ضوابط اجرایی استهلاک دارایی‌ها از سوی سازمان مالیاتی اعلام شد

بر اساس بخشنامه جدید سازمان مالیاتی، ماده ۱۹ اصلاحی بخش مقررات و ضوابط اجرایی دارایی‌های استهلاک‌پذیر ابلاغ شد.
ضوابط اجرایی استهلاک دارایی‌ها از سوی سازمان مالیاتی اعلام شد

به گزارش تجارت‌نیوز؛ در بخشنامه جدید رئیس سازمان مالیاتی، ماده ۱۹ اصلاحی بخش مقررات و ضوابط اجرایی دارایی‌های استهلاک‌پذیر (موضوع ماده ۱۴۹ قانون مالیات‌های مستقیم) ابلاغ شد.

بر اساس ماده ۱۹ اصلاحی موسسات مجاز هستند که دارایی‌های استهلاک‌پذیر خود را بیش از مدت و یا با نرخی کمتر از نرخ‌های مندرج در جدول مربوطه مستهلک نمایند. مشروط به اینکه فهرست دارایی­‌های مربوط و نحوه استهلاک آنها را تا پایان انقضای مهلت تسلیم اظهارنامه عملکرد سال تحصیل دارایی و یا در اولین سال استفاده از مقررات و ضوابط این مجموعه به اداره امور مالیاتی ذیربط اعلام نماید.

تبصره: حکم این ماده برای دوره معافیت یا محاسبه مالیات با نرخ صفر جاری نخواهد بود.

ضمنا در راستای مصوبه مذکور خاطرنشان می‌سازد، موسسات می­‌توانند در اولین سال استفاده از مقررات و ضوابط اجرایی دارایی‌­های استهلاک‌پذیر، دارایی‌­های تحصیل و خریداری شده قبل از سال ۱۳۹۵ خود را با رعایت مفاد مقررات ماده ۱۹ اصلاحی یاد شده و تبصره آن، بیش از مدت و یا با نرخی کمتر از نرخ­‌های مقرر در جدول استهلاکات مالیاتی، مستهلک نمایند.

در بخشنامه تقوی‌نژاد آمده است، متن ماده ۱۹ اصلاحی بخش مقررات و ضوابط اجرایی دارایی‌­های استهلاک­‌پذیر (موضوع ماده ۱۴۹ قانون مالیات‌­های مستقیم اصلاحی مصوب ۳۱/۰۴/۱۳۹۴) که بنا به پیشنهاد شماره ۱۳۰۶/۲۰۰ مورخ ۰۴/۰۲/۱۳۹۶ سازمان متبوع و طی نامه شماره ۱۶۲۶۷ مورخ ۰۴/۰۲/۱۳۹۶ دفتر وزارتی، به شرح ذیل به تصویب وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی رسیده است، جهت اجرا ابلاغ می‌­گردد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز