موضوعات داغ:

صادرات گاز همچنان گرفتار کم‌کاری

صادرات گاز همچنان گرفتار کم‌کاری

یک کارشناس صنعت گاز گفت: وزارت خارجه کشورمان نه تنها در حوزه انرژی بلکه در هیچ‌یک از حوزه های اقتصادی از پتانسیل‌های موجود در این وزارت‌خانه برای ارتقاء امنیت و اقتصادی کشور استفاده نکرده است.

این کارشناس صنعت گاز با اشاره به تیرگی روابط خارجی آمریکا و پاکستان در چند هفته اخیر گفت: به جرات می‌توان گفت در نتیجه تیرگی رابطه بین این دو کشور، فرصت مناسبی برای وزات نفت و دستگاه دیپلماسی کشور بوجود آمده تا با مذاکرات پی‌درپی با طرف پاکستانی، اجرای قراداد صادرات گاز به پاکستان که همواره با بهانه فشار آمریکا بر پاکستان، به تعویق افتاده را پیگیری کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، علی حسینی، همچنین ادامه داد: پس از توئیت رئیس‌جمهور آمریکا درباره پاکستان و حامی تروریست خواندن دولت پاکستان، روابط سیاسی و نظامی دو کشور وارد مرحله جدیدی از بحران شد.

حسینی افزود: بحرانی شدن روابط خارجی آمریکا و پاکستان، این فرصت را برای ایران بوجود آورده است تا روابط خود با کشور پاکستان، در حوزه‌های مختلف را ارتقاء دهد.

حسینی با بیان اینکه افزایش سطح روابط با پاکستان منافع اقتصادی و امنیتی زیادی برای ایران در برخواهد داشت، تصریح کرد: یکی از منافع اقتصادی و امنیتی که ایران می‌تواند در توسعه روابط با پاکستان دنبال کند، اجرای خط لوله صلح و صادرات گاز ایران به پاکستان است که از سال ۲۰۱۴ تاکنون معلق مانده است.

بر اساس گفته این کارشناس صنعت گاز، طبق قرارداد گازی بین ایران و پاکستان موسوم به IP که باید از سال ۲۰۱۴ اجرایی می‌شد، ایران باید روزانه٦٠میلیون مترمکعب گاز به پاکستان صادر کند.

وی افزود: اما پس از گذشت نزدیک به ۴ سال از زمان تعیین شده برای اجرای این قرارداد، بعلت تعلل طرف پاکستانی در اجرای خط لوله در پاکستان و همچنین عدم پیگیری‌های لازم از طرف مسئولان ایرانی، این پروژه هنوز عملیاتی نشده است.

این کارشناس ادامه داد: این خط لوله علاوه بر تامین منافع سرشار اقتصادی برای ایران، می‌تواند یکی از مهم‌ترین نیازهای پاکستان در تامین انرژی را نیز برطرف می‌کند.

حسینی گفت: به‌دلیل تقاضای بالای مصرف برق در پاکستان همواره یکی از تلاش‌های دولتمردان این کشور تامین گاز موردنیاز برای تولید برق بوده است به گونه‌ای که در طی چند سال گذشته تلاش کرده‌اند تا با واردات ال ان جی تا حدی به این نیاز پاسخ دهند.

حسینی با اشاره به این موضوع که متاسفانه، با وجود اجرای عملیات خط لوله IP در خاک ایران و تا نزدیکی مرز پاکستان، ادامه خط لوله در پاکستان اجرایی نشده است، اظهار داشت: در این سال ها، یکی از دلایل اصلی پاکستان برای اجرا نکردن این خط لوله با وجود نیاز مبرم به واردات گاز از ایران، فشارهای آمریکا بر پاکستان بوده است.

وی افزود: حال با تشدید بحران در روابط پاکستان و آمریکا فرصت مناسبی بوجود آمده است تا مسئولان ایرانی، اجرای این قرارداد را پیگیری کنند و اقدامات حقوقی مقتضی را انجام دهند.

به عقیده این کارشناس بین‌المللی انرژی، در فضای فعلی شکل گرفته یکی از ارگان‌هایی که می‌تواند نقش قابل توجهی در زمینه روابط گازی و اجرای پروژه‌های این چنینی ایفا کند وزارت خارجه است.

وی گفت: در عمده کشورهایی که دارای منابع نفت و گاز هستند، دستگاه دیپلماسی این کشورها یعنی وزارت خارجه نقش بسیار فعالی در حوزه تجارت انرژی با دیگر کشورها ایفا می‌کند این در حالی است که متاسفانه وزارت خارجه کشورمان نه تنها در حوزه انرژی بلکه در هیچ‌یک از حوزه‌های اقتصادی از پتاسیل‌های موجود در این وزارت‌خانه برای ارتقاء روابط اقتصادی کشور استفاده نکرده است.

حسینی افزود: فضای بوجود آمده یک فرصت مناسب برای دستگاه دیپلماسی نیز خواهد بود تا با ورود به این موضوع و نقش‌آفرینی فعالانه در این حوزه بتواند نقش خود را در ارتقا امنیت و اقتصاد کشور ایفا کند.

 

منبع: مهر

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند