صندوق قرض‌الحسنه آینده‌سازان میهن مجوز ندارد

صندوق قرض‌الحسنه آینده‌سازان میهن مجوز ندارد

بانک مرکزی اعلام کرد که فعالیت صندوق قرض‌الحسنه آینده‌سازان میهن استان لرستان غیرمجاز است و این موسسه مجوز فعالیت ندارد.

«صندوق قرض‌الحسنه آینده‌سازان میهن استان لرستان» بدون دریافت مجوز فعالیت از بانک مرکزی به فعالیت واسطه‌گری وجوه و انجام عملیات پولی و بانکی، مغایر با مفاد دستورالعمل اجرایی تاسیس، فعالیت و نظارت بر صندوق‌های قرض‌الحسنه، مانند پرداخت سود با نرخ‌های غیرمتعارف و اغواکننده برای جذب منابع و پرداخت تسهیلات بانکی با نرخ‌های غیر قانونی مبادرت کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بر این اساس شکایت رسمی بانک مرکزی از مسئولان آن صندوق نزد دادستان عمومی و انقلاب خرم‌آباد مطرح شده و برای جلوگیری از فعالیت غیر مجاز آن با استانداران و دستگاه‌های انتظامی و قضایی در استان‌های لرستان و خوزستان مکاتبه شده است.

همچنین مسئولان آن صندوق با اصرار بر رویه غیرقانونی و ناصواب، تعداد شعب و دامنه فعالیت غیرمجاز خود را به استان‌های همجوار (استان خوزستان) گسترش داده و با سپرده‌پذیری از مشتریان جدید، سرمایه افراد بیشتری را که عموما از اقشار محروم جامعه هستند با مخاطره روبه‌رو کرده‌اند.

با توجه به تخلف محرز مسئولان صندوق در راه‌اندازی غیرمجاز شعب متعدد، بانک مرکزی علاوه بر اعلام شکایت رسمی از مسئولان صندوق در دو نوبت طی تاریخ‌های ۱۰ خرداد و ۴ تیر ماه نزد دادستان عمومی و انقلاب خرم‌آباد، مکاتبات متعددی با استانداران محترم و سایر ارگان‌ها و نهادهای ذیربط (دستگاه‌های انتظامی، قضایی) در استان‌های لرستان و خوزستان برای جلوگیری از فعالیت غیر مجاز آن انجام داده است.

قابل تاکید است مطابق بندهای (الف و ب) قانون پولی و بانکی کشور مصوب سال ۱۳۵۱، ماده ۱ قانون تنظیم بازار غیر متشکل پولی مصوب سال ۱۳۸۳، بند (الف) ماده ۲۱ قانون احکام دائمی توسعه و بند (ب) ماده ۱۴ قانون برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه، فعالیت نهادهای پولی تحت عناوین مختلف از جمله صندوق قرض‌الحسنه، بدون اخذ مجوز فعالیت از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ممنوع است. بنابراین موسساتی که خارج از ضوابط مقرر و با سوء مدیریت به امر واسطه‌گری وجوه و فعالیت بانکی مبادرت می ورزند، شرایط مخاطره آمیزی را در بازار پولی و بانکی کشور ایجاد می‌کنند که در برخی مواقع، زمینه‌ساز بحران بوده و هزینه‌های زیادی را به اقشار مختلف جامعه و نظام تحمیل می‌کنند.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند