صادرات گوجه‌فرنگی گلخانه‌ای ممنوع نیست

صادرات گوجه‌فرنگی گلخانه‌ای ممنوع نیست

گمرک ایران در واکنش به تداوم صادرات گوجه‌فرنگی از گمرکات کشور اعلام کرد: صادرات گوجه‌فرنگی گلخانه‌ای با مجوز جهاد کشاورزی ممنوع نیست و ادامه دارد.

گمرک ایران در واکنش به تداوم صادرات گوجه‌فرنگی از گمرکات کشور اعلام کرد: صادرات گوجه‌فرنگی گلخانه‌ای با مجوز جهاد کشاورزی ممنوع نیست و ادامه دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از گمرک؛ وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه شماره ۶۰/۱۷۰۷۹۹مورخ ۹۷/۶/۲۷ خطاب به گمرک ایران ممنوعیت صادرات گوجه‌فرنگی تا اطلاع ثانوی را ابلاغ و اعلام کرد: صادرات گوجه‌فرنگی تولیدی گلخانه‌ای که در تهیه رب کاربرد ندارد با نامه رسمی جهاد کشاورزی از این ممنوعیت مستثنی است.

بنا بر این گزارش معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی در نامه دیگری به شماره ۹۷/۵۰۱/۳۶۰۱ مورخ ۹۷/۷/۴ در خصوص صدور مجوز صادرات گوجه‌فرنگی گلخانه‌ای اعلام کرد: صادرات گوجه‌فرنگی گلخانه‌ای مشمول ممنوعیت نبوده و منوط به صدور مجوز جهاد کشاورزی شده است و مرجع تشخیص گوجه‌فرنگی گلخانه‌ای از گوجه‌فرنگی فضای باز برای صادرات، مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان‌ها و یا سازمان جهاد کشاورزی است.

در توضیحات گمرک ایران آمده است: وفق مقررات و دستورالعمل‌های ابلاغی به گمرک در حال حاضر صادرات گوجه‌فرنگی گلخانه‌ای ممنوع نیست و صادرات این کالا با مجوزهای جهاد کشاورزی امکان‌پذیر است.

با توجه به اینکه گمرک صرفا مجری مقررات و تصمیمات سایر سازمان‌ها است و هر تصمیمی در خصوص ترخیص کالا قبل از اینکه به گمرکات ابلاغ شود در سازمان دیگری سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری شده و صرفا جهت اجرا به گمرک ابلاغ می‌شود لذا در صورت تغییر سیاست‌های وزیر جهاد کشاورزی به ممنوعیت کامل صادرات گوجه‌فرنگی حتی به صورت گلخانه‌ای می‌بایست این سیاست جدید کتبا به گمرک ابلاغ شود تا از صادرات محموله‌های گوجه‌فرنگی گلخانه‌ای نیز پیشگیری به عمل آید.

بر اساس آمار موجود در گمرک، پس از ابلاغ ممنوعیت صادرات گوجه‌فرنگی فضای باز و بلامانع بودن صادرات گوجه‌فرنگی گلخانه‌ای از ۴ مهرماه سال جاری تا ۱۳ مهرماه در مجموع ۹۰ تن گوجه‌فرنگی گلخانه‌ای از گمرکات کشور با مجوزهای جهاد کشاورزی صادر شده است. این در حالی است که میزان صادرات این کالا در مدت مشابه ۱۳ روزه سال گذشته به مقدار ۳۳ هزار تن بوده و در صورت مقایسه آماری روشن است میزان صادرات گلخانه‌ای در مدت یاد شده کمتر از یک درصد مجموع صادرات سال گذشته است و این آمار نشان می‌دهد کنترل‌های صادراتی در گمرکات به نحو شایسته‌ای انجام شده است.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند