تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

خوشا شیراز و سهم بی‌مثالش

رشد نرخ دلار و نرخ جهانی اوره عوامل مهمی بر سودآوری قیمت سهام شرکت صادرات محور و اوره ساز پتروشیمی شیراز دارد؛ بزرگ‌ترین نقطه ضعف این سهم، بدهی ارزی بالای آن است که در صورت اعمال قانون رفع موانع تولید سودی مثال‌زدنی انتظار سهام‌دارانش را خواهد کشید.

خوشا شیراز و سهم بی‌مثالش

پانیذ نوربخش: شرکت پتروشیمی شیراز به لحاظ سرمایه ۵۱۰ میلیارد تومانی دومین اوره ساز بزرگ کشور محسوب می‌شود. نسبت P به E این شرکت ۴۹٫۷۵ واحد است. در حالی که متوسط P به E سایر هم‌گروهی‌هایش در محصولات شیمیایی ۶٫۳۳ واحد است. ظرفیت تولید اوره این شرکت ۱٫۸ میلیون تن است و بخش اعظم اوره تولید شده آن صادر می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، بخش عمده دارایی‌های جاری پتروشیمی شیراز دریافتنی‌های تجاری و موجودی مواد و کالا است. این دو مورد به تنهایی ۷۹ درصد کل دارایی‌های جاری شرکت را در سال جاری به خود اختصاص داده‌اند.

در سوی دیگر عمده بدهی‌های شرکت در دو بخش تسهیلات مالی و پرداختنی‌های غیرتجاری خلاصه شده‌ که مبلغ آن‌ها در ۶ ماهه ابتدایی سال جاری به یک هزار و ۴۳۶ میلیارد تومان رسیده است و مجموعا ۸۱ درصد بدهی‌های جاری شرکت را تشکیل می‌دهند.

این شرکت در ۶ ماهه ابتدایی سال جاری ۷۳۱ میلیارد تومان فروش داشته است که نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۶۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد. پتروشیمی شیراز پیش‌بینی می‌کند مبلغ فروش تا پایان سال جاری به یک هزار و ۵۸۲ میلیارد تومان برسد.

یکی از موانع بزرگی که سد راه سودآوری بالای پتروشیمی شیراز قرار گرفته، هزینه مالی بسیار بالای این شرکت است. از آنجایی که هزینه مالی پتروشیمی شیراز در گزارش بودجه ۶ ماهه سال جاری ۱۶۱ میلیارد تومان پیش‌بینی شده، سود خالص شرکت به ۲۷ میلیارد رسیده در حالی که سود عملیاتی‌اش ۳۷۰ میلیارد تومان است.

با توجه به بدهی ارزی بالایی که شرکت پتروشیمی شیراز دارد، در صورت اعمال قانون رفع موانع تولید در مورد این شرکت، سوددهی بسیار بالایی عاید سهام‎‌دارانش خواهد شد.

نامساوی بدهی و دارایی پتروشیمی شیراز

 

ترکیب سهام‌داران عمده

سهام‌داران درصد
گسترش نفت و گاز پارسیان ۵۱٫۶۷
مدبران اقتصاد ۳۰٫۶۳
هامون سپاهان ۲٫۵۴
گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان ۲٫۲۰
بانک تجارت ۱٫۷۶
صندوق بازنشستگی کشوری ۱٫۵۵

 

اعضای هیات مدیره

ردیف شرکت نام نماینده عضو حقوقی سمت
۱ مدبران اقتصاد هوشنگ ایزدی نایب رییس هیات مدیره
۲ گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان یوسف مسافر ماسوله عضو هیات مدیره
۳ هامون سپاهان عبدالرحیم همایون پور عضو هیات مدیره
۴ گسترش نفت و گاز پارسیان عباس حصاری آرانی رییس هیات مدیره
۵ بازرگانی و تجارت هامون سپاهان رضا فرزادی عضو هیات مدیره

 

اوره محصول اصلی شرکت پتروشیمی شیراز است که بخش عمده آن به کشورهای خارجی صادر می‌شود. روند قیمت فروش این محصول از سال ۹۰ تا کنون فراز و فرودهای قابل توجهی داشته که وابسته به نوسانات نرخ دلار و نرخ جهانی اوره بوده است.

بررسی عملکرد و پیش‌بینی سودآوری

در جدول زیر موارد مهم دخیل در سودآوری پتروشیمی شیراز گردآوری آمده و به تفکیک عملکرد واقعی ۶ ماهه ابتدایی سال جاری، پیش‌بینی‌های ۳ ماهه و ۶ ماهه شرکت و پیش‌بینی تحلیلی ارایه شده است. در بخش پیش‌بینی تحلیلی صرفا دو فاکتور نرخ دلار و اوره تغییر یافته‌اند و سایر موارد بر اساس بودجه اعلامی شرکت برآورد و پیش‌بینی شده‌اند.
بر این اساس همان گونه که مشاهده می‌شود متوسط نرخ دلار ۴ هزار تومانی ونرخ جهانی اوره ۲۳۹ دلاری در هر تن تاثیر چشم‌گیری بر سودآوری این شرکت دارند.

 

شرح عملکرد ۶ ماهه اول پیش‌بینی ۶ ماهه دوم شرکت بودجه بر اساس عملکرد ۶ ماهه بودجه بر اساس عملکرد ۳ ماهه پیش‌بینی تحلیلی
مقدار تولید اوره/تن ۸۶۴,۶۱۱ ۷۸۵,۳۵۰ ۱,۶۴۹,۹۶۱ ۱,۵۶۳,۳۷۵ ۱,۶۴۹,۹۶۱
مقدار فروش داخلی/تن ۲۹۱,۷۲۰ ۲۶۱,۳۹۷ ۵۵۳,۱۱۷ ۴۱۵,۰۰۰ ۵۵۳,۱۱۷
مقدار فروش صادراتی اوره/تن ۵۳۳,۸۴۹ ۵۶۷,۳۱۴ ۱,۱۰۱,۱۶۳ ۱,۱۴۸,۳۷۵ ۱,۱۰۱,۱۶۳
نرخ فروش هر تن اوره صادراتی/دلار ۲۰۱ ۲۴۶ ۲۲۴ ۲۰۵ ۲۳۹
نرخ گاز خوراک/ریال ۲,۶۵۸ ۴,۲۵۵ ۳,۳۶۸ ۳,۳۱۵ ۳,۳۶۸
نرخ گاز سوخت/ریال ۱,۴۵۲ ۱,۴۵۲ ۱,۴۵۲ ۱,۴۵۲ ۱,۴۵۲
نرخ تسعیر جهت گاز خوراک/ریال ۳۲,۵۴۰ ۳۴,۱۸۶ ۳۳,۳۶۳ ۳۳,۰۰۰ ۳۳,۳۶۳
نرخ تسعیر جهت فروش صادراتی/ریال ۳۸,۱۳۲ ۳۹,۰۰۰ ۳۸,۶۲۳ ۳۷,۷۰۰ ۴۰۰۰۰
سود هر سهم (ریال) ۱۹۱- ۲۹۷ ۵۳ ۵۳ ۲۴۹

آمار نشان می‌دهد نرخ جهانی اوره در ۳ ماهه اخیر روند صعودی در پیش گرفته است. یکی از دلایل این رشد به رشد قیمت نفت برمی‌گردد. در ماه‌های اخیر نفت رشد قیمتی قابل توجهی را به نمایش گذاشته است.

از آنجایی که نرخ گاز -که ماده اولیه اصلی تولید اوره است- همبستگی بسیار بالایی با نرخ نفت دارد، بر روی رشد قیمت اوره نیز تاثیر مثبت می‌گذارد. از سوی دیگر معمولا در نیمه دوم سال تقاضای مصرف و به تبع آن قیمت اوره افزایش پیدا می‌کند.

پتروشیمی شیراز در گزارش اولین بودجه سال ۹۶ نرخ هر تن اوره صادراتی را ۲۰۳ دلار و در بودجه سه ماهه ۲۰۵ دلار پیش‌بینی کرده و در ۶ ماهه ابتدایی سال هر تن اوره را ۲۰۱ دلار فروخته است.

با توجه به روند صعودی نرخ جهانی اوره در نیمه دوم سال جاری، شرکت پیش‌بینی نرخ اوره صادراتی را برای سال ۹۶ به ۲۲۴ دلار افزایش داده است. این در حالی است که پتروشیمی شیراز در مهر ماه هر تن اوره را با قیمت ۲۶۸ دلار بر تن و در آبان ماه ۲۷۳ دلار بر تن صادر کرده است.

بر این اساس در صورت ثبات -و نه رشد- نرخ فعلی اوره پتروشیمی شیراز، متوسط نرخ صادراتی این محصول در سال ۹۶ حدود ۲۳۹ دلار برآورد و پیش‌بینی می‌شود که ۶٫۷ درصد بیشتر از نرخ پیش‌بینی شده شرکت در بودجه ۶ ماهه است.

مورد دیگری که سودآوری این شرکت صادرات محور را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد، تغییرات نرخ دلار است. پتروشیمی شیراز نرخ ارز را در گزارش بودجه ۶ ماهه ۳ هزار و ۸۶۲ تومان پیش‌بینی کرده در حالی که متوسط نرخ دلار در عملکرد واقعی ۶ ماهه ابتدایی سال ۳ هزار و ۸۱۳ تومان بوده و در آبان ماه به ۴ هزار و ۶۰ ریال رسیده است.

با توجه به حرکت رو به رشد و پر شتاب دلار در ماه‌های اخیر پیش‌بینی ماه‌های آینده، موید حفظ این روند رو به رشد است. بر این اساس پیش‌بینی می‌شود متوسط نرخ دلار در سال ۹۶ حدود ۴ هزار تومان باشد.

بدین ترتیب همان گونه که ملاحظه می‌شود صرفا تغییر دو فاکتور نرخ اوره صادراتی و نرخ دلار، سود هر سهم شرکت پتروشیمی شیراز را ۵ برابر بیش از سودی که شرکت پیش‌بینی کرده است افزایش می‌دهند.

علاوه بر این، همان‌گونه که پیش‌تر اشاره شد بحث اعمال قانون رفع موانع تولید بر روند سودسازی این سهم تاثیر بسیار بالایی دارد و در صورت اجرایی شدن آن، انتظار رشد بسیار زیادی در سود هر سهم پتروشیمی شیراز می‌رود.


این مطلب را به اشتراک بگذارید