کد خبر: 174815

هند از طریق ایران به روسیه محموله‌های کانتینری صادر می‌کند

هند اعلام کرد که قصد دارد از آغاز سال آینده میلادی صادرات محموله‌های کانتینری خود را به روسیه از طریق ایران و آذربایجان آغاز کند.

سرویس کسب‌وکار -

اس کومار، رئیس سازمان مالیات و گمرک هند در این زمینه گفت: گمرک هند در ماه ژانویه اولین محموله کانتینری خود را از طریق بندرعباس در ایران به روسیه منتقل خواهد کرد. این محموله با عبور از ایران وارد جمهوری آذربایجان شده و پس از آن به روسیه خواهد رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی تاکید کرد: این مسیر جدید تجاری، زمان انتقال کالا به روسیه را از ۳۵ روز به ۱۷ روز کاهش خواهد داد.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از شرکت‌های دارویی و پوشاک خواستار استفاده از مسیر ایران برای انتقال کالا به روسیه شده‌اند، گفت: این اقدام کریدور اقتصادی شمال-جنوب را نیز فعال خواهد کرد.

به گفته این مسئول، با استفاده از این مسیر جدید هند همچنین موفق خواهد شد در زمان و هزینه برای تجارت با روسیه صرفه‌جویی کند.

در حال حاضر هند مجبور است برای تجارت با روسیه از بندر روتردام و یا از طریق چین کالای خود را به این کشور صادر کند. این مسیرها گران‌تر هستند و زمان بیشتری هم می‌برند.

کریدور بین‌المللی ترانزیتی شمال-جنوب یک شبکه چندمنظوره دریایی، راه‌آهن و جاده برای حمل‌ونقل کالا میان هند، روسیه، ایران، اروپا و آسیای مرکزی است. انتظار می‌رود که این مسیر ۷۲۰۰ کیلومتری، ارتباطات تجاری را در میان شهرهای بزرگ بمبئی، مسکو، تهران، باکو، بندرعباس، آستاراخان و بندر انزلی افزایش دهد.

هند ماه گذشته نیز اولین محموله گندم خود را از طریق بندر چابهار به افغانستان صادر کرد.

فاز اول بندر چابهار ایران که با سرمایه‌گذاری هند در حال تکمیل است روز یکشنبه با حضور حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان و نمایندگان کشورهای مختلف از جمله هند افتتاح شد.

 

منبع: ایران اکونومیست

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.