صرفه جویی در مصرف آب با توسعه انرژی‌های نو

صرفه جویی در مصرف آب با توسعه انرژی‌های نو

بررسی‌ها نشان می‌دهد از تیرماه سال ۱۳۸۸ تا ابتدای تیرماه سال ۹۷، تولید برق از منابع تجدید پذیر به دو میلیارد و ۱۵۳ میلیون کیلووات ساعت رسیده که حدود یک میلیون و ۴۸۶ هزار تن گاز گلخانه‌ای را کاهش داده است.

استفاده از انرژی‌های نو به دلیل فواید بسیار در سال‌های اخیر با استقبال بالایی از سوی کشور‌های مختلف جهان روبرو شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، در همین راستا یکی از برنامه‌های بلند مدت وزارت نیرو برای توسعه صنعت برق کشور استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر و نو بوده تا بتوان فشار وارده به شبکه برق را در زمان‌های پیک مصرف برق به حداقل رساند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که از تیرماه سال ۱۳۸۸ تا ابتدای تیرماه سال ۹۷، بالغ بر دو میلیارد و ۱۵۳ میلیون کیلووات ساعت از منابع تجدیدپذیر انرژی تولید شده که این میزان تولید برق از محل انرژی‌های تجدیدپذیر توانسته انتشار حدود یک میلیون و ۴۸۶ هزار تن گاز گلخانه‌ای را کاهش دهد.

همچنین این میزان تولید انرژی‌های نو باعث شده ۶۱۱ میلیون مترمکعب از مصرف سوخت‌های فسیلی در کشور که جزو عوامل اصلی آلایندگی هوا در کشور است، کاسته شود.

یکی دیگر از فواید تولید انرژی‌های نو صرفه جویی در مصرف آب است به طوریکه این حجم از تولید انرژی‌های نو باعث صرفه‌جویی ۴۷۴ میلیون لیتری مصرف آب در سال‌های اخیر شده است.

هم اکنون بالغ بر ۴۹۳ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر درون کشور در حال احداث است و ظرفیت نصب شده انرژی‌های نو کشور نیز به ۵۸۱ مگاوات رسیده است. همچنین انرژی‌های تجدیدپذیر موجب اشتغال ۴۴ هزار و ۶۰۷ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در کشور شده است.

همچنین بررسی ها شان می‌دهد هم اکنون ۴۵ درصد نیروگاه‌های تجدیدپذیر کشور از نوع بادی، ۳۵ درصد از نوع خورشیدی، ۱۶ درصد از نوع برق‌آبی کوچک، دو درصد از نوع بازیافت حرارت و دو درصد نیز از نوع زیست توده است.

 

منبع: میزان

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند