صدمه یارانه‌ای هند به کارگران آمریکایی

صدمه یارانه‌ای هند به کارگران آمریکایی

آمریکا ضمن انتقاد از برنامه‌های صادرات یارانه‌ای هند در سازمان تجارت جهانی اعلام کرد: این‌گونه برنامه‌ها از طریق ایجاد یک رقابت غیر‌عادلانه به کارگران آمریکایی صدمه می‌زنند.

لایتزیر نماینده تجاری آمریکا در سازمان تجارت جهانی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: چندین برنامه یارانه‌ای هند به صادر کنندگان این کشور سود می‌رسانند که این امر به آنها اجازه می‌دهد تا کالای خود را با قیمتی ارزان‌تر به فروش برسانند. این برنامه‌های به قیمت صدمه به کارگران و صادرکنندگان آمریکایی تمام می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی افزود: آمریکا به تأمین حقوق خود از طریق توافقنامه‌های امضا شده با همکاران تجاری و ترویج تجارت منصفانه و متقابل در تمام سازمان‌های جهانی از جمله سازمان تجارت جهانی ادامه خواهد داد.

این اظهارات نماینده تجاری آمریکا در سازمان تجارت جهانی در حالی منتشر می‌شود که ویجی گوکال معاون وزیر امور خارجه هند به آمریکا سفر کرده است. وی قرار است با لایتزیر دیدار و گفت‌و‌گو کند.

نماینده آمریکا در بیانیه خود ادعا کرد که این برنامه‌های هند سبب می‌شود تا این کشور ملزم به دادن گمرک، مالیات و غیره نشود و این امر به صادرکنندگان هندی از جمله تولید کنندگان محصولات فولادی، دارویی، مواد شیمیایی، محصولات فنآوری اطلاعات، پارچه و پوشاک سود می‌رساند.

با توجه به داده‌های دولت هند، هزاران شرکت هندی که از برنامه‌های یارانه‌ای این کشور استفاده می‌کنند، سالانه یک سود 7 میلیارد دلاری بدست می‌آورند.

نماینده آمریکا افزود: بر اساس قوانین سازمان تجارت جهانی، کشورهای در حال توسعه تا زمانی که به یک معیار مشخص رشد اقتصادی دست یابند می‌توانند به صورت موقت یارانه صادرات ارائه دهند.

اما در سال 2015 هند از این گروه خارج شد و معافیت هند لغو شد. با این حال این کشور یارانه‌های صادراتی را همچنان به تاجران و صادرکنندگان هندی ارائه می‌دهد.

آمریکا پیش از این نیز در نشست وزرای سازمان تجارت جهانی در آرژانتین با انتظارات هند در مورد بهبود برنامه یارانه‌های غذایی مخالفت کرده بود.

در این نشست هند آمریکا را متهم به نقض تعهدات خود کرد. هند و آمریکا همچنین در مورد وضعیت کشور در حال توسعه هند در سازمان تجارت جهانی با یکدیگر مشاجره کردند.

در این نشست هند آمریکا را متهم به نقض تعهدات خود کرد. هند و آمریکا همچنین در مورد وضعیت کشور در حال توسعه هند در سازمان تجارت جهانی با یکدیگر مشاجره کردند.

هند سعی کرده است تا در سازمان تجارت جهانی به یک تصمیم جامع در خصوص انبار کردن عمومی غلات غذایی برسد. هند می‌خواهد بدون اینکه از سوی این سازمان مورد چالش قرار بگیرد اقدام به خرید، ذخیره و همچنین فروش مواد غذایی بکند.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا بر اساس سیاست ‘اول آمریکایی’ خود بسیار از طرح‌های سازمان تجارت جهانی انتقاد کرده است.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند