شیرینی از سبد غذایی خانواده‌ها حذف شد؟

شیرینی از سبد غذایی خانواده‌ها حذف شد؟

به گزارش تجارت‎نیوز، از دیرباز، صنف قنادی در زمره صنوف و مشاغلی به شمار می‌رفته که علاوه بر خاص بودن آن، از سود نسبتا قابل توجهی نیز برخوردار بوده است. پیش از این به کرات شنیده می‌شد، که سود حاصل از فعالیت در این حوزه، بسیار قابل توجه بوده، اما در حال حاضر شرایط متفاوتی

به گزارش تجارت‎نیوز، از دیرباز، صنف قنادی در زمره صنوف و مشاغلی به شمار می‌رفته که علاوه بر خاص بودن آن، از سود نسبتا قابل توجهی نیز برخوردار بوده است.

پیش از این به کرات شنیده می‌شد، که سود حاصل از فعالیت در این حوزه، بسیار قابل توجه بوده، اما در حال حاضر شرایط متفاوتی برای قنادان از حیث اقتصادی و کسب و کار در این عرصه رقم خورده است.

به هر ترتیب، این یک قاعده اثبات شده است که در شرایط خاص اقتصادی، اکثر قریب به اتفاق صنوف و فعالان اقتصادی تحت تاثیر تلاطمات موجود در بازار قرار می‌گیرند، زیرا تمامی واحد‌ها و صنوف اقتصادی به مثابه حلقه‌های یک زنجیره به هم متصل هستند و بازتاب تغییرات اقتصادی در کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت، عرصه‌های گوناگون اقتصادی در حوزه تولید، توزیع و تقاضا را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

در این میان، قصه فعالیت اقتصادی و کسب و کار قنادان نیز از قاعده اشاره شده مصون نیست.

اگرچه شیرینی در زمره اقلام و محصولات اساسی مورد نیاز مردم به شمار نمی‌رود، اما میل استفاده خانوار‌ها به آن و وجود مناسبت‌ها و فرهنگ خرید شیرینی در دید و بازدید‌ها و عیادت‌ها همواره موجب شده است تا تقاضا برای خرید و تهیه آن در جامعه از ضریب قابل توجهی برخوردار باشد، با این حال شرایط اقتصادی کشور، باعث شده است تا دیگر این مولفه‌ها بسان گذشته، در تقاضای جامعه و به تعبیر عوامانه‌تر حضور مشتریان در واحد‌های عرضه شیرینی، موثر واقع نشود.

افزایش قیمت ۴۰ تا ۵۰ درصدی مواد اولیه قنادی

همواره از نرخ مواد اولیه به عنوان یکی از عناصر تعیین کننده در قیمت تمام شده تولیدات یاد می‌شود و طبیعتا هر آنچه بر ارزش ریالی و نرخ مواد اولیه افزوده شود، هزینه تمام شده کالا، محصول و اقلام تولیدی افزایش خواهد یافت.

در گرانی چند ماه اخیر، این افزایش، مشمول مواد اولیه قنادی‌ها نیز شده است.

حمیدرضا زمانی، یکی از فعالان حوزه قنادی در غرب استان تهران با اشاره به گرانی و افزایش نرخ مواد اولیه مورد نیاز تهیه شیرینی اظهار کرد: قیمت این محصول، تابعی از نرخ اقلام و محصولاتی همچون آرد، روغن، لبنیات، خشکبار و… است و طبیعتا با رشد قیمت مواد اشاره شده به ناچار می‌باید بر قیمت و نرخ نهایی شیرینی نیز افزوده شود.

وی افزود: در این میان، نرخ بسیاری از مواد اولیه مورد نیاز قنادی‌ها با رشد ۴۰ تا ۵۰ درصدی و حتی ۱۰ برابری همراه شده است که با این اوصاف، امکان فروش و عرضه شیرینی با قیمت گذشته از فعالان این حوزه سلب خواهد شد.

زمانی گفت: از دیگر سو، با شرایطی مواجه هستیم که قدرت خرید مردم کاهش یافته و طبیعتا در این شرایط خرید چنین اقلامی با کاهش همراه خواهد شد و اساسا در چنین بستری، افزایش قیمت ها، رکود در کسب و کار قنادی‌ها را عمیق‌تر از گذشته خواهد کرد.

وی افزود: در واقع امر، قنادان با دوگانگی مواجه هستند که در شرایط فعلی امکان مدیریت آن، نه سخت و دشوار بلکه غیر ممکن است و به تبع با استمرار وضعیت موجود، فعالیت در این عرصه مقرون به صرفه نخواهد بود و بسیاری از واحد‌های قنادی ناچارند به تغییر شغل و تعطیلی مبادرت ورزند.

زمانی گفت: در این میان، صنف قنادی، از مشاغلی به شمار می‌رود که از ظرفیت اشتغالزایی مطلوبی برخوردار است و با در نظر گرفتن نیروی انسانی فعال در بخش عرضه شیرینی و پخت آن، که کمتر دیده می‌شوند و می‌توان از آن‌ها به عنوان افراد و گروه‌های پشت صحنه این صنف یاد کرد بیش از پیش به ضریب اشتغالزایی متنوع و متکثر این فعالیت خاص، پی خواهیم برد.

خرید شیرینی، از اولویت و سبد خوراکی بسیاری از اقشار جامعه خارج شده است

فرید جیحونی، یکی دیگر از فعالان حوزه توزیع و فروش شیرینی در استان البرز، در تشریح وضعیت حاکم بر بازار قنادی‌ها اظهار کرد: شرایط اقتصادی به گونه‌ای شده که خرید شیرینی از اولویت بسیاری از خانوار‌ها خارج شده و افراد و گروه‌هایی که بعضا برای مصرف خانگی اقدام به خرید شیرینی می‌کردند از تهیه آن اجتناب و تنها در موارد خاص و دید و بازدید‌ها اقدام به خرید شیرینی می‌کنند.

وی افزود: این قاعده در خصوص تمامی خانوار‌ها نیز صادق نیست، به واقع با افزایش قیمت ها، خرید شکلات‌های فانتزی و بسته بندی شده که به نسبت شیرینی از قیمت پایین تری برخوردار است باب شده و طبیعتا در این شرایط به کسب و کار قنادان لطمات سنگینی وارد خواهد شد.

جیحونی با نام بردن تعدادی از قنادی‌های خاص (که به دلیل ایجاد شبهه تبلیغات) از قید آن معذوریم در برخی مناطق کرج همچون سه راه گوهر دشت گلشهر، عظیمیه و… گفت: در این میان تعداد معدودی از قنادی‌ها همچنان از کسب و کار خوبی برخوردار هستند که این تعداد از قنادی‌ها را نمی‌توان به عنوان واقعیت بازار قلمداد کرد چرا که این واحد‌ها در زمره استثنائاتی هستند که در مناطق به نسبت مرفه نشین مستقر هستند و اساسا تکثر مراجعه مشتری به آن واحد‌های تجاری بالا و انبوه است.

وی افزود: در طی ماه‌های گذشته، صنف قنادان، فراز و نشیب‌های بسیاری را پشت سر گذاشته اند بصورتی که در مقطعی اساسا تهیه روغن سخت و دشوار شده بود و در حال حاضر نیز پودر قهوه، پودر پسته و… آنچنان با افزایش قیمت‌های چندین برابری همراه شده اند که ما و همکاران ما نمی‌دانیم با وضعیت موجود، چگونه در این حوزه فعالیت کنیم.

جیحونی گفت: قیمت جعبه شیرینی با رشد و افزایش چندین برابری همراه شده و قنادی‌ها مجاز به احتساب نرخ جعبه شیرینی و محاسبه آن به عنوان وزن نهایی به مشتری نیستند، به تبع در این شرایط سود کمتری عاید قنادی‌ها خواهد شد.

وی افزود: از سوی دیگر، تامین برخی هزینه ها، همچون برق مصرفی قنادی‌ها به دلیل وجود یخچال‌های متعدد، آنچنان سنگین و بالا است که بخش قابل توجهی از فروش ما، مصروف پرداخت هزینه برق مصرفی تجاری می‌شود.

سالانه ۲۰ قنادی در کرج تعطیل می‌شوند

چندی پیش، رئیس اتحادیه قنادان کرج در ارتباط با افزایش نرخ و قیمت مواد اولیه مورد نیاز تهیه و پخت شیرینی گفت: برخی از اقلام اولیه مورد نیاز طبخ شیرینی، تا ۱۵ برابر افزایش داشته است و گرانی خامه نیز مزید بر علت شده تا نرخ شیرینی در هر کیلو با افزایش همراه شود.

وی به رسانه‌ها می‌گوید: نوسانات نرخ برخی از اقلام اولیه مورد نیاز شیرینی همچون لبنیات و تخم مرغ باعث وجود اختلاف قیمت در بازار شیرینی شده است.

سید رضا امامی، در ادامه بیان می‌کند: بسیاری از قنادی‌ها در حال تعطیلی هستند به گونه‌ای که در منطقه کرج، سالیانه قریب به ۲۰ قنادی تعطیل می شوند (و البته در نقطه مقابل صدور پروانه برای حدود ۵۰ واحد متقاضی فعالیت در این عرصه، در دستور کار قرار می‌گیرد)

اوصاف مذکور، نشان می‌دهد با صدور یک بخشنامه و یا تصمیم گیری خاص اتحادیه مربوطه یا سازمان صنعت، معدن و تجارت، گره ای از مشکلات قنادان باز نخواهد شد و مرتفع شدن مشکلات قنادان مستلزم حصول توفیقاتی کلان در سطح اقتصاد است تا به تبع آن، با گشایش‌ها و بهبود وضعیت اقتصادی عموم مردم، تحولات مثبت و سازنده در کسب و کار فعالان این صنف، جاری شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند