کد خبر: 132163

ضوابط اجرایی استهلاک دارایی‌ها از سوی سازمان مالیاتی اعلام شد

بر اساس بخشنامه جدید سازمان مالیاتی، ماده ۱۹ اصلاحی بخش مقررات و ضوابط اجرایی دارایی‌های استهلاک‌پذیر ابلاغ شد.

سرویس اقتصاد کلان -

به گزارش تجارت‌نیوز؛ در بخشنامه جدید رئیس سازمان مالیاتی، ماده ۱۹ اصلاحی بخش مقررات و ضوابط اجرایی دارایی‌های استهلاک‌پذیر (موضوع ماده ۱۴۹ قانون مالیات‌های مستقیم) ابلاغ شد.

بر اساس ماده ۱۹ اصلاحی موسسات مجاز هستند که دارایی‌های استهلاک‌پذیر خود را بیش از مدت و یا با نرخی کمتر از نرخ‌های مندرج در جدول مربوطه مستهلک نمایند. مشروط به اینکه فهرست دارایی­‌های مربوط و نحوه استهلاک آنها را تا پایان انقضای مهلت تسلیم اظهارنامه عملکرد سال تحصیل دارایی و یا در اولین سال استفاده از مقررات و ضوابط این مجموعه به اداره امور مالیاتی ذیربط اعلام نماید.

تبصره: حکم این ماده برای دوره معافیت یا محاسبه مالیات با نرخ صفر جاری نخواهد بود.

ضمنا در راستای مصوبه مذکور خاطرنشان می‌سازد، موسسات می­‌توانند در اولین سال استفاده از مقررات و ضوابط اجرایی دارایی‌­های استهلاک‌پذیر، دارایی‌­های تحصیل و خریداری شده قبل از سال ۱۳۹۵ خود را با رعایت مفاد مقررات ماده ۱۹ اصلاحی یاد شده و تبصره آن، بیش از مدت و یا با نرخی کمتر از نرخ­‌های مقرر در جدول استهلاکات مالیاتی، مستهلک نمایند.

در بخشنامه تقوی‌نژاد آمده است، متن ماده ۱۹ اصلاحی بخش مقررات و ضوابط اجرایی دارایی‌­های استهلاک­‌پذیر (موضوع ماده ۱۴۹ قانون مالیات‌­های مستقیم اصلاحی مصوب ۳۱/۰۴/۱۳۹۴) که بنا به پیشنهاد شماره ۱۳۰۶/۲۰۰ مورخ ۰۴/۰۲/۱۳۹۶ سازمان متبوع و طی نامه شماره ۱۶۲۶۷ مورخ ۰۴/۰۲/۱۳۹۶ دفتر وزارتی، به شرح ذیل به تصویب وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی رسیده است، جهت اجرا ابلاغ می‌­گردد.

گزیده‌های وب

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.14)
1331.7
1.83
مثقال طلا (%0)
608100
0
سکه امامی (%0)
1502500
0
دلار (%0)
4434
0
یورو (%0)
5572
0
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.