صادرات بیش از هزار تن سیر به کشور‌های مختلف جهان

صادرات بیش از هزار تن سیر به کشور‌های مختلف جهان

سیر از جمله محصولات درآمدزا به شمار می‌رود به طوریکه در ۱۲ ماهه سال ۹۶ بالغ بر یک میلیون و ۳۸۱ هزار و ۹۳۶ دلار درآمد ارزی نصیب کشور کرده است.

استان همدان یکی از مهمترین نقاط مستعد کشت سیر است و هرساله سطح زیر کشت بالایی برای کشت این محصول درنظر گرفته می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، همچنین کشت سیر در اشتغال‌زایی نقش مهمی دارد به‌طوری که در تولید آن، عملیات مربوط به کاشت، وجین، آبیاری و برداشت محصول به‌طور عموم به وسیله نیروی کار انسانی انجام می‌گیرد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که نزدیک به ۵۰ درصد از هزینه تولید سیر در مزارع را هزینه کارگری تشکیل داده است

لازم به ذکر است که سیر از جمله محصولات درآمدزا به شمار می‌رود که به دلیل شرایط خاص صادراتی و مصرف بالای آن در اروپا و کشور‌های حوزه خلیج فارس، هم‌اکنون در بسیاری از کشور‌های جهان کشت می‌شود.

در این میان هر ساله در کنار رفع نیاز کشور حجم بالایی از سیر‌ها به کشور‌های مختلف جهان صادر می‌شود به طوریکه در ۱۲ ماهه سال ۹۶ بالغ بر هزار و ۳۹۰ تن به ۱۰ کشور جهان صادر شده است.

براساس صادرات این حجم سیر در مدت ذکر شده یک میلیون و ۳۸۱ هزار و ۹۳۶ دلار درآمد ارزی نصیب کشور شد که رقم ریالی آن بالغ بر ۴ میلیارد و ۵۲۳ میلیون و ۸۰۳ هزار و ۵۰۲ تومان در آمار گمرک به ثبت رسیده است.

لازم به ذکر است که در ۱۲ ماهه سال ۹۶ سیر به ۱۰ کشور جهان از جمله بلژیک، قطر، کویت، قزاقستان قطر و آذربایجان صادر شده اشت.

 

منبع: میزان

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند