صندوق بین‌المللی پول چه کارکردی دارد؟

صندوق بین‌المللی پول چه کارکردی دارد؟

صندوق بین‌المللی پول یکی از مهم‌ترین نهادهای مالی جهان است که بر ایجاد نظم مالی در جهان نظارت می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، صندوق بین‌المللی پول یا به اختصار IMF یک موسسه مستقل مالی بین‌المللی است که بر اساس توافق کنفرانس برتون وودز در سال 1945 میلادی تشکیل شد.

اهداف این صندوق عبارت از اقدام برای شکوفایی همکاری‌های مالی بین‌المللی، ایجاد ثبات مالی، تسهیل تجارت بین‌المللی، کمک به افزایش اشتغال، کمک به رشد پایدار اقتصادی، و کاهش فقر در سراسر جهان است. این نهاد بین‌المللی هم‌اکنون 189 عضو دارد که ایران نیز جزو آنها است.

ماموریت اصلی IMF اطمینان یافتن از پایداری نظام پولی بین‌المللی است، نظامی از نرخ تبدیل ارز و پرداخت‌های بین‌المللی که به واسطه آن کشورها و شهروندان آنها می‌توانند با یکدیگر تبادل مالی داشته باشند.

صندوق سه فعالیت مشخص و مداوم انجام می‌دهد؛ پایش اقتصاد جهانی و اقتصاد کشورهای عضو، ارائه وام، ارائه کمک‌های عملی به اعضا. این نهاد بین‌المللی به طور پیوسته نظام مالی بین‌المللی و سیاست‌های اقتصادی و پولی کشورهای عضو خود را بررسی می‌کند و ریسک‌های محتمل را شناسایی و برای رفع آنها اقدام می‌کند.

یکی از مهم‌ترین وظایف IMF ارائه وام به کشورهایی است که توازن مالی‌شان بر هم خورده است یا در آستانه بر هم خوردن است. این کمک‌های مالی صرف بازسازی ذخایر بین‌المللی کشورها، ایجاد ثبات ارزی، ادامه واردات، و پدید آوردن شرایط لازم برای ایجاد رشد اقتصادی قوی و پایدار می‌شود. بر خلاف بانک‌های ویژه پروژه‌های توسعه‌ای، وام‌های IMF صرف پروژه خاصی نمی‌شود.

از سوی دیگر کمک‌ها و آموزش‌های فنی این صندوق به کشورهای عضو کمک می‌کند که سیاست‌های اقتصادی خود را به نحو مطلوبی طراحی و اجرا نمایند.

مقر اصلی این سازمان در آمریکاست و دارای 24 مدیر است که هر یک، یک یا چند کشور را نمایندگی می‌کنند. تا پایان سال 2016 میلادی کشورهای پرتغال، یونان، اوکراین، و پاکستان از بزرگ‌ترین بدهکاران به این سازمان بوده‌اند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند