صرفه‌جویی ۵,۴ میلیارد دلاری ارز از کشور

صرفه‌جویی ۵,۴ میلیارد دلاری ارز از کشور

راه‌اندازی ۲ فاز اول و دوم ستاره خلیج‌ فارس از خروج ۵,۴ میلیارد دلار ارز از کشور جلوگیری کرده است.

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با اعلام این خبر افزود: پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس هم‌اکنون روزانه ۲۴ میلیون لیتر بنزین یورو پنج و ۶ میلیون لیتر فرآورده میان تقطیر تحویل می‌دهد که اگر ارزش هر لیتر را ۵۰ سنت در نظر بگیریم، مجموع آن برابر با ۱۵ میلیون دلار در روز می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، علیرضا صادق‌آبادی افزود: پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس از زمان افتتاح فاز نخست آن در اردیبهشت پارسال تا امروز، در بحبوحه شدت گرفتن تب ارزی در کشور، از خروج ۵,۴ میلیارد دلار ارز جلوگیری کرده است.

وی با بیان اینکه ستاره خلیج‌فارس، بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی دنیا در ایران و با ظرفیت ۳۶۰ میلیون لیتر در آستانه افتتاح فاز دوم قرار دارد گفت: این پالایشگاه از زمان افتتاح فاز نخست آن از سوی رئیس‌جمهوری تاکنون ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون لیتر بنزین،‌ یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون لیتر نفت‌گاز، ۵۰۰میلیون لیتر گاز مایع و ۹ میلیارد لیتر سایر فرآورده را تولید کرده است.

به گفته وی، مجموع این تولیدات، ارزشی حدود ۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار داشته که به همین میزان، از خروج ارز جلوگیری شده است.

معاون وزیر نفت، تصریح کرد: تولید ۲۴ میلیون لیتر بنزین و ۶ میلیون لیتر نفت‌گاز با کیفیت و همچنین جلوگیری از خروج ارز، مهم‌ترین تاثیر مثبت و مستقیم پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس برای مردم و کشور بوده که به طور مستقیم ایجاد شده است.

صادق‌آبادی با اشاره به این‌که تضمین تولید حداکثری از میدان گازی پارس‌ جنوبی، مهم‌ترین تاثیر غیرمستقیم این پروژه محسوب می‌شود، گفت: این موضوع به معنای بهره‌گیری از گاز طبیعی به جای سوخت مایع، تولید خوراک اتان برای پتروشیمی به لحاظ اقتصادی و تولید آلاینده‌های کمتر به دلیل تولید سوخت پاک گاز طبیعی در حوزه زیست محیطی است.

 

منبع: شانا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند