاهانرضا فرزادیعضو هیات مدیره

 

اوره محصول اصلی شرکت پتروشیمی شیراز است که بخش عمده آن به کشورهای خارجی صادر می‌شود. روند قیمت فروش این محصول از سال ۹۰ تا کنون فراز و فرودهای قابل توجهی داشته که وابسته به نوسانات نرخ دلار و نرخ جهانی اوره بوده است.

بررسی عملکرد و پیش‌بینی سودآوری

در جدول زیر موارد مهم دخیل در سودآوری پتروشیمی شیراز گردآوری آمده و به تفکیک عملکرد واقعی ۶ ماهه ابتدایی سال جاری، پیش‌بینی‌های ۳ ماهه و ۶ ماهه شرکت و پیش‌بینی تحلیلی ارایه شده است. در بخش پیش‌بینی تحلیلی صرفا دو فاکتور نرخ دلار و اوره تغییر یافته‌اند و سایر موارد بر اساس بودجه اعلامی شرکت برآورد و پیش‌بینی شده‌اند.
بر این اساس همان گونه که مشاهده می‌شود متوسط نرخ دلار ۴ هزار تومانی ونرخ جهانی اوره ۲۳۹ دلاری در هر تن تاثیر چشم‌گیری بر سودآوری این شرکت دارند.

 

شرحعملکرد ۶ ماهه اولپیش‌بینی ۶ ماهه دوم شرکتبودجه بر اساس عملکرد ۶ ماههبودجه بر اساس عملکرد ۳ ماههپیش‌بینی تحلیلی
مقدار تولید اوره/تن۸۶۴,۶۱۱۷۸۵,۳۵۰۱,۶۴۹,۹۶۱۱,۵۶۳,۳۷۵۱,۶۴۹,۹۶۱
مقدار فروش داخلی/تن۲۹۱,۷۲۰۲۶۱,۳۹۷۵۵۳,۱۱۷۴۱۵,۰۰۰۵۵۳,۱۱۷
مقدار فروش صادراتی اوره/تن ۵۳۳,۸۴۹۵۶۷,۳۱۴۱,۱۰۱,۱۶۳۱,۱۴۸,۳۷۵۱,۱۰۱,۱۶۳
نرخ فروش هر تن اوره صادراتی/دلار۲۰۱۲۴۶۲۲۴۲۰۵۲۳۹
نرخ گاز خوراک/ریال۲,۶۵۸۴,۲۵۵۳,۳۶۸۳,۳۱۵۳,۳۶۸
نرخ گاز سوخت/ریال۱,۴۵۲۱,۴۵۲۱,۴۵۲۱,۴۵۲۱,۴۵۲
نرخ تسعیر جهت گاز خوراک/ریال۳۲,۵۴۰۳۴,۱۸۶۳۳,۳۶۳۳۳,۰۰۰۳۳,۳۶۳
نرخ تسعیر جهت فروش صادراتی/ریال۳۸,۱۳۲۳۹,۰۰۰۳۸,۶۲۳۳۷,۷۰۰۴۰۰۰۰
سود هر سهم (ریال)۱۹۱-۲۹۷۵۳۵۳۲۴۹

آمار نشان می‌دهد نرخ جهانی اوره در ۳ ماهه اخیر روند صعودی در پیش گرفته است. یکی از دلایل این رشد به رشد قیمت نفت برمی‌گردد. در ماه‌های اخیر نفت رشد قیمتی قابل توجهی را به نمایش گذاشته است.

از آنجایی که نرخ گاز -که ماده اولیه اصلی تولید اوره است- همبستگی بسیار بالایی با نرخ نفت دارد، بر روی رشد قیمت اوره نیز تاثیر مثبت می‌گذارد. از سوی دیگر معمولا در نیمه دوم سال تقاضای مصرف و به تبع آن قیمت اوره افزایش پیدا می‌کند.

پتروشیمی شیراز در گزارش اولین بودجه سال ۹۶ نرخ هر تن اوره صادراتی را ۲۰۳ دلار و در بودجه سه ماهه ۲۰۵ دلار پیش‌بینی کرده و در ۶ ماهه ابتدایی سال هر تن اوره را ۲۰۱ دلار فروخته است.

با توجه به روند صعودی نرخ جهانی اوره در نیمه دوم سال جاری، شرکت پیش‌بینی نرخ اوره صادراتی را برای سال ۹۶ به ۲۲۴ دلار افزایش داده است. این در حالی است که پتروشیمی شیراز در مهر ماه هر تن اوره را با قیمت ۲۶۸ دلار بر تن و در آبان ماه ۲۷۳ دلار بر تن صادر کرده است.

بر این اساس در صورت ثبات -و نه رشد- نرخ فعلی اوره پتروشیمی شیراز، متوسط نرخ صادراتی این محصول در سال ۹۶ حدود ۲۳۹ دلار برآورد و پیش‌بینی می‌شود که ۶٫۷ درصد بیشتر از نرخ پیش‌بینی شده شرکت در بودجه ۶ ماهه است.

مورد دیگری که سودآوری این شرکت صادرات محور را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد، تغییرات نرخ دلار است. پتروشیمی شیراز نرخ ارز را در گزارش بودجه ۶ ماهه ۳ هزار و ۸۶۲ تومان پیش‌بینی کرده در حالی که متوسط نرخ دلار در عملکرد واقعی ۶ ماهه ابتدایی سال ۳ هزار و ۸۱۳ تومان بوده و در آبان ماه به ۴ هزار و ۶۰ ریال رسیده است.

با توجه به حرکت رو به رشد و پر شتاب دلار در ماه‌های اخیر پیش‌بینی ماه‌های آینده، موید حفظ این روند رو به رشد است. بر این اساس پیش‌بینی می‌شود متوسط نرخ دلار در سال ۹۶ حدود ۴ هزار تومان باشد.

بدین ترتیب همان گونه که ملاحظه می‌شود صرفا تغییر دو فاکتور نرخ اوره صادراتی و نرخ دلار، سود هر سهم شرکت پتروشیمی شیراز را ۵ برابر بیش از سودی که شرکت پیش‌بینی کرده است افزایش می‌دهند.

علاوه بر این، همان‌گونه که پیش‌تر اشاره شد بحث اعمال قانون رفع موانع تولید بر روند سودسازی این سهم تاثیر بسیار بالایی دارد و در صورت اجرایی شدن آن، انتظار رشد بسیار زیادی در سود هر سهم پتروشیمی شیراز می‌رود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید